Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVBT - Bielsko-Biała. Lipnik

05 Maj 2014 19:21 1449 10
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie. Za niedługo planuje wymianę anteny oraz wszystkich kabli TV w całym domu. Jest to głównie spowodowane stanem technicznym w/w elementów (sprzęt i instalacja jeszcze z lat 80/90). Mam parę pytań:

1) W całym domu są (póki co) 4 odbiorniki tv i tyle samo anten (stare siatkowe, pordzewiałe), czy jest możliwość dostarczenia sygnału do wszystkich tv z jednej nowej anteny?
    2) Jeśli tak to jaką Państwo polecają? Lokalizacja jak w temacie, odległość od najbliższego nadajnika (Skrzyczne - w linii prostej 17 km). Antena będzie zamontowana na dachu na maszcie, wysoko 8 m nad ziemią. Brak jakichś wysokich budynków dookoła.
    3) Schemat układu kabli wraz z długościami wygląda następująco:

https://obrazki.elektroda.pl/2688556600_1399310448.png

Tam gdzie jest kratka z napisem antena, chodziło mi głównie o maszt.

Jakieś propozycję na temat rozwiązania tego układu?
    Czy stosować kostki rozgałęziające, czy prowadzić osobno kable do każdego tv, czy może trzeba tak jak było wcześniej 1 tv - 1 antena, czy kostki rozgałęzienia mogą być na zewnątrz, itd? Proszę o fachową poradę, ew. uwagi i instrukcje na co zwracać uwagę i czego się wystrzegać oraz propozycje dot. anteny i reszty.
    Lokalizacja: http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MXE3aGsmNG8xMjU=
    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

PS. Zapomniałem, jak to wygląda jeszcze z tymi zasilaczami? Mają być czy nie i jak tak to jakie?
  • HELUPOWER
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Saturn_five napisał:
    Zasilacz po pierwsze z dobrym przewodem zasilającym symetryzator, jednak zakup takiego graniczy z cudem.
    Już nie mówię, aby był porządny, a po prostu dobry przewód, żeby nie urwał się po paru tygodniach jak to przeważnie bywa.

Bezpieczniej puścić zasilanie po koncentryku. Kondensatory odcinające składowa stałą od strony TV i anteny we wz-czu.
  • HELUPOWER
  • Poziom 43  
    WorldDelete napisał:
    1) W całym domu są (póki co) 4 odbiorniki tv i tyle samo anten (stare siatkowe, pordzewiałe), czy jest możliwość dostarczenia sygnału do wszystkich tv z jednej nowej anteny?

Jak najbardziej, jedna antena da radę.
    WorldDelete napisał:
    2) Jeśli tak to jaką Państwo polecają? Lokalizacja jak w temacie, odległość od najbliższego nadajnika (Skrzyczne - w linii prostej 17 km). Antena będzie zamontowana na dachu na maszcie, wysoko 8 m nad ziemią. Brak jakichś wysokich budynków dookoła.

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-69_dvb-t_A1610.htm
    WorldDelete napisał:
    Czy stosować kostki rozgałęziające, czy prowadzić osobno kable do każdego tv

Wystarczy jeden rozgałęźnik, na tyle wyjść, ile potrzeba:
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_indukcyjny_ri-4-1_f_E2099.htm
    Kabel, to TRISET 113 PE (żelowany, na zewnątrz), do środka TRISET 113.
    Dać jeden z dachu, resztę (jeśli da radę) rozłożyć w pomieszczeniach.
    Zasilacz nie jest potrzebny, ani wzmacniacz antenowy.
    Kupić symetryzator antenowy i to co podałem.
    sq3evp napisał:
    Bezpieczniej puścić zasilanie po koncentryku.

17 km od nadajnika chcecie montować wzmacniacz antenowy i zasilacz, po co?.
  • Poziom 21  
    KOCUREK1970 napisał:

sq3evp napisał:
    Bezpieczniej puścić zasilanie po koncentryku.

17 km od nadajnika chcecie montować wzmacniacz antenowy i zasilacz, po co?.

Skoro pytał to odpowiadam. Na te 17 km dobra antena na dachu powinna wystarczyć, bez wz-cza nawet, czyli cos takiego jak tzw. siatka bez wz-cza.
  • Poziom 2  
    Widzę, że trafiłem idealnie :) nawet nie wiecie jak miło mnie zaskoczyliście. Nie opisałem dokładnie jak ten kabel będzie szedł a w sumie to mnie martwi. Prawie na całej długości na ZEWNĄTRZ domu, nie mam jak za bardzo w pomieszczeniach. Te czerwone kropki to po prostu takie jakby mostki 1 rozg. kabla do konkretnego tv a 2 dalej do kolejnego mostka. Wszystko na zewnątrz i tu pytanie czy tak można i czy da się to jakoś zabezpieczyć na lata przed wodą itd Przez pewien czas ok 10 m kabel idzie po dachu w dół ale w miejscu w miarę w cieniu , natomiast przez całą resztę długości "pod dachem za rynną schowany" albo już w środku. Prosiłbym też o linki do części konkretnych to sobie przez neta zakupy zrobię. Z góry dzięki!
  • Poziom 21  
    Saturn_five napisał:
    DVBT - Bielsko-Biała. Lipnik

Ta puszeczka jest do dostania w marketach budowalnych - to puszka hermetyczna do ins. elektrycznych, ma fajna gumowe przepusty.