Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenie sygnału satelitarnego na transponderze 11449H

tgorniak 04 Maj 2014 17:28 6690 16
  • #1 04 Maj 2014 17:28
    tgorniak
    Poziom 10  

Witam,

W skrócie, sprawdzałem anteny sztuk 3, konwertery sztuk 4 (Standardowe dodawane do anten Polsat, N,Cyfra+, NC+, dodatkowo sharpa i blacka - czy są inne, które warto sprawdzić?). Niestety nie udało mi się wyeliminować zakłóceń na transponderze.

Lokalizacja Warszawa-Ursynów, bydynka 16p. piętro 14 okna na południe, nic nie zasłania.

Instalacja ustawiona, przez człowieka z ponad 20 letnim stażem, który żyje z instalacji satelitarnych i to nie na potrzeby jednostek, a TV kablowych.

Siła 100% jakość 0% na 11449 H (TVP1 HD, Discovery HD i aktywacje NC+ :) na innych w okolicaca 60-70% poza TVN gdzie wacha się pomiędzy 47-52%

1. Co może zakłócać? Obstawiałem radiolinię, która znajduje się na dachu budynku, ale po jej wyłączeniu nie było zmian. Wyłaczone były tylko anteny z jednej strony :( na moim bloku. Druga strona jest oddalona niby o naście kilometrów i nie może zakłócań (tak stwierdzili specjaliści stawiający radiolinię) Antena nadawcza o mocy 17DB. Czy to prawda?

2. Po rozchyleniu drzwi balkonowych udaje mi się uzyskać jakość, która skacze od 0 prze 5-15 do 20 24% przy czym pogoda bezwietrzna, więc rych anteny drzwi itp nie ma wpływu. Ten sam efekt był uzyskiwany przez instalatora na mierniku, że jakość sygnału skakała od 0do kilkudziesięciu procent. "Pływanie" jakości sygnału jest widoczne na kanałach TVP1HD (11449H) i TVN. Reszta stabilna.

3. Czy macie może pomysł na to jak weliminować potrzebę otwierania balkonu by złapać choć tą odrobinę sygnału potrzebną do aktywacji dekoderów NC+'owych?

4. Czy można jakoś osłonić konwerter by nie "łapał" sygnał spoza anteny?

5. Czy są konwertery, które dobrze sobie radzą z sepracją zakłóceń.

PS. By uniknąć odwiedzi nic nie wartych, jak ta poniżej. Dodam, że instaltor miał mierniki nazw i modelki nie pamiętam. Nie były to urządzenia zabawkowe, które można w każdym markecie kupić za parę groszy. Przeszukując zdjęcia jeden przypominał bardzo to cos: "Horizon HD-TC8", drugi "ręczny" wyglądał przypominał "Deviser S-30"

0 16
  • #2 04 Maj 2014 19:59
    ducia
    Poziom 22  

Jaka lokalizacja? Jakie przeszkody przed anteną? Jakie średnice anten? Wyniki pomiarów z czego miernik dekoder(zobacz na innym)?

0
  • #3 04 Maj 2014 22:20
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

tgorniak napisał:
    Instalacja ustawiona, przez człowieka z ponad 20 letnim stażem, który żyje z instalacji satelitarnych i to nie na potrzeby jednostek, a TV kablowych.

W takim razie, i ja mogę Ci udzielić cennych wskazówek w chińskim balecie.
    tgorniak napisał:
    Czy macie może pomysł na to jak weliminować potrzebę otwierania balkonu by złapać choć tą odrobinę sygnału potrzebną do aktywacji dekoderów NC+'owych?

No to ciekawy ten "fachowiec".
    Wezwij kogoś, kto się zna na antenach SAT, ma MIERNIK i wiedzę do tego, inaczej, jeszcze długo będziesz drzwi od balkonu otwierał, by złapać sygnał.

0
  • #4 05 Maj 2014 09:10
    tgorniak
    Poziom 10  

Lokalizacja Warszawa-Ursynów, blok piętro 14 okna na południe, nic nie zasłania.

