Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena GPS

szumo 12 Kwi 2005 20:31 13595 38
  • #1 12 Kwi 2005 20:31
    szumo
    Poziom 11  

Czy mozna jakos przerobic antene od telefonu na antene gps ?

0 29
  • #2 13 Kwi 2005 00:02
    TYTUS...
    Poziom 32  

Ręki niedam sobie uciąc ale czy gitare da się przerobić na perkusje??? Wątpie w to.

0
  • #3 13 Kwi 2005 00:04
    szumo
    Poziom 11  

sie tylko pytam a moze znas zjakis sposbob na zrobienie anteny gps albo jakies schematy

0
  • Pomocny post
    #5 13 Kwi 2005 02:55
    arttoo
    Spec od car audio

Ja osobiscie bym sie nie bawil w budowe czegos co w warunkach amatorskich sie raczej nie da wykonac dobrze tylko przegladna allegro i kupil gotowa zestrjona za nieduze pieniadze

Pomysl czas koszty elemetow i nerwy podczas skladania strojenia czy to warto?

0
  • #6 22 Kwi 2005 08:22
    szumo
    Poziom 11  

wotam ponownie mam kolejne pytanie czy istnieje mozliwosc przerobienia anteny gps tzn zmienic koncowke na usb zebym mogl podlaczyc do laptopa ta samo ntene co do kupilem do radia ??

0
  • #8 23 Kwi 2005 04:22
    arttoo
    Spec od car audio

jest taka mozliwosc tyle tylko ze musisz miec odbiornik GPS.Mam osobiscie takowe cos podlaczone do laptopa ale do portu COM nie do usb ,a teraz nawet robie sobie adapter do palmtopa IPAQ 3870 dam znac i wstawie fotki jak mi juz to wyjdzie i bedzie dzialac!

Pozdrawiam

0
  • #9 23 Kwi 2005 10:07
    szumo
    Poziom 11  

a za ile mozna kupic najtanszy odbiornik?

0
  • #10 25 Kwi 2005 01:13
    arttoo
    Spec od car audio

niewiem ja kupilem kiedys uwalone radio philips carin i z niego wyluskalem "trimbla" do tego dolozylem max232 bateryjke cr2032 i to podlaczylem do kompa! opisow jest duzo w sieci na stronach krutkofalarskich i z nich oczywiscie kozystalem no i tez z wiedzy moich kolegow.

Tak jak w poprzednim moim poscie pisalem zabieram sie w tym tygodniu za przerobienie interfejsy do palma ,jak juz mi to zadziala a wiem ze zadziala bo testy juz robilem"na pajaka" zrobie fotki i zamieszcze na forum z jakims tam opisem

0
  • #11 25 Kwi 2005 01:26
    szumo
    Poziom 11  

czesc to bylbym bardzo wdzieczny jak bys mi pomogl bo jzu mam mapew sciagnieto do nawigacji tylko teraz potrzebuje odbiornika

Dodano po 3 [minuty]:

i wtedy bed ekorzystal z nawigacji w laptopie dopoki nie pojawi sie mapa polski do pioneera

0
  • #12 25 Kwi 2005 01:48
    andrew33
    Poziom 19  

Witam.
    -szumo- sama antena też będzie Ci potrzebna lecz
    potrzebujesz jeszcze odbiornik i interface tak jak arttoo już napisał.W najprostrzej wersji wygląda to :
    1.antena GPS
    2.moduł odbiornika GPS- najłatwiej dostępne są z nawigacji samochodowych Philipsa odbiorniki firmy Trimble po drobnej przeróbce , gotowe Oncore Motoroli lub na Allegro można czasami nabyć stare lub uszkodzone (z uszkodzonym wyświetlaczem)odbiorniki GPS.
    3.interface na MAX232.
    Do gotowych odbiorników nie potrzeba interface bo w większości już mają wystarczy przerobić oryginalne wtyczki.
    Pozdrawiam

0
  • #13 25 Kwi 2005 01:52
    szumo
    Poziom 11  

ok poszukam na allegro gdybys jednak mial moze jakiegos linka gdzie moge kupic tak odbiornik to prosze podaj mi

0
  • #14 25 Kwi 2005 03:59
    andrew33
    Poziom 19  

Moduły, o których mowa są dosyć drogie więc pozostaje rynek wtórny, z uszkodzonych nawigacji samochodowych.Zadaj pytanie na Forum w dziale Bazar.
    Pozdrawiam

0
  • #16 27 Kwi 2005 00:01
    szumo
    Poziom 11  

dzieki za fotki a czy mozesz mi powiedziec ile trzeba zaplacic za taki odbiornik trimbla ?

0
  • #17 27 Kwi 2005 03:24
    arttoo
    Spec od car audio

a to juz zalezy ile dasz za uszkodzonego philipsa czy vdo. teraz jest duzzo nic nie wartych nawi z przedplatami tak zwanych "rs" wiedz cena jest uzalezniona od sprzedajacego a co do trimbla to tak miedzy 50 a 150pln powinienes szykowac,a i wazne nie kazdego da sie zrobic ale te z vdo i philipsa dzialaja na pewno a te z nawi od bmw nie!

0
  • #19 16 Lis 2005 09:43
    PluszowyMisiu
    Poziom 14  

Witam.
    Potrzebuje zlozyc GPS z modulu ale nowego nie uzywanego tylko mam problem z kupnem :( Nie wiem w jakim sklepie w polsce moge takie cos kupic. Interasuje nie jak najwieksza dokladnosc bo bede robil cos z zastosowaniem stacji bazowej ( 2 moduly) Potrzebuje wiec dokladnych modulow!! Prosze o pomoc
    Pozdrawiam

0
  • #20 16 Lis 2005 12:19
    oj
    Poziom 42  

Np:
    http://www.nawigatornia.pl/gps-oem/nawigatornia.html
    http://www.gps-y.pl/oem_gps_15.html
    http://www.garmin.pl/index.php?mod=prod&act=list&cID=59

Najtaniej będzie bezpośrednie ściągnięcie OEMa od producenta danego GPSu, niestety trzeba zamowić większe ilości

Pamiętać trzeba o złączu modułu GPS antenowym jak i akcesoryjnym; trafiają się modele typowo przemysłowe/do produkcji o bardzo nietypowych złączach

0
  • #21 16 Lis 2005 17:15
    PluszowyMisiu
    Poziom 14  

Juz lepiej sie dzieje bo sa jakies moduly i jakies normalne ceny. Chcialbym gdzies znalesc taki sam modul jak jest tutaj
    http://www.gps.pl/flexpakL1L2.html
    tylko bez zadnej obudowy i z pelna specyfikacja

0
  • #22 17 Lis 2005 21:00
    oj
    Poziom 42  

Oczewiście możesz zadać pytanie ofertowe o cene....., ale podam jakiej musisz się spodziewać ceny .... ok. 25tyś złotych

Ten odbiornik o takiej dokładności nie jest podukowany w wersji OEM, pozatym anteny odbiorcze są na podobnych poziomach cenowych aby uzyskać takie dokładności

0
  • #23 18 Lis 2005 01:08
    PluszowyMisiu
    Poziom 14  

TO mnie pocieszyles :)) Chyba wezme odbiornik o dokladnosci 2.5m i bede szczesliwy. Chyba ze sa jakies odbiorniki L1 L2 z dokladnoscia 1m i cena okolo 1000 -2000zl

0
  • #24 18 Lis 2005 01:28
    arttoo
    Spec od car audio

ciekawi mnie tylko fakt roznicy miedzy 2,5m i cena okolo powiedzmy 1000pln a 1 m i 25000 pln czy warto w to tyle inwestowac ? "no chyba ze sklada sie pocisk co ma trafic co do metra w cel":-)))

oczywiscie to zart pytanie moje po co komu taka dokladnosc????za takie pieniadze????

0
  • #25 18 Lis 2005 13:36
    PluszowyMisiu
    Poziom 14  

Odpwiedz prosta "Pomiary kartograficzne"

0
  • #26 14 Lut 2006 02:58
    Martinez75
    Poziom 10  

Cytat:
    oczywiscie to zart pytanie moje po co komu taka dokladnosc????za takie pieniadze????

Statki wyposarzone w DP - Dynamic positioning system, tzw: offshore'y
    Wynagana dokladnosc to 1m z 98% lub mniej, uzyskiwane z systemow referencyjnych

0
  • #27 14 Lut 2006 10:26
    PluszowyMisiu
    Poziom 14  

Ostatnio troche poczytalem i z systemow referencyjnych sporo mozna wydusic!!1 Tylko zastanowaiam sie jak to jest na statkach rozwiazane??? Dobry system referencyjny dziala w odleglosci 10Km od stacji referencyjnej a statek gdzie ma stacje referencyjna??

0
  • #28 14 Lut 2006 22:14
    Martinez75
    Poziom 10  

Najczesciej stosowanym systemem referencyjnym jest DGPS, Czyli GPS plus poprawki roznicowe wysylane ze stacji brzegowej (przewaznie jest to stara latarnia, w Polsce: Rozewie, Dziwnow i Przygotowywany jest Jaroslawiec), Stacja brzegowa, znajac dokladnie swoje polozenie i polzenie danego satelity, jest w stanie skalkulowac roznice miedzy odlegloscia rzeczywista, a mierzona. Rozbieznosci sa wynikiem ugiecia fali w jonosferze. Roznice ta wysyla droga radiowa (na czestotliwosci ok 300 kHz), Odbiornik na statku "doklada" ta roznice do odleglosci "zmierzonej" od satelity, uzyskujac tym samym wieksza dokladnosc pozycji. Zasieg tego systemu to ok 300 mil morskich, oczywiscie im dalej od stacji brzegowej tym mniej dokladniej. Globalna odmiana tego systemu sa DPS'y czyli znow GPS i te same poprawki ale tym razem odbierane z satelity Inmarsatu - generalnie uzywa sie stacji brzegowych oddalonych mniej niz 2000 km,a poniewaz przewaznie sygnal jest odbierany z kilku stacji z roznych kierunkow, odbiornik na statku jest w stanie skalkulowac poprawke jonosferyczna dla naszej pozycji
    Do lokalnych systemow referencyjnych zaliczamy DARPS'y - tu wyglada to nastepujaco: platforma (czyli stacja referencyjna) i stetek odbieraja sygnaly z tych samych satelitow GPS'u (znajduja sie w niewielkiej odleglosci od siebie, oczywiscie platforma i statek) . Platforma droga radiowa wysyla na statek poszczegolne odleglosci (odleglosc satelity do platformy) , odbiornik na statku porownuje te dane z tym co ma u siebie i na ich podstawie zlicza dokladny namiar i odleglosc do PLATFORMY, nie oblicza pozycji!. Dokladnosc tego systemu to ok 20 cm na odleglosi do ok 5000m od stacji referencyinej (w tym wypadku platformy), w tym wypadku poprawka jonosferyczna jest nieistotna, bo obie stacje "mierza" odleglosci z tym samym bledem.
    Oczywiscie sa tez inne systemy referencyjne, ale ich skladowa nie jest juz system GPS, i tak np:
    HPR - system hydroakustyczny, odleglosc mierzona od transpondera na dnie morza
    Artemis - Dziala podobnie do radaru
    FanBeam - Odleglosc mierzona laserowo, mierzony kat miedzy promieniem wyslanym, a odbitym od reflektora na platformie
    Oczywiscie to nie wyczerpuje tematu, w razie dalszych pytan, postaram sie odpowiedziec w miare mojej wiedzy .
    Pozdrawiam
    Przepraszam za brak polskich liter...

0
  • #29 15 Lut 2006 11:39
    PluszowyMisiu
    Poziom 14  

Bardzo Ciekawy wyklad :) Prosze o wiecej materialow o niekonwencjonalnych metodach nawigacji ( niekonwencjonalne czyli morskie ).
    Pozdrawiam

0
  • #30 16 Lut 2006 05:02
    Martinez75
    Poziom 10  

Gdyby jeszcze kogos interesowaly systemy referencyjne, to tu jest troszke wiadomosci i zasady dzialania w/w systemow. Jest to fragment manuala DP (Dynamic Positioning) dotyczacy:(w jezyku angielskim: DGPS, DARPS, HPR, Artemis, Fanbeam;):

0
    Załączniki: