Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

De Dietrich 2.24 FF GN - Rosnące i spadające ciśnienie

mc5 05 May 2014 07:49 4806 9
    mc5
    Level 10  
    Witam, kilka dni temu zauważyłem że na kotle podniosło się ciśnienie z 1,5 do 2,5 bar, odkręciłem zawór spustowy i pomimo tego ciśnienie nie spadło. Jednak po jakimś czasie (kilka godzin) zapaliła się czerwona dioda - czyli ciśnienie spadło do minimum. Próbowałem ponownie dobić układ ale po odkręceniu zaworu na wskaźniku nie było żadnej reakcji. Do tej pory skoki o 0,5 przy napełnianiu czy spuszczaniu były natychmiastowe wiec zorientowałem się że coś jest nie tak. Piec ma już kilkanascie lat ogrzewa dom o pow ok 100m2 (podłogówka i grzejniki) i do tej pory nie stwarzał problemów, problem z ciśnieniem pojawił się teraz a nie w trakcie sezonu grzewczego.

Zgodnie z poradą zamieszczoną w tym poście Link pozamykałem dopływ i odpływ z pieca po czym spuściłem praktycznie wszystko z kotła a ciśnienie nadal nie spadło.

Czy winą może być czujnik ciśnienia ? Czy ktoś może mi poradzić jak to sprawdzić ?

A czy ktoś może polecić solidnego i konkretnego serwisanta z mojej okolicy ?
    serwisant73
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jakie ciśnienie w naczyniu przeponowym po spuszczeniu wody z kotła?
    mc5
    Level 10  
    Sprawdziłem i podczas sprawdzania lekko syknęło i potem poszła woda, wymieniłem na wszelki wypadek wentyl i nabiłem kompresorem do 0.9 bar.(wcześniej opróżniłem naczynie wzbiorcze na zamkniętym dopływie i odpływie)
    Na piecu cały czas było 0,5 bar i czerwona dioda.
    Następnie dopuściłem wodę aby ciśnienie wzrosło do 1,5 jak zaleca producent. jednak dobiło się do pełna (przestało syczeć w czasie napełniania) a kontrolka ciśnienia nadal była na 0,5. Otwarłem oczywiście obieg na obydwu zaworach
    i przy próbie uruchomienia pieca wybiło zaworem bezpieczeństwa wodę.

Ciśnienie nadal minimalne.

Czy ktoś ma jakiś pomysł albo wzywać fachowca ?
    eLolek
    Level 16  
    Jeśli poszła woda, to naczynie jest do wymiany, bo dziurawa jest membrana i nabijanie powietrzem pomoże na krótko. Jeśli po spuszczeniu wody z kotła nadal pokazuje ciśnienie, to prawdopodobnie uszkodzony czujniki ciśnienia lub, co bardziej prawdopodobne, otworek w czujniku zapchał się kamieniem. Spróbuj spuścić wodę, wykręcić czujnik ciśnienia i sprawdź otworek (ewentualnie udrożnij). Jeśli chcesz napełniać kocioł do 1,5 bara, to naczynie napompuj na 1,3. Trzeba jednak pamiętać, że naczynie pompujemy przy spuszczonej wodzie z kotła i otwartym zaworze spustowym!!! Poza tym patrz zdanie nr1.
    serwisant73
    Dokładnie jak wyżej. Klasyczny objaw uszkodzonego naczynia. Tylko wymiana. Co do udrażniania ,,otworku", to był bym ostrożny. Awaria czujnika ciśnienia w tym modelu nie jest niczym dziwnym. Należy pamiętać, że kocioł pracował zapewne w ,,sztywnym układzie" z uszkodzonym naczyniem przeponowym.
    mc5
    Level 10  
    Okazało się że czujnik ciśnienia był uszkodzony , naczynie nabiliśmy i na razie wszystko jest ok.

Wymieniliśmy także wentyl w naczyniu jeśli będzie się coś działo z ciśnieniem to oznacza że pozostaje wymiana wzbiorczego ?
    serwisant73
    mc5 wrote:
    jeśli będzie się coś działo z ciśnieniem to oznacza że pozostaje wymiana wzbiorczego ?
    Tak.
    A dziać zapewne się będzie. Wnioskuje to z opisanych wcześniej objawów- woda z wentylka- to oznacza śmierć przepony...
    mc5
    Level 10  
    Problem rozwiązany temat do zamknięcia.
    FOSGEN1
    Level 27  
    mc5 wrote:
    Problem rozwiązany temat do zamknięcia.

Ale w jaki sposób powiedz. Może ktoś kiedyś skorzysta.
    mc5
    Level 10  
    Tak jak napisałem wcześniej :

Okazało się że czujnik ciśnienia był uszkodzony , naczynie nabiliśmy i na razie wszystko jest ok.