Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radeon HD 6850 - Trzeszczenie (terkot) chłodzenia karty graficznej

04 Maj 2014 19:55 4296 7
  • Poziom 8  
    Witam,
    Ostatnio nawiedził mnie dość niemiły dźwięk, wydobywający się z mojego komputera. Szybko ustaliłem, że tego przyczyną jest jeden z wiatraczków mojej karty graficznej. Pełna nazwa karty to Gigabyte Radeon HD6850 ver.OC , specyfikacja karty znajduje się tutaj. Karta jest wyposażona w niereferencyjne chłodzenie Windforce 2x. Wykręcałem już ten wiatraczek i go rozebrałem, wygląda to mniej więcej tak (screen znaleziony w necie):
    Tylko jest o wiele mniejszy i bez obudowy (stelażu?).

Teraz pytanie, czy da się nasmarować/naoliwić taki wiatrak? Jeśli tak, to czym można to naoliwić? Co dokładnie naoliwić?
    Drugie pytanie, jeśli na pierwsze odpowiedź brzmi nie. Czy jest możliwość wymiany wiatraczka w jakiś sposób oraz gdzie znajdę taki zamiennik?

Na koniec dodam, że chłodzenie było przez prawie 3 lata (do czwartku) ciche oraz wydajne i chciałbym żeby tak pozostało. Liczę na Waszą pomoc.

Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 8  
    Tak, wentylator jest przykręcony na trzy śrubki. Jednak w tym wentylatorze nie ma tego otworu z tyłu, z koreczkiem. Jest tam jedynie naklejka, pod którą są 3 małe otwory, przez które widać tylko płytkę silniczka wentylatora. Czy jak naoliwię ośkę + otwór będzie ok?
  • Poziom 29  
    Spróbuj delikatnie (podkreślam, delikatnie!) pociągnąć w jedną stronę rotor a w drugą część z tymi "łapkami" w które wkręcone są śrubki. Powinno udać się rozdzielić wentylator na dwie części. Wtedy dokładnie go wyczyścisz i naoliwisz.
  • Spec od komputerów
    I dodatkowo możesz między wentylator a radiator dać kroplę silikonu i przykręcić wentylator z powrotem, będzie mniej drgań przenosił na obudowę.
  • Poziom 8  
    michal7778 napisał:
    Spróbuj delikatnie (podkreślam, delikatnie!) pociągnąć w jedną stronę rotor a w drugą część z tymi "łapkami" w które wkręcone są śrubki. Powinno udać się rozdzielić wentylator na dwie części. Wtedy dokładnie go wyczyścisz i naoliwisz.

Jak już napisałem w pierwszym poście, udało mi się rozebrać ten wentylatorek. Wystarczyło go lekko podważyć, trzymał się na magnesach.

rtj71 napisał:
    I dodatkowo możesz między wentylator a radiator dać kroplę silikonu i przykręcić wentylator z powrotem, będzie mniej drgań przenosił na obudowę.

Przez 3 lata było ok i raczej kombinował nie będę. Silikonu nie mam, a bez niego i tak jest dobrze.

Dzięki za odpowiedzi, jutro polecę do sklepu po olejek i zobaczymy co z tego wyjdzie.
  • Poziom 29  
    Tylko kup olej który jest nieagresywny dla plastiku i innych tworzyw sztucznych.
  • Poziom 8  
    Okazało się, że miałem w garażu wazelinę bezkwasową. Wygląda ona tak:

Nasmarowałem oba wentylatorki i problem póki co zniknął. Dziękuje za pomoc, jeśli wentylatorki znowu się "odezwą" to dam znać.

Pozdrawiam