Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Protokół z pomiarów elektrycznych domu jednorodzinnego

03 Maj 2014 12:29 65328 35
  • Poziom 6  
    Witam
    posiadam uprawnienia SEP do 1kV D+E+pomiary
    Chciałbym jednak wiedzieć jak powinien wyglądać protokół z pomiarów elektrycznych domu jednorodzinnego. ponieważ nie widziałem jeszcze takowego na oczy a mam do wykonania pomiary i chciałbym to ująć prawidłowo aby miało ręce i nogi.
    Czy może mi ktoś pomóc i podrzucić odpowiedni link bądź plik?

znalazłem coś takiego:

http://webcache.googleusercontent.com/search?...NzIiO30jMzU%3D.html+&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

ale nie jestem pewny ponieważ jest tu wiele podpunktów w obu z tabel których nie bardzo rozumiem. wydaje mi się że ten protokół może dotyczyć np obiektów przemysłowych bądź wielomieszkaniowych (bloki, kamienice itp)

Będę niesamowicie wdzięczny za wszelką pomoc!
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 7  
    Z tego co mi wiadomo to symbole Pn , Po , Pg odpowiadają za maszyny , więc to jest protokół od fabryk , można poznać po tym że ma strasznie dużo pozycji.
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 6  
    kkas12 chodzi Ci o PN-HD 64364-6? znalazłem ale nie ma tu żadnch wzorów.
    możesz podesłać linka?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Niech kolega spojrzy do załączników tejże normy, a nie w samą normę.
  • Poziom 24  
    Cytat:
    możesz podesłać linka?

Ta norma jest płatna w internecie jej nie znajdziesz.
  • Poziom 42  
    Właśnie o tym.
    Wykorzystałeś kiedyś kolego ten wzór?

Proponuję wykorzystać/spróbować wtedy gdy masz do czynienia z przemądrzałym i upierdliwym zleceniodawcą.
    Obserwuj jego minę gdy taki protokoł otrzyma.
    Nie do opisania :D
  • Poziom 6  
    Wygląda na to, że jednak pasowało by kupić tą normę :(

Mam jeszcze jedno pytanie:
    Do protokołu odbioru instalacji elektrycznej poza badaniem RCD, pomiarem rezystancji izolacji, impedancji pętli zwarcia i ciągłością połączeń ochronnych potrzebne są jeszcze jakieś dodatkowe pomiary?
  • Poziom 31  
    I znów koło się zamyka.W tej normie masz szczegółowy zakres badań odbiorczych i okresowych.
    I wiele innych przydatnych dla pomiarowca informacji.
    Swoją drogą,czego to teraz uczą na kursach pomiarowych?
    A co do protokołów.Znając wymogi co do protokołowania sprawdzenia odbiorczego lub okresowego (również zawartego w tej normie),możesz sam stworzyć taki protokół.
  • Poziom 6  
    Uczą sporo, ale wszystko wydaje się ok jeśli stoi obok ktoś doświadczony. Natomiast pierwsze samodzielne pomiary których (w razie jakiejś drobnej głupiej wpadki) nikt nie skoryguje budzą pewne obawy. Dlatego tu jestem :P
  • Poziom 31  
    Pierwsze samodzielne pomiary powinny być wykonywane .....u boku kogoś doświadczonego. :D.Paradoksalnie to też jest w tej normie.
    Dokładnie pkt.62.1.6. :D
  • Admin Elektroenergetyka
    Wrzucę bardziej wyrazistą tabelkę aby można było się z nią zapoznać:
    Protokół z pomiarów elektrycznych domu jednorodzinnego

zdzisiek1979 napisał:
    A da się to wypełnić :?:
    :idea: idę po piwo :D

O ile wyniki pomiarów i skróty oznaczeń można tam wpisać, o tyle nie wyobrażam sobie pisania uwag lub opisu w kratce o szerokości 1cm.

Mogę tylko napisać, że korzystam z własnych :D
  • Poziom 12  
    Łukasz-O napisał:
    Cytat:
    O ile wyniki pomiarów i skróty oznaczeń można tam wpisać, o tyle nie wyobrażam sobie pisania uwag lub opisu w kratce o szerokości 1cm.

Chyba trzeba wszystko kodować i dawać do tego legendę bo faktycznie kratki są bardzo małe. No chyba, że czcionka 0,5 i format A0 :). A tak na powaznie to rubryki sa bardzo małe. Poza tym na dole tabeli jest rubryka Kod Funkcji, w której niewiele jest możliwości i pozostałe chyba trzeba stworzyc samemu. O ile w domu jednorodzinnym czy też bduownictwie mieszkaniowym to się sprawdzi to już w zakładzie przemysłowym niekoniecznie.
    Np. jest oznaczenie CB wkolumnie 9. Nie wiem co to onzacza.
    Przykład protokołu jest ale instrukcji wypełniania już brak.
    Łukasz-O napisał:
    Cytat:
    Mogę tylko napisać, że korzystam z własnych
    Zaręczam, że w przypadku kontroli będziesz miał zarzucone, że nie robisz wg protokołu podanego w normie.
  • Poziom 37  
    Chłopie ta tabelka to przykład twórcy normy.
    To dla ludzi co szukają gotowca a nie chcą pomyśleć. Jedni myślą i robią własne inni korzystają z programów jeszcze inni biorą gotowce z literatury czy netu.

Protokół to zbiór informacji począwszy od identyfikacji obwodu idąc poprzez wyniki pomiaru a kończąc na ocenie.
    Protokół może być nawet napisany na kartce papieru tylko ma zawierać to co jest ważne w danym pomiarze i rzetelnie. A zalecam niebieski długopis nawet czerwony czy zielony byle nie czarny :D
    Tylko czy osoba go czytająca wie tak na prawdę o co chodzi w nim? Może w tym problem jest że niewiedzą co dostają i negują taką wersję na korzyść znanej z normy.

Może tylko ten protokół to wersja ku uciesze ekologów bo na dzień dobry zaoszczędzimy z 3 kartki papieru.
    ...............
    Podejrzewam że kolumna 9 odnosi się do wyłączników zaś 8 do bezpieczników stąd skrót CB
  • Admin Elektroenergetyka
    Romaniczok napisał:
    Zaręczam, że w przypadku kontroli będziesz miał zarzucone, że nie robisz wg protokołu podanego w normie.

Dwa z moich protokołów były kluczowe w pewnych rozprawach sądowych. Przeglądali je rzeczoznawcy i biegli - nikt nie przyczepił się do tabelek made in Łukasz-O pomimo, że protokoły były sporządzane na podstawie znanej normy PN-HD 60364-6 "Sprawdzanie".

W tabelce ważne są informacje a nie szata graficzna ;) Zamiast tej jednej, stosuje kilka.
  • Poziom 30  
    Romaniczok napisał:

Kolego nie zaręczaj bo rękę stracisz.
    Tez miałem sytuację gdy moje protokoły były sprawdzane przez prokuratora i biegłego ze straży i ubezpieczyciela i nikt do niczego się nie przyczepił.
    Protokoły były mojego autorstwa i nawet nie były sporządzane na podstawie normy czy jakiegokolwiek wzoru. Był to całkowicie mój pomysł, ale zawierały wszystkie potrzebne dane i wyniki pomiarów.
    Są tylko propozycje wzorów protokołów, nie ma jednego wymaganego prawem wzoru więc nikt nie ma prawa wymagać aby używać protokołu zamieszczonego w normie.
    Jeżeli jednak trefi się na łosia który się przyczepi należy zażądać podstawy prawnej jego wymysłów.
  • Poziom 12  
    Ok koledzy. "Zaręczam" to może za duże słowo. Ale powiem z własnego doświadczenia jak to było. Mieliśmy kontrolę inspekcji pracy. Oczywiście wynikiem był protokół z kontroli z zastrzeżeniami i zaleceniami. Jednym z zaleceń na przyszłość było wykonywanie pomiarów w oparciu o aktulanie obowiązaujące normy - PN-HD 60364-6:2008 "Sprawdzanie". Zapytałem inspektora o co konkretnie chodzi. Powiedział aby wyniki były zamieszczone w tabeli z załącznika H podanej normy. Nie dyskutowałem dalej. Faktycznie jest to zał. informacyjny.
    zdzisiek1979 napisał:
    Cytat:
    Podejrzewam że kolumna 9 odnosi się do wyłączników zaś 8 do bezpieczników stąd skrót CB

Kolumna 10 ma nazwę: typ i rozumiem, że tam wpisujemy jaki typ zabezpieczenia czy C czy B a zresztą może być D czego nie ma w kolumnie 9.
  • Poziom 12  
    Witam!
    Odświeżam temat. Czy przez ten czas ktoś wypełniał protokół wg nowego, przykładowego wzoru z normy 60364-6:2008?

• Poziom 26  
    Ja korzystam z Protona , więc nie.
  • Moderator
    Romaniczok napisał:

zdzisiek1979 napisał:
    Cytat:

Kolumna 10 ma nazwę: typ i rozumiem, że tam wpisujemy jaki typ zabezpieczenia czy C czy B a zresztą może być D czego nie ma w kolumnie 9.

Znaczenie skrótu CB jest wyjaśnione w normie, w załączniku G.
    Cytat:
    CB – akronim wyrazów angielskich „Circuit-breaker” – wyłącznik.

Proszę zwrócić uwagę na część G.1. Formularz oględzin instalacji. W części B jest pozycja: Urządzenia ochronne. Tam również obok RCD występuje CB. Czyli jeśli występuje mam podać jego rodzaj.

Dodano po 9 [minuty]:

Romaniczok napisał:
    Witam!
    Odświeżam temat. Czy przez ten czas ktoś wypełniał protokół wg nowego, przykładowego wzoru z normy 60364-6:2008?

Wiele razy.
    Kolego, mam wrażenie, że jak każdy nowy pomiarowiec przeceniasz rezultaty pomiarów, zapominając o oględzinach! Zapoznaj się dokładniej z załącznikiem G normy, która wyraźnie mówi jak ważna jest część opisowa sprawdzenia instalacji elektrycznej!
    Natomiast załącznik H ma zawierać jedynie rezultaty pomiarów najmniej korzystnych, a nie wszystkich!
    Co nie znaczy, że nie należy ich wykonać.
  • Specjalista elektryk
    Ja wypełniałem.
    Od 2006 roku wypełniam takie formularze, początkowo w Wielkiej Brytanii, a od końca 2009 po polsku.
    Romaniczok napisał:
    Czy przez ten czas ktoś wypełniał protokół wg nowego, przykładowego wzoru z normy 60364-6

Ja wypełniam aktualnie formularz według nowego wzoru z normy PN-HD 60364-6:2016-07.
    Dopiero jest jazda...

• Poziom 26  
    e-sparks napisał:
    Dopiero jest jazda...

Więc trzeba spróbować :idea:
  • Poziom 12  
    retrofood napisał:
    Kolego, mam wrażenie, że jak każdy nowy pomiarowiec przeceniasz rezultaty pomiarów, zapominając o oględzinach! Zapoznaj się dokładniej z załącznikiem G normy, która wyraźnie mówi jak ważna jest część opisowa sprawdzenia instalacji elektrycznej!

Oględziny jak najbardziej są ważne ale wynik pomiaru z przyrządu pomiarowego jest konkretną wartością, na podstawie której można ocenić czy dany warunek jest spełniony czy nie.
    retrofood napisał:
    Natomiast załącznik H ma zawierać jedynie rezultaty pomiarów najmniej korzystnych, a nie wszystkich!

A gdzie jest napisane aby w protokole zawrzeć jedynie najmniej korzystne wyniki prób? Wypełniony dla każdego punktu protokół jest najbardziej rzetelny. Tak mi się wydaje.
  • Specjalista elektryk
    Romaniczok napisał:
    Oględziny jak najbardziej są ważne ale
    Oględziny są najważniejszą częścią czynności zwanych sprawdzeniem stanu instalacji, natomiast wyniki pomiarów są tylko dodatkiem określającym liczbowo parametry instalacji.
    Protokół bez części opisowej (oględzin) jest nieważny, bo świadczy o ich niewykonaniu. Miernik nawet najbardziej wypasiony to tylko dodatek do wiedzy pomiarowca.
    Romaniczok napisał:
    Wypełniony dla każdego punktu protokół jest najbardziej rzetelny.
    Ostatni mój większy protokół z badań zawarty był na ok. 350 stronach, zawierał jedynie najbardziej niekorzystne rezultaty, w tym 16 stron uwag. Protokół wypełniony dla każdego sprawdzonego punktu byłby większy pewnie 3-4 razy...
  • Moderator
    e-sparks napisał:
    Ostatni mój większy protokół z badań zawarty był na ok. 350 stronach,

To jesteś debeściak. Ja sięgnąłem zaledwie 112 stron. :D

• Poziom 26  
    Witam . Nowy szpital -ponad 400 stron i tylko najgorsze wartości w obwodach /bez urządzeń medycznych /. Nigdy więcej .