Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ropam 3.5 - Ropam MGSM 3.5 rozpoznawany przez Partnera 4.3 jako Ropam 2.0PC

Mariostarlodz 03 May 2014 15:23 2607 5
Optex
    Mariostarlodz
    Level 9  
    Witam,
    Problem opiszę w punktach:
    1. uruchamiam Partnera w wersji 4.3
    2. Podłączam dedykowany kabel do centrali Ropam MGSM 3.5 (tak jest napisane na CHIP-ie)
    3. Klikam PLIK --> NOWY --> i wybieram MGSM 3.5
    4. Na pasku stanu pojawia sie napis: "Sprzęt MGSM 3.5"
    5. klikam na otwarcie portu COM (COM4 - bo taki mam stawiony w kompie)
    6. program czeka na wciśnięcie PR na płycie
    7. wciskam przycisk (żółta dioda zaczyna mrugać)
    8. żółta dioda przestaje mrugać i w tym samym momencie na dole Partnera pojawia się napis: "Sprzęt: MGSM2.0PC SV 1.6S"

Proszę o radę - co robię źle że nie mogę się połączyć z moją centralą?
    Dzięki za wskazówkę.
    Z pozdro,
    Mario
  • Optex
    ropam

Level 16  
    Objawy są wynikiem:
    1. Jeżeli jest to kabel USB-MGSM to sprawdzić sterownik poprawność instalacji sterownika, w manager urządzeń, dostawca sterownika: FTDI wersja .xx (ostatnia 2.10.0.0 lub poprzednia 2.08.30).
    2. Jeżeli sterowniki są prawidłowe to problem wynika z braku poprawnego połączenia elektrycznego sygnału Rx lub Tx pomiędzy centralą a kablem.

Zalecenia:
    1. Należy przeczyścić styki wtyku i gniazda RJ12 preparatem do czyszczenia styków.
    2. Sprawdzić czy wtyk RJ12 prawidłowo zatrzaskuje się w gnieździe.
    3. Należy zmierzyć rezystancja połączenia pomiędzy w gniazdem RJ12 (4,5,6 styki od spodu PCB) a stykami lutowniczymi na konwerterze RS232-RS232TTL (wtyczka DB9) lub USB-RS232TTL (puszka na kablu). Z tego punktu wyniknie ewentualnie naderwanie żyły, zimny lut itp.
  • Optex
    Mariostarlodz
    Level 9  
    Witam,

Przepraszam za dużą zwłokę w odpowiedzi ale trudno było mi znaleźć czas na testy.
    Dziękuję pięknie za podpowiedź, jednak niestety chyba nie tędy droga.
    Okablowanie, które używam to:
    - kabel RS232 - MGSM - strownik 2.10.00 pobrany ze strony: http://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm
    - przejściówka RS232 - USB - poprawnie komunikuje sięe z centralą SATEL integra 128

ad 1) kable są nowe - końcówki czyściutkie
    ad 2) zastrzykuje prawodłowo
    ad 3) przewodzenie żył sprawdzone i prawidłowe.

Pożyczyłem nawet inny kabel RS - USB ale nic to nie pomogło.

Z góry dzięki za kolejne Wasze pomysły
    Z pozdrowieniami,
    Mario
    sosarek

Level 43  
    MGSM 3.5 występował w dwóch wersjach. Czy po wybraniu portu COM w programie, naciśnięciu przycisku PRG w module klikasz na przycisk Odczytaj moduł?
  • Helpful post
    ropam

Level 16  
    Kabel RS232-MGSM nie wymaga sterowników tylko portu RS232 DB9 (COM) zgodnego ze standardem. Kabel RS232-MGSM zawiera konwerter RS232 na RS232TTL. Do prawidłowego działania wymaga sygnałów (+/-12V) RX, TX, GND oraz DTR i RTS (zasilanie, Partner GSM ustawia te porty na logiczne '1' tj. 12V).

Sprawdzić sterownik i sygnały Pana konwertera USB-RS232. Sprawdzić kabel na sprzętowym COM-ie.
    Mariostarlodz
    Level 9  
    Panowie,
    Po kilku próbach okazało się jednak, że kabel RS232-MGSM był wadliwy. Po wymianie kabla wszystko działa. Dzieki za porady.
    Temat można zamknąć
    Mario