Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obciążalność rs232 i LPT w komputerze.

lbugiera 12 Apr 2005 21:38 4361 11
    lbugiera
    Level 21  
    Witam.

Jaka jest obciążalność RS-232C ? Chce podłączyć modem soyter'a oparty na CC1000PP chipcona, przy pomocy atmela attiny2313 i nie wiem czy musze dawać dodatkowe źródło zasilania czy da rade wyciągnąć z RS'a troche prądu :) Będzie potrzebne około 20-30 mA na zasilenie tego układu.

Przy okazji zapytam jeszcze jaka jest obciążalność LPT ??
  • Helpful post
    arturt134
    Level 27  
    O LPT nie wiem nic.
    Z RS232 można wziąść ok. 10..15mA z jednego pinu.
    Jeżeli nie używasz handshaking-u, to masz dwa piny RTS i DTR. łączysz je przez diody i masz wymagany prąd.
    Napięcie wynosi 12V bez obciążenia. Przy obciążeniu oczywiście spada.
    Aha, komputery przenośne mają słabsze porty...
    lbugiera
    Level 21  
    arturt134 wrote:

Jeżeli nie używasz handshaking-u, to masz dwa piny RTS i DTR.

A macie może jakiś sposób aby uzyskac na nich +12V a nie -12, albo jak z tej -12 zasilać układy cyfrowe ??
  • Helpful post
    arturt134
    Level 27  
    Oczywiście że tak. Tymi sygnałami można sterować - ustawiane są w stan "0" lub "1". "0" oznacza -12V a "1" +12V.
    Łatwo sprawdzić to podłączając do portu woltomierz i włączając jakiś terminal umożliwiający bezpośrednie sterowanie tymi sygnałami, np. realterm (realterm.sourceforge.net).
  • Helpful post
    shg
    Level 35  
    LPT ma małą obciążalność, kilka mA, chociaż to zależy od konstrukcji układu sterującego, ale zazywyczaj to jest jakiś n-MOS, CMOS, albo coś w ten deseń. Mierzyłem kiedyś w amidze. prąd zwarcia (obliczony, zwarcia nie zrobiłem :D ) w stanie wysokim 10mA, w niskim 13mA.
    W LPT masz taką obciążalność dla każdej linii, więc teoretycznie jest kilka*8 (no i ewentualnie dodatkowo jeszcze linie sterujące POUT, SEL itd.)
    Ze wszystkich linii spiętych razem te 20 mA pociągniesz, ale do dość niebezpieczne, bo jak na wszystkich liniach nie będą takie same stany, to port najprawdopodobniej zakończy swój żywot :D Rozwiązaniem może być połączenie każdej linii do wspólnego punktu przez diody Schottky'ego. trzeba by wybrać jakieś o małym spadku napięcia (poniżej 0.25V) nie wiem, czy jakieś niskoprądowe diody o tak małym spadku można znaleźć. Diody z serii SBLcośtam z zasilaczy impulsowych mają spadek napięcia 0.16V o ile dobrze pamiętam, no ale to jest obudowa TO-220 :(
    lbugiera
    Level 21  
    arturt134 wrote:
    Oczywiście że tak. Tymi sygnałami można sterować - ustawiane są w stan "0" lub "1". "0" oznacza -12V a "1" +12V.
    Łatwo sprawdzić to podłączając do portu woltomierz i włączając jakiś terminal umożliwiający bezpośrednie sterowanie tymi sygnałami, np. realterm (realterm.sourceforge.net).

Ale standardowo są wystawiane przez porty COM na -12 ??

A co do obciążalności RS'a to na moim kompie 10 mA z jednej linii wyciągne bez problemów (napięcie spada do 8-9 V). Ale w sumie na ten zestaw : cc1000pp z osprzetem, attiny2313 , max232 + kilka diód raczej musze się nastawić na 30 mA (bo sam modem z największą mocą ciągnie 20 mA)
    Na dodatek znalazłem w sieci informacje, że to wszystko zależy od wykonania i starsze kompy były w tym lepsze :(, a niektóre nowe to nawet 12V nie wystawiają tylko 5-7V

Także rezygnuje z tego pomysłu przy tym projekcie.

Ale mam pytanko na przyszłość :), bo jeszcze mam pare pomysłów i przydało by się zasilanie z RS'a. Jak to -12 V odwrócić na +12V bez ustawiania lini handshakingu na +12 z kompa, bo to wymaga inicjatywy od programu, a ja bym wolał od mojego urządzenia ??
  • Helpful post
    wwmajor
    Level 15  
    Witam!
    A to musi być zasilanie z LPT?
    Bo ja np. mam płytę testową do mikrokontrolera i zasilam ją z game port (gniazdo nr 1) a jest tam 5V i to bardzo stabilne raz zmierzyłem pobór prądu to pokazało 300mA. A bywało że więcej ustrojstwa miałem podłączone.
    Co do zmiany napięcia to są stabilizatorki z rodziny 78xx i bywają takie, które odwracają napięcie
    arturt134
    Level 27  
    Zawsze można zastosować przetwornicę DC/DC odwracającą napięcie. Np. charge-pump, przy tak małym prądzie będzie OK.
    Schemat to układ scalony + 3 kondensatory (1 wejściowy, 1 wyjściowy i 1 "flying")
    lbugiera
    Level 21  
    arturt134 wrote:
    Zawsze można zastosować przetwornicę DC/DC odwracającą napięcie. Np. charge-pump, przy tak małym prądzie będzie OK.
    Schemat to układ scalony + 3 kondensatory (1 wejściowy, 1 wyjściowy i 1 "flying")

A moglibyście podac oznaczenia takich układów ?? Ładnie proszę ... :)
  • Helpful post
    arturt134
    Level 27  
    Np. ICL7662. Dostępny w TME (http://www.tme.pl)
    elektryk
    Level 42  
    arturt134 wrote:
    ICL7662
    Niekoniecznie musi być ICL, wielu producentów produkuje ten układ pod nieco innymi oznaczeniami literowymi. Jeszcze jest układ 7660, ale jego obciążalność jest na poziomie 10mA.
    ArtXs
    Level 22  
    Jeżeli nie zależy ci na napięciu to wystarczy dać sam mostek prostowniczy. Wtedy niezależnie czy na wejściu będzie +15V czy – 15V na wyjściu będziesz miał zawsze stałą polaryzację około i 12V