Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TPlink WR740N Dlink DIR 300 B1 - Łączenie dwóch routerów bezprzewodowo

03 Maj 2014 15:13 1716 7
  • Poziom 13  
    Witam serdecznie!
    Mam do dyspozycji 2 routery: TL-WR740N oraz Dlink DIR 300 B1. Moim celem jest połączenie tych routerów w taki sposób, aby do jednego (Tplink) był podłączony z modemem (kablowo) oraz ten router ma rozdzielać sygnał LAN po kablu (Xbox + 1 PC) oraz WIFI (2 telefony, laptop + drugi router). Drugi, tak jak przed chwilą wspomniałem, powinien łączyć się bezprzewodowo z głównym oraz (!) udostępniać połączenie z ISP także na drodze bezprzewodowej dwóm laptopom.
    Z tego co zauważyłem w konfiguracji routera Dlinka, to nie ma takiej opcji. Postanowiłem pogrzebać trochę w Internecie i znalazłem dwa rozwiązania: WDS oraz alternatywne oprogramowanie. Z czego nie jestem przekonany do WDS ponieważ (z tego co zrozumiałem), to ma ograniczenia dostępu do wifi, czyli jeżeli sygnał jest odbierany przez wifi, to nie może być wysyłany także na drodze bezprzewodowej.
    Postanowiłem więc pójść w stronę alternatywnego firmware. Pogrzebałem znów trochę w necie i znalazłem oprogramowanie otwarte dd-wrt. Sprawdziłem zgodność z moim routerem Dlink (http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Supported_Devices) i wydaje się, że wszystko jest cacy. Wchodzę na stronę: http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/DIR-600 gdzie wszystko jest ładnie powiedziane jak trzeba się do tego zabrać, ale już od samego początku natrafiam na problem. Router nie chce wczytać ściągniętego oprogramowania (factory-webflash). A więc znowu poszukuję błędu. Chyba znalazłem. Trzeba zrobić hard reset metodą 30/30/30. Problem w tym, że po zrobieniu czegoś takiego dioda „Power” mruga na pomarańczowo. Gdy wyłączę zasilanie na jakiś czas, a potem podłączę, to wszystko wraca do normy, lecz firmware jest nadal dlink’owskie.
    Spotkał się ktoś z czymś takim ? Bardzo proszę o podrzucenie rozwiązania takiego problemu. A może jest jakaś inna opcja połączenia tych routerów w wymagany sposób?
  • Poziom 13  
    Nie wiedziałem, że to zrobi AŻ tak wielką różnicę/ No nic, spróbuję Twojego pomysłu. Dzięki wielkie.

A gdym dodał, że mam do dyspozycji jeszcze jeden router linksysa? Jest on bardzo stary, także go nie brałem pod uwagę. Jest to linksys WRT54GC. Robić tak, jak napisałeś wcześniej, czy jeszcze próbować zamienić jakiś router z linksysem ?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Chyba tylko gargoyle wspiera APC + AP, dlatego tplink po prawej.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Jak podlaczales router przy wgrywaniu dd-wrt? Kablem? Przez wifi? Jezeli jest problem z "oficjalnym dd-wrt" siegnij po linie BrainSlayer.

TPlink WR740N Dlink DIR 300 B1 - Łączenie dwóch routerów bezprzewodowo

dd-wrt tez ma opcje "APC + AP" ale jak na kazdym sprzecie z 1 radiem dziala ona tak sobie. Czy bedzie dzialac stabilnie zalezy od poziomu sygnalu odbieranego. Probowalem tego wlasnie na dir-300 (nie pamietam wersji) i przy odbiorze slabego sygnalu router durnial i gubil wifi "wewnetrzne" i "zewnetrzne". Przy samym APC dzialalo bezproblemowo.

v
  • Poziom 13  
    Witam ponownie.

Przepraszam za tak długi czas odpowiedzi, ale napotkałem pewne problemy, które chciałem rozwiązać samodzielnie. Router z komputerem łączyłem kablem.

Mam już połączenie modem==router Dlink=) (=TPlink. Na tym drugim mam oprogramowanie gargoyle (w języku polskim, o dziwo).

Długo się męczyłem, ale doszedłem do połączenia. Od 2 godzin korzystam z TP linka, jako router do którego jestem podłączony. Ogólnie, to zapowiada się super! Dzięki wielkie za pomoc.

Mam jeden problem, którego nie mogę jeszcze rozwiązać, ale nie jest to najwyższy priorytet. Otóż przywykłem do ustawionej opcji filtrowanie MAC adresów (daje mi większe poczucie bezpieczeństwa). Niestety, jeżeli to ustawię tutaj, na routerze głównym(Dlink), to TPlink nie ma połączenia z internetem. Tak jak napisałem - jakoś się z tym trochę pomęczę, to może coś wyjdzie. Bardzo dziękuję @viwaldi1 oraz @bogiebog za pomoc! Dzięki, Panowie !
  • Specjalista Sieci, Internet
    Mac filter - nie warto, obejsć to można w 2 mintuty, WPA2-PSK, hasło 12 znaków i nikt ci NIC nie zrobi.
  • Poziom 13  
    Hasło mam raczej nie do złamania. Ok. 20 znaków. Jednakże myślałem, że mac filter jest potężniejszym rozwiązaniem niż sam wybór rodzaju szyfrowania (choć nikt teraz nie korzysta z WEP chyba). No nic, router działa już drugi dzień, tak samo Xbox podłączony do Dlinka kablowo oraz 2 laptopy podłączone do tego samego routera przez wifi.

Muszę sprawdzić jeszcze połączenie telefonów, ale obstawiam, że nie będzie z tym najmniejszych kłopotów.
    Dzięki jeszcze raz. Pomoc była na prawdę profesjonalna!
    Pozdrawiam,
    Paweł Wolańczuk