1
  • #5 05 Maj 2014 18:51
    andpol 33
    Poziom 35  

Popytać sąsiadów, czy ktoś ma podobny problem. Przenieść antenę w inne miejsce, albo poszukać " z ręki".

0
  • #6 06 Maj 2014 08:25
    tgorniak
    Poziom 10  

Dwa balkony sprawdzałem, w tej chwili mam chyba najlepszą lokalizację anteny jaką udało mi się znaleźć, bo przynajmniej mogę aktywować dekoder. sąsiad po drugiej stornie budynku (wschodniej) nie ma problemu :(

:) Dodatkowo ustaliłem optymalny ką t otwarcia dzwi balkonowych, zastanwia mnie fakt, że gdy szyba jest w lini prostej z masztem w raszynie mam najmniejsze zakłócenia. Czy to możliwe, żeby to on zakłócał?

0
  • #7 06 Maj 2014 11:52
    andpol 33
    Poziom 35  

Piszesz, że masz okna na południe a sąsiad po drugiej stronie budynku na wschód? Czegoś tu nie rozumiem. Jak masz ustawioną płaszczyznę talerza względem ściany? Czy jakiś sąsiad ma antenę na tej samej ścianie co Ty? Może wrzuć jakieś zdjęcie tej swojej anteny.

1
  • #8 06 Maj 2014 12:55
    tgorniak
    Poziom 10  

Ponieważ mamy mieszaknaia narożne :) o ile można mówić o rogach w budynku w kształcie elipsy. dłuższa oś elipsu ma kierunke dokładnie wschód-zachód.
    Ja swoją antena mam zamocowaną na balkonie po stronie zachodniej ale z pełną widocznością południa, sąsiad symetrycznie tyle, że od wschodu.

Skoro mu działa, a mi nie to przypuszczam, że źródło zakłóceń znajduje się na zachód od budynku. I z tego też kierunku nadaje radiolinia internetowa na paśmie otwartym 5GHz . Tak jak wspominałem wcześniej, ludzie o tej radiolini, udowadniali mi, że to nie oni zakłócają, bo wyłączyli anteny nadawcze ale tylko na dachu mojego bloku. Zastanawiam, sie czy drugi koniec radiolini, który nadaja gdzieś z Pruszkowa, może mnie zakłócać.

Postaram się zrobić wieczoram jakis rys sytuacyjny,

0
  • #9 06 Maj 2014 15:33
    ducia
    Poziom 22  

tgorniak napisał:

Siła 100% jakość 0% na 11449 H (TVP1 HD, Discovery HD i aktywacje NC+ :) na innych w okolicaca 60-70% poza TVN gdzie wacha się pomiędzy 47-52%
    A ten "fachowiec" co na to? Miał w ogóle miernik? Jakieś wnioski powinien wysunąć jak ustawiał antenę. Poruszając sie po balonie z anteną na ręce można znaleźć optymalne miejsce. Jeśli podejrzewasz sygnał z radiolinii która jest na zachód zrób prowizoryczny ekran i zobacz czy coś ci się poprawi.

0
  • #10 07 Maj 2014 10:45
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

tgorniak napisał:

1. Co może zakłócać?....
    2. Po rozchyleniu drzwi balkonowych udaje mi się uzyskać jakość, która skacze od 0 prze 5-15 do 20 24% przy czym pogoda bezwietrzna, więc rych anteny drzwi itp nie ma wpływu.
    4. Czy można jakoś osłonić konwerter by nie "łapał" sygnał spoza anteny?
    5. Czy są konwertery, które dobrze sobie radzą z sepracją zakłóceń.

ad 1. Nie musi to być zakłócenie ale może być to efekt jakiegoś uszkodzenie kabla, niedopasowania że konkretna częstotliwość odbierana przez tuner jest zakłócana.

Częstotliwość 11449MHz czyli tuner odbiera częstotliwość 1699MHz (11499 - 9750). Aby te przyczynę zweryfikować to sprawdźmy czy na tej samej częstotliwości widzianej przez tuner ale na górnej połowie zakresu jest ten sam problem. Czyli 12299 (1699 + 10600) - najbliższy transponder to 12303 (Orange France). spróbuj przetestować odbiór z tego transpondera.
    Jeśli będzie podobny problem to ma dwie przyczyny:
    - uszkodzenie kabla skutkujące powstawaniem odbić sygnału, wtedy zmiana długości kabla zmienia długość fali stojącej co oznacza że mówiąc kolokwialnie tłumienie przeniesie się na inny transponder.
    - zakłócenie silnym sygnałem ~1700MHz - niestety w tym przypadku możesz jedynie wymienić kabel na inny z lepszym ekranem, ew. zastosować dodatkowy ekran (np. rurka metalowa połączona na jednym z jej końców z ekranem kabla).
    Raczej trudno o przenikanie takiego sygnału przez feeder konwertera do jego elektroniki - bowiem antena patrzy w niebo... możesz próbować dodatkowo zaekranować konwerter ale dodam ze cienka folia aluminiowa to trochę za mało ...

2. - jak masz uszkodzony kabel, kiepskiej jakości kabel (prawie brak ekranu lub naderwane ekran) to mogą wystąpić takie objawy.

4. - konwerter wraz z anteną może nie mieć dobrej kierunkowości, czyli słabo tłumi sygnały z sąsiednich pozycji sat. konwertery są na tyle tanie że lepiej jest go wymienić na inny niż próbować go przerabiać.

5. - konwerter nie decyduje o separacji zakłóceń na drodze konwerter - tuner. Nic ta drogą nie osiągniesz. To problem głowicy tunera oraz kabla. Jedynie możesz liczyć ze konwerter o wyższym poziomie sygnału na wyjściu poprawi odstęp sygnał/zakłócenia łapane przez kabel. Ew Twój egzemplarz ma wadę, która skutkuje niedopasowaniem impedancji na jego wyjściu. Ponadto nie oczekuj jakości od konwertera za 20 PLN - chyba w miarę oczywiste. To samo dotyczy samej anteny i jej kierunkowości.

Wróćmy do ad 1. jeśli na 12303 nie ma problemu to znaczy że masz zakłócenia w paśmie Ku (satelitarnym). Najczęściej to wina kiepskiej kierunkowości anteny (plus konwerter) rzadziej zakłócenie w pasmie Ku (nawet harmoniczne) od jakiegoś naziemnego nadajnika.

Jednak p. 2 zastanawia. Jeśli całkowita długość kabla nie jest jakaś wielka to kabelek do wymiany. Tylko kup kabel dobrej jakości - omijaj hipermarkety.

0
  • #11 07 Maj 2014 12:34
    andpol 33
    Poziom 35  

@studisat przecież jest napisane w pierwszym poście, że sprawdzane na różnych antenach i konwerterach. Podobno też antenę ustawiał fachowiec, więc na mierniku już widział, czy sygnał na tym transponderze jest, czy nie. Pytanie tylko, czy jego miernik był w stanie pokazać ten konkretny tp?

0
  • #12 20 Lut 2016 23:32
    Jolaos
    Poziom 15  

Miałem dziś taki sam problem. Ktoś inny budował tą instalację , konwerter quattro , multiswitch 5x8. Działało ok 2 lat. Ok tydzień temu dzwoni znajomek który to robił i pyta czy mogę przejąc do serwisowania ta instalację. Pojechałem tam w tamtą sobotę , ustawiłem tą michę moim Roverem STC / na słabiutkiej 11508V/ -przyznam ze nie sprawdzałem wtedy tej 11 449. Podstawiłem inny multiswitch.
    Jakoś ruszyło - dekoder z nc+ ADB , ale widać było że to pracuje na granicy stabilności.
    Za dwa dni klient dzwoni ze znów nie działa. A że ma czas tylko w sobotę więc dziś pojechałem.
    Wymieniłem antenę - 90 cm Corab , zawsze mi się sprawdza. By wyeliminować multiswitch zamontowałem quada Inverto Black premium , drogi jak ....
    No i patrzę na tą 11 449 bo z niej dekodery ADB startują. Na kablach przy dekoderze wszystkie sprawdzane transpodery super sygnał , moc i jakość a tej feralnej 11 449 nie ma. Co kilkanaście sekund pojawia się na chwilkę i znów znika.
    Przy ustawianiu też był taki moment że pulsowała jakość na tym transpoderze.
    No to na drabinę raz jeszcze i patrzę jak jest na wyjściu tego quada.
    Jest dobrze i stabilnie. To ci dopiero.
    Jest to osiedle domów jednorodzinnych , nie widać wokół by ktoś miał na dachu jakiś " rozsiewacz" który by to zakłócał ale czasem nie sposób wypatrzeć.
    Kolega rozpoczynający temat nie napisał jak rozwiązał swój problem.
    Ja działam w tej branzy od 1991 roku , różne trudności już były ale w tej poproszę o porady bo brak już koncepcji.
    Przed anteną czysto , żadnych drzew , następny budynek daleko.

0
  • #14 21 Lut 2016 12:14
    Jolaos
    Poziom 15  

Wszystkie kable są w ociepleniu styropianowym , potem w tynku.
    Jest tylko wlot i wylot :)
    Czytałem że jednak konwertery mogą być przyczyną. Będę jeszcze raz próbował walczyć z konwerterami. Jak nie wyjdzie to popatrzę u sąsiadów na ich LTE - podobno też psują pasma z SAT.

0
  • #15 21 Lut 2016 14:07
    Darek.S
    Poziom 31  

Jolaos napisał:

Jest tylko wlot i wylot :)

Rozumiem, że bezpośrednio z Quada jest O.K. A na wejściu multiswitcha już źle.
    Jolaos napisał:

Czytałem że jednak konwertery mogą być przyczyną. Będę jeszcze raz próbował walczyć z konwerterami. Jak nie wyjdzie to popatrzę u sąsiadów na ich LTE - podobno też psują pasma z SAT.

A owszem. Sam pisałem o jednym i drugim. Tyle, że w przypadku konwertera już bezpośredni pomiar przy nim wykazywał, że coś z nim nie tak. A jeśli chodzi o zakłócenia to u mnie w domu kabel od anteny idzie wzdłuż całego pokoju. Używanie komórki skutkuje silną pikselozą. Jaki tam dałem kabel już nie pamiętam było to prawie 20 lat temu. Zapewne nie był to Triset 113 :wink: i też jest pod styropianem.
    Ale u ciebie rodzaj kabla może da się odcyfrować po krótkich nie osłoniętych odcinkach. Bo pieron wie co z oszczędności mogli tam dać.

0
  • #16 22 Lut 2016 17:54
    Jolaos
    Poziom 15  

Ktoś mi podpowiedział że miał przypadek że złącza F były przyczyną kłopotów z tym 11 449.
    Prawdę mówiąc to zmieniłem na kompresyje z oringiem tylko te przy konwerterze. Tam dalej w domu nie sprawdzałem , na zasadzie - trzyma się to chyba jest dobrze. Ale kto to wie.
    Tylko czy naprawdę tak może być że zła F-ka wycina kawałek pasma ?
    Ja takiego przypadku nie miałem / nie pamiętam o takim czymś /
    Natomiast mogę potwierdzić że raz miałem przypadek że telefon stacjonarny Siemens siał tak mocno że jeden transpoder z Astry - bo tylko Astra tam była - został wycięty całkowiecie - ten na którym był Eurosport DE. Wyłączenie tegoż pomogło jak ręką odjął.

0
  • #17 22 Lut 2016 19:10
    Darek.S
    Poziom 31  

Jolaos napisał:
    Ktoś mi podpowiedział że miał przypadek że złącza F były przyczyną kłopotów

Miałem dwa takie przypadki. W jednym rzeczywiście wycinało tylko jeden dwa transpondery i przyczyną było łączenie kabli beczką na balkonie. I łącze nie było w żaden sposób zabezpieczone. Co prawda bezpośrednio się po tym nie lało ale zarówno F-ki jak i beczka były zielone. Drugi przypadek podobny ale wycinało więcej jak kilka transponderów. I obydwaj klienci zarzekali się, że kabel nigdzie nie jest łączony czym zadania bynajmniej nie ułatwili.

0