Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana części przyłącza elektrycznego II

05 Maj 2014 10:24 1974 13
 • Poziom 2  
  Wymiana części przyłącza elektrycznego II
  Przepraszam moderatora (kkas12) za utworzenie nowego tematu ,gdyż moja dwukrotna prośba o jego odblokowanie pozostała bez odpowiedzi.
  przepraszam za niefortunne użycie składni zdania bez poprawności stylistycznej,oczywiście nie chodziło mi o wpływanie na sąsiada za pomocą np k..a b.........go ,ale o przytoczenie odpowiednich przepisów . Co do meritum sprawy - zamierzam zmienić pokrycie dachowe na blachodachówkę i ocieplić poddasze wełną mineralną, a wówczas ten sporny przewód znajdzie się w warstwie ocieplenia. Obawiam się ,że może to zagrozić bezpieczeństwu, tym bardziej, że pochodzi on z czasów powojennej elektryfikacji wsi i nie jest dostosowany do dzisiejszych mocy sprzętu domowego.
 • Szkolenia SEP
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Powodem zamknięcia poprzedniego wątku były błędne teorie niektórych "doradzających".

  Wracając do meritum.
  Moim zdaniem masz dwie drogi do osiągnięcia celu. Żadna z nich sąsiadowi się nie spodoba a każda z nich wiąże się z wydatkami i z tym czego bardzo nie lubię, z możliwością nadszarpnięcia dobrosąsiedzkich stosunków.

  1. Zlecić uprawnionej osobie dokonania przeglądu okresowego instalacji w swojej części budynku. W protokole z oględzin należy zakwestionować istnienie w obecnym stanie (przekrój przewodu i to, że w ociepleniu) w.l.z. do sąsiada.
  Realne zagrożenie pożarem.
  Nie dokona przebudowy -nie ma napięcia.

  2. Skasowania zabezpieczenia przedlicznikowego na strychu i przeniesienie go na zewnątrz budynku. Wiąże się to z ułożeniem na elewacji nowego przewodu od izolatorów do skrzynki w której znajdzie się zabezpieczenie a może i Twój licznik.
 • Specjalista elektryk
  Nie wiem jakim człowiekiem jest twój sąsiad ani jaka jest forma własności waszego budynku i na jakiej stopie układają się wasze stosunki ale rozważ jeszcze wymianę tego kawałka przewodu na własny koszt. Może to być rozwiązanie najmniej "kosztowne" w całości. Nie chodzi tylko o koszty finansowe.
 • Szkolenia SEP
 • Poziom 2  
  Nie chodzi o koszt,przewód ten jest częścią WLZ i aby go wymienić trzeba odłączyć napięcie na słupie a to jest możliwe tylko po zgłoszeniu przez sąsiada do Operatora - sąsiad nie chce tego robić bo uważa, że stan istniejący wystarczająco zabezpiecza jego potrzeby a moje obawy uważa za faneberie.
 • Specjalista elektryk
  Dlaczego zaraz na słupie? Między słupem a tym przewodem nie ma zabezpieczeń? Na twoją drugą WLZ też nie ma zabezpieczenia?
 • Poziom 31  
  Trzeba to zrobić zgodnie z prawem a nie machać szabelką.
  Jak pisał kol. kkas12,dokonać sprawdzenia instalacji elektrycznej a jest taki wymóg zgodnie z przepisami PB.I to będą jedyne Twoje koszty.Jeśli Twoje obawy potwierdzi sprawdzający, to protokół z oględzin będzie negatywny.Z takim protokołem udajesz się do PINB-a i uwierz mi ,że będzie ponowna kontrola.Potem będzie decyzja administracyjna dla twojego sąsiada i jeśli nie masz nic na sumieniu do masz problem rozwiązany.
  A wtedy sąsiad przyjdzie do Ciebie prosząc o zgodę. :D
 • Poziom 2  
  stomat napisał:
  Dlaczego zaraz na słupie? Między słupem a tym przewodem nie ma zabezpieczeń? Na twoją drugą WLZ też nie ma zabezpieczenia?

  Własnie nie ma.w tym problem - jest dopiero przed licznikiem sąsiada. Każdy z nas ma własną linię zasilającą.Moja jest na zewnątrz budynku po elewacji i jest wykonana w sposób prawidłowy.. Oczywiście zrobię tak jak radzi kolega kkas 12 i dziękuję wszystkim za pomoc.
 • Specjalista elektryk
  Nie jest wykonana w sposób prawidłowy skoro jest podpięta razem z drugą pod jedno przyłącze. A zabezpieczenie dopiero w trafostacji?
 • Poziom 15  
  Moim zdaniem można jeszcze skrócić procedurę.Zgłosić do dostawcy przedstawiony problem i dodatkowo jakieś iskrzenie na tym WLZ-cie a może to być prawdopodobne jeżeli był on przybity bezpośrednio gwożdziami.Tylko trzeba się liczyć z tym że dostawca może odłączyć sporny WLZ i wydać zalecenia np.wyniesienie układu pomiarowego na zewnątrz budynku i przystosowanie instalacji zalicznikowej do zasilenia oczywiście na koszt odbiorcy.
 • Moderator - Elektryka
  stacho60 napisał:
  Moim zdaniem można jeszcze skrócić procedurę.Zgłosić do dostawcy (...) Tylko trzeba się liczyć z tym że dostawca może odłączyć...

  Po jakie licho się udzialasz? Przecież wiadomo, że dostawca nie będzie się rozczulał tylko odłączy. :roll:
 • Specjalista elektryk
  A na jakiej podstawie prawnej? Moim zdaniem dostawca skieruje do elektryka. Ewentualnie sam wystąpi w jego roli ale to jest płatne i wykonywane na zlecenie odbiorcy, w tym wypadku zażyczyć sobie tego musiałby sąsiad.
 • Poziom 12  
  [quote="stomat"]A na jakiej podstawie prawnej? quote]

  Ależ proszę PE Art. 6b.1 pkt.2.4 :)
 • Moderator - Elektryka
  Koledzy stomat caveman67
  Moja wypowiedź dotyczyła (bezsensownego w kontekście wątku) wpisu kolegi stacho60. Tworzenie kolejnej dyskusji wokół tego staje się jeszcze bardziej bezsensowne. :roll: