Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

trafo spawarki elektrodowej jak liczyć przekrój rdzenia

12 Kwi 2005 21:20 5104 5
  • Poziom 35  
    no własńie jak w temacie jak to sie oblicza bo np spawarka co ma na luzie 70v napięcia i max prąd apawania 200A ( mówie o zwykłej elektrodowej prądu zmiennego ) ma rdzeń trafa który może przenieśc moc ............2kw :/ i skąd to sie wzięlo wiem że napięcie podczas spawania spada do wartości możliwie bliskiej zero jednak do zera nie spadnie bo by łuku nie było i jak obliczyć np d;la 50v na luzie i 100A prądu wymagany przekrój rdzenia ???

mógłby ktoś napisać możliwie najprostszym językiem i obliczyć takową spawarke na 220v żeby z 100A prądu z z 50v miała przekrój rdzenia trafa i grubośc druta niezbędnego do wtórnego i pierwtnego byłbym wdzięczny jestem uczniem 1 technikum i z maty mam 2 :D więc byłbym wdziećzny za możliwie najprostsze wzorki i gotowe obliczenia bo przydało by mi sie coś do spawania

PS czy 100A bedzie wystarczające do uspawania blachy 1mm rur o grubości ścianki 2-4 mm kątowników płaskowników o grubościach 2-5 mm ?? bo musze kierować sie tym że nie mam siły ( 380v ) a na 220v mam bezpiecznik 20A i tego nie moge przekroczyć :/;/;/ da sie to pogodzić :)?? jak nie to tak czy tak thx za obliczonka z instalacją coś sie wymyśli grunt żeby spawarka była ok ::D:D:D:

z góry dzięki w tej kwesti jestem laikiwem więc pliska o wyrozumiałośc :P:
  • TermopastyTermopasty
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    no cóż, cały sekret tych zawiłości z mocą tkwi w tym, iz moc transformatora liczysz dla napięcia spawania(przy 120 A będzie ono wynosiło ok. 22V), zaś przekładnię(czyli z1 do z2) dla napięcia jałowego 70V (żeby zapewnić dobre zajarzanie). Żeby to wszystko działało musisz oliczyć ilość zwojów na 1V napięcia, ze standartowego wzoru 45/S x B, przy czym B - indukcja magnetyczna blach rdzenia w Teslach (dla zwykłych składanych ok. 1), S - przekrój poprzeczny kolumny rdzenia w cm2, następnie możysz otrzymaną wartość przez napięcia, które chcesz uzyskać(220 i 70),ze względu na straty zmniejszasz ilość zwojów pierwotnego o 1-2% a we wtórnym zwiększasz o tyle samo. Do tej pory to standardowe obliczenia. Teraz kończy się teoria a zaczyna praktyka, w celu uzyskania opadającej charakterystyki statycznej(tzn. napięcie wyjściowe spada wraz ze wzrostem prądu) zwiększa się ilość zwojów w uzwojeniu pierwotnym o 10 -30%(na to nie ma ścisłej regóły, przynajmniej ja jej nie znam, zależy to między innymi od rodzaju blachy, kształtu rdzenia itp) a następnie w uzwojeniu wtórnym, aby zachować odpowiednią, wcześniej obliczoną, przekładnię zwojową(z1/z2) . Przekroje przewodów liczysz przyjmując gęstość prądu ok. 2,5A/mm2 powierzchni przekroju poprzecznego przewodu nawojowego. A co się tyczy Twojego pytania odnośnie spawania blach 1 - 2 mm to potrzebujesz prądu ok 80 - 90A i elektrody 2,5 mm do grubszych rzeczy (2-6mm) to raczej już 3,25 i wtedy potrzebujesz prądu 120-140A, do obliczeń trafa przyjąłbym raczej 180A(min).
  • Poziom 14  
    Zakres napięć spawania to 20 - 30V(dla 500A). Napięcie łuku jest potrzebne tylko do wyliczenia mocy transformatora, np przy 200A będzie wynosiło ok. 24V
    Trao liczysz na maksymalną moc, jakąchcesz z niego uzyskać, a prąd regulujesz odczepami lub bocznikiem magnetycznym. Dokładnych danych liczbowych nie jestem w stanie podać, gdyż jest to niestety indywidualna konstrukcja. Zmiany napięcia łuku nie są duże w funkcji prądu i mieszczą się w podanych wcześniej granicach. Jeśli przyjmiesz trochę niższe to po prostu trafo będzie się mocniej grzało, jeśli większe to uzyskasz większą moc , ale tu radzę uważać - przy dużych trafach są problemy z wybijaniem bezpieczników, szczególnie automatycznych, podczas załączania.
  • Poziom 35  
    no dzięi właśnie o to mi chodziło czyli ma sie rozumieć średnice drutu licze dla nominalnego prądu spawania np tam 100A a moc trafa licze mnożac 20v ok przez prąd spawania tak ???? i teraz ostatnia kwestia prąd maxymalny uzwojenia PIERWOTNEGO obliczam dzieląc tą moc trafa która mi wyszła z obliczenia 20vx100A przez 230v tak

przykład spawarka 120A nap na luzie 50v
    moc trafa 120Ax22v= ok 2,8kw
    prąd w uzwojeniu pierwotnym 2,8kw /230v =ok 13A

te obliczenia śa dobre ?? jak tak to jak tylko trafi sie trafko to zrobie coś odnośnie bezpieczniów niech kolega nie wspomina nawet :D:D to bedzie największy problem całej konstrukcji skąd to zasilać ale z tym sobie poradze :D