Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o zweryfikowanie schematu.

sawic 12 Kwi 2005 21:37 1452 2
  • #1 12 Kwi 2005 21:37
    sawic
    Poziom 13  

witam.
    z pomiarem oswietlenia juz se w pewnym sensie poradzilem, teraz wojuje z pomiarem cisnienia atmosferycznego i czujnikiem MPX4115a.

pare slow opisu:
    - na plytce mam 2 napiecia: 3,3V z regulatora ( pewne ) i 5V z USB ( pewnie zasmiecone )
    - czujnik MPX4115 potrzebuje napiecia zasilania od 4,85 do 5,35V
    - na wyjsciu MPX4115 otrzymuje napiecie proporcjonalne do cienienia, rosnace liniowo

jest to czujnik cisnienia absolutnego i jego zakres to 0-115kPa, mnie interesuje 90-110kPa co odpowiada zmianom napiecia od 3,5 do 4,7V.

wybralem rozwiazanie takie: http://www.saziec.republika.pl/schematcisn.JPG

czy nie bedzie z tym problemow ?
    czujnik zasile bezposrednio z USB, chyba powinien dzialac jak nalezy, na jego wyjsciu otrzymam napiecie od 3,5 do 4,7V. puszcze to na wzmacniacz o wzmocnieniu 2 i z napieciem odniesienia 3,3V ( bo takie mam na plytce i nie chce sie bawic w dzielniki ). a wiec dla napiecia 3,3V z czujnika co odpowiada jakims 75kPa, bede mial 0V na wejsciu przetwornika, a dla napiecia 4,7V co odpowiada 1150kPa, bede mial okolo 3,5V na wejsciu przetwornika. 3,5V to za duzo gdyz napiecie na wejsciu przetwornika moze wynosic Vcc-0,2V, ale w realnych warunkach nigdy nie bedzie takiego cisnienia atmosferycznego. co najwyzej 105kPa.
    przetwornik jest 16-to bitowy i nie powinno byc problemow z rozdzielczoscia wskazywanych danych ( realna zmiana 95-105kPa, czyli 4-4,5V).

czy mam racje, rozumujac w taki sposob ?

i prosze mi podpowiedziec model wzmacniacza jaki moge uzyc, bo tego jeszcze nie mam sprecyzowanego.

specyfikacja czujnika cisnienia: http://www.freescale.com/files/sensors/doc/data_sheet/MPX4115A.pdf
    przetwornika a/c: http://www-s.ti.com/sc/ds/ads1100.pdf

pozdrawiam

• #2 12 Kwi 2005 23:53
    kordirko
    Poziom 21  

Obawiam się że to ci nie zadziała tak jak myślisz.
    Wzmocnienie nie jest 2, ale Uwy= (3,3V-Uwe) * 10K/20K,
    czyli pi razy oko wzmocni ci różnicę między Uwe a 3,3V razy MINUS 1/2.

Te 1/2 można łatwo zmienić zamieniając rezystory miejscami, ale problem w tym że Uwe masz >= 3,5V więc 3,3V-3,5V = -0,2V, co oznacza że zasilanie ujemne opapma musiałoby być na potencjale niższym (co najmniej o 1V) od tego -0,2,V, a nie na masie ;-)

Poszukaj w necie trochę teorii o opampach - jest tego multum.

Na marginesie - musisz zastosować rezystory precyzyjne (<1%), żeby faktycznie uzyskać wskazania w miarę dokładne. W miarę - bo bŁędy się sumują - jak zastosujesz 4 rezystory 1%, to w najgorszym przypadku możesz dostać błąd 4%z samych rezystorów (pomijam nap. niezrównoważenia, błąd ADC i inne)

• #3 13 Kwi 2005 09:21
    arturt134
    Poziom 26  

Zamiast stosowania rezystorów precyzyjnych (drogich jak diabli) możesz zastosować 1% i dodatkowo kalibrować urządzenie: elektrycznie (metoda mniej dokładna, bo nie uwzględnia rozrzutu wskazań czujnika cisnienia) lub też sygnałem fizycznym, z kalibratora ciśnienia (metoda dużo dokładniejsza, ale wymagająca dostepu do kalibratora ciśnienia).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME