Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multipleksowanie wyświetlaczy 7-segm.

adam_1234 05 Maj 2014 15:53 858 3
  • #1 05 Maj 2014 15:53
    adam_1234
    Poziom 7  

Dzień dobry.
    Planuję zbudować prosty, kilkucyfrowy wyświetlacz na bazie wyświetlaczy 7-segmentowych, dekodera 4511, jakiegoś dekodera "z binarnego na 1 z 8" i tranzystorów kluczujących, tak żeby zaoszczędzić piny. Tutaj pojawia się pytanie czy ktoś zetknął się z podobnym zagadnieniem i ma pomysł do ilu wyświetlaczy da się rozsądnie multipleksować, tak żeby to jakoś wyglądało i jak to się ma do wartości rezystorów przy wyświetlaczach?
    Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

0 3
  • #2 05 Maj 2014 17:46
    korekpl
    Poziom 10  

Ja bym się zastanowił czy dało by się tutaj zastosować Rejestr przesuwny np. 74HC595, wtedy z podajże 4 pinów możesz mieć w zasadzie nieskończenie wiele wyjść.

0
  • #3 05 Maj 2014 19:29
    gaskoin
    Poziom 38  

Tyle, że tam są zatrzaski, więc pożera to ciut więcej prądu. Najlepiej to sprawdzić empirycznie. Możesz też pół empirycznie, tzn wziąć obojętnie jaki wyświetlacz i sprawdzić, przy jakiej częstotliwości przestaje migać. Jak wyjdzie Ci np 50Hz, tzn że pojedynczy wyświetlacz musisz "obskoczyć" 50 razy w ciągu sekundy. Pozostaje odpowiedzieć na pytanie ile zajmuje obsługa pojedynczego wyświetlacza. Nie napisałeś też nic o uC jakiego chcesz użyć. Może się zdarzyć, że maksymalizując ilość wyświetlaczy, procesor nie da rady robić nic więcej :D

0
  • #4 05 Maj 2014 22:51
    adam_1234
    Poziom 7  

Aż do rejestrów przesuwnych nie chciałbym się uciekać, przynajmniej na razie. Swoją drogą do tego nie wystarczą dwa piny - zegar i dane?
    Jeżeli chodzi i mikrokontroler to jakaś ATmega, najprawdopodobniej 32.
    Myślę, że w tym problemie nie chodzi o to, z jaką częstotliwością multipleksować, tylko czy dostarczany prąd - n-krotnie mniejszy od zasilania pojedynczego wyświetlacza (n-liczba wyświetlaczy) wystarczy do uzyskania odpowiedniej jasności.
    No cóż, będę testował, myślę, że do testowania najlepszy będzie PWM, a nie podłączanie wszystkich wyświetlaczy. Generalnie sądzę, że 8 całkowicie by mnie satysfakcjonowalo.

0