Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czyszczenie regulatorów w oscyloskopie

04 Maj 2014 01:15 1986 12
  • Użytkownik usunął konto  
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 41  
    tomiok tak, płyn jest niezły, ale po jego użyciu trzeba go wypłukać z przełącznika, bo krystalizuje i po miesiacu jest gorzej niż było.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 41  
    Tytanowy_Krzysiek Nie ma nic innego, każdy taki płyn krystalizuje potem i styka jeszcze gorzej. Natomiast inne, bardziej agresywne, w stylu WD40, zżerają miedź.
  • Poziom 21  
    Witam. Proponuję preparat: Kontakt Gold, preparat ten stosuję do konserwacji i czyszczenia styków oraz potencjometrów.Stosuję od dłuższego czasu i żadnych negatywnych skutków nie zauważyłem. tylko ma jedną wadę nie jest tani. Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    ciasteczkowypotwor napisał:
    tomiok tak, płyn jest niezły, ale po jego użyciu trzeba go wypłukać z przełącznika, bo krystalizuje i po miesiacu jest gorzej niż było.

No nie wiem.
    Cytuję "zawiera specjalny smar zapewniający prawidłowy poślizg."
    To po to zawiera smar - żeby go wymyć ?
    Nie raz stosowałem u siebie i nie myłem, na razie nie widzę negatywnych skutków, a minęło parę lat, a nie miesięcy, no ale może miałem szczęście ;)

Fakt że nie trzeba tego dużo dawkować do środka, i najlepiej potencometr rozebrać i wyczyścić z kurzu itp.

ryszardon napisał:
    Witam. Proponuję preparat: Kontakt Gold, preparat ten stosuję do konserwacji i czyszczenia styków oraz potencjometrów.

Tylko on jest dedykowany do smarowania i długotrwałego zabezpieczenia złacz i styków elektrycznych powlekanych galwanicznie, a nie potencjometrów, o ile się nie mylę, ale kto wie może lepiej się nadaje.

Mój znajomy mi polecał PRF 7-78, ale nigdy nie miałem okazji tego wypróbować.
  • Poziom 41  
    tomiok napisał:
    i najlepiej potencometr rozebrać i wyczyścić z kurzu itp.

Skoro go rozbieram i czyszczę, to po co jeszcze smarować mazidłem, które potem nazbiera kurzu i będzie jeszcze gorzej. Ja niestety z wszelakimi środkami psikanymi mam niezbyt dobre doświadczenia, praktycznie zawsze środek krystalizuje, robi się biały nalot, który w przełącznikach obrotowych rozmazuje się po kilku obrotach, chociaż styk i tak nie jest zbyt pewny, ale potencjometry nie mają takiego docisku na szczotce, aby to zetrzeć... I zabawa zaczyna się od nowa.
  • Poziom 21  
    Witam. Jest dedykowany środek do czyszczenia i konserwacji potencjometrów jest to Cleanser PR. Ten środek tak jak i wiele innych nic nie pomogą przy wytartej warstwie rezystancyjnej przez suwak. Można też myć alkoholem izopropylowym (Cleanser IPA).Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Cytat:
    Zatem może zwykły czysty spirytus ...

To najgorszy wybór z wymienionych i możliwych powyżej.
  • Moderator Samochody
    Cleanser PR nie krystalizuje ani nic się z niego nie wytrąca, nie mam jednak pewności jakie właściwości elektryczne w zakresie w.cz. ma warstwa smaru którą pozostawia. Tak czy inaczej nie znam niczego lepszego. Do przełączników obrotowych można użyć Kontakt 60 ale po jego zastosowaniu trzeba go zmyć Kontaktem WL lub IPA i ew. zabezpieczyć Kontaktem 61.
  • Poziom 12  
    A ja po raz kolejny na różnych forach polecam do czyszczenia i konserwacji wszelakich styków preparat "CLEAN TRONIC" firmy "VALVOLINE". W pracy używaliśmy różnych preparatów z serii "KONTAKT", pomagały na krótko, dopiero ten okazał się rewelacyjny. Jako przykład właśnie słucham w pracy starego, lampowego radyjka SABA, w którym po zakupie tak trzeszczały i przerywały potencjometry że nie można było go słuchać. Bez rozbierania zapryskałem "Clean Tronic" potencjometry i radio gra już od ponad pół roku, włączane codziennie, potencjometry nie wydają z siebie nawet szmerku.