Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termoregulator dwupunktowy z przekaźnikami czasowymi

gregowal 03 Maj 2014 19:55 663 2
  • #1 03 Maj 2014 19:55
    gregowal
    Poziom 2  

Witam.
    To mój pierwszy post na elektrodzie i proszę admina o przesunięcie go w odpowiednie miejsce jeśli pomyliłem dział.
    Nie jestem elektrykiem ani elektronikiem więc wybaczcie niektóre niefachowe sformułowania.

Poszukuję pewnego typu termoregulatora do mojego rekuperatora.
    Opis sytuacji:
    Przed rekuperatorem jest trójnik wentylacyjny z zaworem i siłownikiem TD04-230-1. Zawór trójdrożny z siłownikiem decyduje czy do rekuperatora dociera powietrze z gruntowego wymiennika ciepła (GWC) czy z zewnątrz (z zewnątrz domu). Siłownik jest ustawiony tak, że na stałe jest dostarczane napięcie do złącza BRN (przewód brązowy) i wtedy powietrze idzie przez gruntowy wymiennik ciepła, jeśli podamy napięcie na złącze RED Siłownik zmienia położenie zaworu i powietrze idzie z zewnątrz. Zasada jest następująca:
    Temperatura powyżej 20oC - powietrze przez GWC (RED otwarty)
    Temperatura pomiędzy 6oC a 20oC - powietrze z zewnątrz (RED zamknięty)
    Temperatura poniżej 6oC - powietrze przez GWC (RED otwarty)

Tak więc potrzebuję dwupunktowego termoregulatora.
    Dodatkowe wymagania to możliwość regulacji obu punktów temperatury, wyświetlanie ustawionych temperatur, wyświetlanie obecnej temperatury i najważniejsze to odłączenie zasilania z siłownika po zmianie jego nastawu.
    Jak wynika ze specyfikacji siłownika TD04 pobiera on stale 12VA co w roku daje ok 60 zł kosztów i dlatego chciałbym go odłączać od zasilania.
    Reasumując potrzebuję uzyskać następujące funkcje:
    Gdy temperatura spada poniżej 6oC regulator włącza na 90 sek. Zasilanie na BRN.
    Gdy temperatura wzrasta powyżej 6oC regulator włącza na 90 sek. zasilanie na BRN i RED
    Gdy temperatura wzrasta powyżej 20oC regulator włącza na 90 sek. zasilanie na BRN
    I ponownie gdy temp. spada poniżej 20oC regulator włącza na 90 s zasilanie na BRN i RED.

W części zadanie rozwiązałby zestaw z AVT np: AVT1742 i do niego dwa przekaźniki AVT1535 gdzie jeden załącza tylko BRN a drugi BRN i RED, no i oczywiście zasilacz 12V. Niestety brak wyświetlania temperatury i nastawów. Jest jeszcze jedna sprawa - problemem mógł być czas potrzebny do przestawienia siłownika, który wg specyfikacji wynosi od 80 do 150 sekund. Jednak zmierzyłem ten czas i wynosi on maks. 45 s. AVT 1535 da radę.

Może jednak są jakieś gotowe zestawy (najlepiej zmontowane)?

Miło będzie jak coś doradzicie:)

Pozdrawiam
    Grzegorz

0 2
  • #3 04 Maj 2014 12:58
    gregowal
    Poziom 2  

Przejrzałem zapodany Lumel. Wydaje się, że RE72 mógłby spełnić warunki aczkolwiek zaprogramowanie go wydaje sie nieco skomplikowane. Drugą stroną jest cena. Razem z termoparą wyjdzie gdzieś powyżej 400 zł. Zaletą, że nasze (chyba).
    Może ktoś z forum zaproponuje swoje wykonanie?
    Pozdrawiam
    Grzegorz

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo