Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana części przyłącza elektrycznego II

eSTeKa 05 May 2014 10:24 2199 13
 • #1
  eSTeKa
  Level 2  
  Wymiana części przyłącza elektrycznego II
  Przepraszam moderatora (kkas12) za utworzenie nowego tematu ,gdyż moja dwukrotna prośba o jego odblokowanie pozostała bez odpowiedzi.
  przepraszam za niefortunne użycie składni zdania bez poprawności stylistycznej,oczywiście nie chodziło mi o wpływanie na sąsiada za pomocą np k..a b.........go ,ale o przytoczenie odpowiednich przepisów . Co do meritum sprawy - zamierzam zmienić pokrycie dachowe na blachodachówkę i ocieplić poddasze wełną mineralną, a wówczas ten sporny przewód znajdzie się w warstwie ocieplenia. Obawiam się ,że może to zagrozić bezpieczeństwu, tym bardziej, że pochodzi on z czasów powojennej elektryfikacji wsi i nie jest dostosowany do dzisiejszych mocy sprzętu domowego.
 • Helpful post
  #2
  kkas12
  Level 43  
  Powodem zamknięcia poprzedniego wątku były błędne teorie niektórych "doradzających".

  Wracając do meritum.
  Moim zdaniem masz dwie drogi do osiągnięcia celu. Żadna z nich sąsiadowi się nie spodoba a każda z nich wiąże się z wydatkami i z tym czego bardzo nie lubię, z możliwością nadszarpnięcia dobrosąsiedzkich stosunków.

  1. Zlecić uprawnionej osobie dokonania przeglądu okresowego instalacji w swojej części budynku. W protokole z oględzin należy zakwestionować istnienie w obecnym stanie (przekrój przewodu i to, że w ociepleniu) w.l.z. do sąsiada.
  Realne zagrożenie pożarem.
  Nie dokona przebudowy -nie ma napięcia.

  2. Skasowania zabezpieczenia przedlicznikowego na strychu i przeniesienie go na zewnątrz budynku. Wiąże się to z ułożeniem na elewacji nowego przewodu od izolatorów do skrzynki w której znajdzie się zabezpieczenie a może i Twój licznik.
 • #3
  stomat
  Level 37  
  Nie wiem jakim człowiekiem jest twój sąsiad ani jaka jest forma własności waszego budynku i na jakiej stopie układają się wasze stosunki ale rozważ jeszcze wymianę tego kawałka przewodu na własny koszt. Może to być rozwiązanie najmniej "kosztowne" w całości. Nie chodzi tylko o koszty finansowe.
 • #4
  eSTeKa
  Level 2  
  Nie chodzi o koszt,przewód ten jest częścią WLZ i aby go wymienić trzeba odłączyć napięcie na słupie a to jest możliwe tylko po zgłoszeniu przez sąsiada do Operatora - sąsiad nie chce tego robić bo uważa, że stan istniejący wystarczająco zabezpiecza jego potrzeby a moje obawy uważa za faneberie.
 • #5
  stomat
  Level 37  
  Dlaczego zaraz na słupie? Między słupem a tym przewodem nie ma zabezpieczeń? Na twoją drugą WLZ też nie ma zabezpieczenia?
 • #6
  jann111
  Level 32  
  Trzeba to zrobić zgodnie z prawem a nie machać szabelką.
  Jak pisał kol. kkas12,dokonać sprawdzenia instalacji elektrycznej a jest taki wymóg zgodnie z przepisami PB.I to będą jedyne Twoje koszty.Jeśli Twoje obawy potwierdzi sprawdzający, to protokół z oględzin będzie negatywny.Z takim protokołem udajesz się do PINB-a i uwierz mi ,że będzie ponowna kontrola.Potem będzie decyzja administracyjna dla twojego sąsiada i jeśli nie masz nic na sumieniu do masz problem rozwiązany.
  A wtedy sąsiad przyjdzie do Ciebie prosząc o zgodę. :D
 • #7
  eSTeKa
  Level 2  
  stomat wrote:
  Dlaczego zaraz na słupie? Między słupem a tym przewodem nie ma zabezpieczeń? Na twoją drugą WLZ też nie ma zabezpieczenia?

  Własnie nie ma.w tym problem - jest dopiero przed licznikiem sąsiada. Każdy z nas ma własną linię zasilającą.Moja jest na zewnątrz budynku po elewacji i jest wykonana w sposób prawidłowy.. Oczywiście zrobię tak jak radzi kolega kkas 12 i dziękuję wszystkim za pomoc.
 • #8
  stomat
  Level 37  
  Nie jest wykonana w sposób prawidłowy skoro jest podpięta razem z drugą pod jedno przyłącze. A zabezpieczenie dopiero w trafostacji?
 • #10
  stacho60
  Level 15  
  Moim zdaniem można jeszcze skrócić procedurę.Zgłosić do dostawcy przedstawiony problem i dodatkowo jakieś iskrzenie na tym WLZ-cie a może to być prawdopodobne jeżeli był on przybity bezpośrednio gwożdziami.Tylko trzeba się liczyć z tym że dostawca może odłączyć sporny WLZ i wydać zalecenia np.wyniesienie układu pomiarowego na zewnątrz budynku i przystosowanie instalacji zalicznikowej do zasilenia oczywiście na koszt odbiorcy.
 • #11
  zbich70
  Level 43  
  stacho60 wrote:
  Moim zdaniem można jeszcze skrócić procedurę.Zgłosić do dostawcy (...) Tylko trzeba się liczyć z tym że dostawca może odłączyć...

  Po jakie licho się udzialasz? Przecież wiadomo, że dostawca nie będzie się rozczulał tylko odłączy. :roll:
 • #12
  stomat
  Level 37  
  A na jakiej podstawie prawnej? Moim zdaniem dostawca skieruje do elektryka. Ewentualnie sam wystąpi w jego roli ale to jest płatne i wykonywane na zlecenie odbiorcy, w tym wypadku zażyczyć sobie tego musiałby sąsiad.
 • #13
  caveman67
  Level 13  
  [quote="stomat"]A na jakiej podstawie prawnej? quote]

  Ależ proszę PE Art. 6b.1 pkt.2.4 :)
 • #14
  zbich70
  Level 43  
  Koledzy stomat caveman67
  Moja wypowiedź dotyczyła (bezsensownego w kontekście wątku) wpisu kolegi stacho60. Tworzenie kolejnej dyskusji wokół tego staje się jeszcze bardziej bezsensowne. :roll: