Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzenie karty czy slotu PCI Express na płycie głównej?

05 Maj 2014 10:47 744 1
  • Poziom 1  
    Witam.

Mój problem to wyłączający się komputer. Po takim wyłączeniu jedynym sposobem na ponowne postawienie go jest wyłączenie przycisku zasilania w obudowie lub na listwie (albo odłączenie głównej wiązki z zasilacza od płyty) na kilka sekund, załączenie i wtedy uruchomienie - w innym przypadku przycisk na przodzie obudowy jest "martwy". Komputer wyłącza się w rożnych momentach, jednak wyłącznie w czasie wczytywania gier lub podczas samego grania, podczas "zwykłej" pracy jest ok.

Karta graficzna to: NVIDIA GeForce GTX 660
    Płyta główna: GIGABYTE GA-970A-UD3
    Procesor: AMD Phenom II X4 960T
    Zasilacz: CHIEFTEC GPS-550AB

Co już zrobiłem?

1. Nałożyłem nową pastę na procesor, oczyściłem dokładnie wnętrze komputera, obejrzałem kondensatory, sprawdziłem temperatury (karta graficzna: 33-35 podczas normalnej pracy, max. 69 w stresie; rdzeń procesora: do 40 podczas normalnej pracy, w okolicach 55 w stresie) - brak poprawy.

2. Zaktualizowałem sterowniki - bez zmian.

3. Przełożyłem kartę ze slotu PCI-E x16, w którym pracowała, do tzw. PCI-E x16 "pracującego w trybie x4" - i tu ciekawostka, komputer już się nie wyłącza kosztem zaobserwowanej nieco gorszej wydajności (wiadomo: PCI-E x4 zamiast x16). Mogłoby to właściwie zamknąć temat, ale niestety chcę i potrzebuję pełnej mocy karty graficznej na slocie x16...

Szczerze mówiąc nie wiem co mógłbym jeszcze zrobić, żeby zbliżyć się do zdiagnozowania problemu, proszę o sugestie.

Pozdrawiam.
  • Admin grupy komputery
    Sprawdź całość z innym zasilaczem.