Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik różnicowoprądowy osobno dla kazdego gniazdka w łazience

04 Maj 2014 21:12 2397 14
  • Poziom 14  
    W starym budownictwie istnieje w łazience instalacja (TN-C) z przewodem fazowym i PEN. Jeżeli chciałbym przerobić instalacje tak, aby zabezpieczyć cztery gniazdka w łazience wyłącznikiem różnicowoprądowym, musiałbym układać nowe przewody (trzy-żyłowe) i rozdzielać przewód PEN na PE i N. Czy mogę pójść na skróty i rozdzielić sobie przewód PEN na PE i N tuż przy gniazdku (duży zapas przewodu) i zastosować po jednym wyłączniku RCD przy każdym gniazdku ?
  • Poziom 20  
    Owszem będzie to działać, ale poprawnie to nie będzie. Lepiej zrobić wszystko dobrze i położyć nowe przewody, a rozdzielenie PEN zrobić w rozdzielnicy budynku.
  • Poziom 12  
    Jeśli zmieścisz tam RCD? Po za tym koszt RCD ,po co - wyodrębnij obwód łazienki wtedy bez problemu 3x2.5mm do gniazdek {pralka , suszarki } możesz co prawda mieć dojście AL 2x1.5 mm ale na przyszłość masz już jedno pomieszczenie gotowe i bez problemowe.{ja bym przynajmniej tak zrobił}
  • Poziom 29  
    Ogólnie nie ma co w tym grzebać bez sensu.
    Wszelkie przeróbki mogą być bardziej niebezpieczne niż stan obecny.

Jeśli koniecznie chcesz mieć wyłącznik RCD w łazience, to być może dobrym rozwiązaniem byłby taki zintegrowany ze wtyczką urządzenia.

np. AS 45209
  • Admin Elektroenergetyka
    Zamiast kombinować jak koń pod górę, proponuję wymienić instalacje elektryczną w łazience zgodnie z normą "łazienkową". Zastosować wyodrębniony obwód i zabezpieczyć go w rozdzielnicy.
  • Poziom 28  
    A skąd wiesz że masz TN-C ?
  • Poziom 29  
    Nie ma TN-C, nawet jeśli instalacja jest dwuprzewodowa.
    Żeby nazwać coś TN-C muszą być spełnione m.in wymogi wymiarów przewodu PEN, etc.

W przypadku starych instalacji powinno się stosować starą nomenklaturę. Tutaj prawdopodobnie mamy do czynienia z zerowaniem.
  • Poziom 28  
    To są wszystko domysły.
  • Moderator Elektrotechnika
    pawelkopa15 napisał:
    rozdzielić sobie przewód PEN na PE i N tuż przy gniazdku (duży zapas przewodu) i zastosować po jednym wyłączniku RCD przy każdym gniazdku

I wszystko w środowisku wilgotnym , a potem to ma działać.
  • Poziom 14  
    Łazienka ma 11,5 m2 może dlatego 4 gniazdka.. zainstalowałem obok jednego z gniazdek wyłącznik RCD w ładnej obudowie i wypróbowałem działanie wyłącznika. Działa jak należy.
  • Poziom 29  
    Grabarze też muszą mieć pracę...
  • Poziom 14  
    Jest bezpieczniej niż było.. tyle w temacie.