Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja (i obróbka) anteny radiowej UKF

remo179 05 Maj 2014 19:52 6552 31
  • #1 05 Maj 2014 19:52
    remo179
    Poziom 9  

Przepraszam na początku wszystkich za tak laicki problem ale nie mogę sobie z tym poradzić - a mianowicie:

Kupiłem antenę radiową UKF SV Total (dokładnie taką)

Antenę zamontowałem na balkonie, do podłączenia anteny z amplitunerem (Onkyo TX-DS575X) użyłem nabywającego mi kabla satelitarnego, który akurat znajdował się na balkonie i tutaj zaczyna się problem:

- w antenie jest wtyczka typy F, jednak nie wiem jak obrobić kabel ?
    - czy mam pociągnąć "żyłę główną" oraz masę do wtyczki radiowej ? (czy tylko "żyłę")
    - z tego co zauważyłem jak podłączam żyłę i masę równocześnie to antena w ogóle nie działa

Proszę o pomoc, jednocześnie z góry dziękuję (raz jeszcze przepraszam za tak laicki temat - ale chcę to zrobić dobrze)

0 29
  • #2 05 Maj 2014 20:01
    irekr
    Moderator

Szanowny Kolego: kupujesz porządny tuner o bardzo dobrych parametrach a instalujesz "antenę" o najgorszych "parametrach" z możliwych.

Sposób "zarabiania" wtyku F znajdziesz na stronie Dipola. Są nawet na Youtubie filmiki poglądowe o zakładaniu wtyków F. Wpisz "zakładanie wtyku F" i dostaniesz kilkanaście filmów.

A jaki rodzaj gniazda masz w tunerze..?

0
  • #3 05 Maj 2014 20:43
    remo179
    Poziom 9  

Gniazdo w amplitunerze jest opisane jako FM 75Ω

Antenę tą kupiłem ponieważ kolega mieszkający piętro wyżej ma identyczną i wszystko mu działa dobrze

Co do zarabiania wtyków F - to jeśli chodzi o anteny satelitarne to robiłem to już wielokrotnie ale z tą anteną radiową mam problem

0
  • #4 05 Maj 2014 20:46
    sq3evp
    Poziom 21  

remo179: Faktycznie - antena radiowa to wstyd przy takim tunerze. Opisz warunki radiowe jakie masz to coś zasugeruje. Bawiłem się kiedys w DX na FM'ie to coś mogę pomóc. Na kolegę nie patrz. Możesz mieć jakieś zakłócenia - pytanie jaki tuner ma kolega? Może mniej czuły tuner ma kolega?

@irekr - tuner ma wejście koncentryczne 75Ω.

0
  • #5 05 Maj 2014 20:49
    remo179
    Poziom 9  

Panowie pytanie brzmi czy przy antenie radiowej mam zarobić wtyk F tak jak przy antenie satelitarnej czy interesuje mnie tylko wewnętrzna żyła (ta miedziana, a oplot mam usunąć) ?

0
  • #6 05 Maj 2014 20:51
    irekr
    Moderator

Wtyk F jest identyczny dla anteny satelitarnej i radiowej.

Jeżeli wtyk w radio jest 75 ohmów to zapewne jest to typowe gniazdo typu IEC, powinno być typu "chłopiec" , czyli wtyczka powinna być typu "dziewczynka". najprościej zalożyć takie przejście IEC/F , np takie:
    http://www.dipol.com.pl/przejscie_gniazdo_f_-_gniazdo_antenowe_E8280.htm
    i na to przejście nakręcić wtyk F założony na kabel..

:)

A to że tuner ma wejście 75 ohmów to wiem, bywają jednak różne wersje Onkyo, niektóre nie maja gniazd tylko zaciski do przykręcenia kabla.

0
  • #7 05 Maj 2014 20:53
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

F montujesz tak samo jak przy satelicie, toż to ta sama zasada działania F i przewodu.

0
  • #8 05 Maj 2014 20:56
    sq3evp
    Poziom 21  

Dla pewności można zarobić na kablu wtyk F, podłączyć przez przejściówkę cos jak to co podał @irekr.

0
  • #9 05 Maj 2014 21:18
    remo179
    Poziom 9  

Chyba faktycznie przesadziłem z tą anteną - chyba miałem kupić antenę ze wzmacniaczem :cry:

Czy jest możliwe, że jak podłączę antenę z tunerem tak jak w instalacji sat (tzn. żyła i oplot w wtyczkach) to nie mam w ogóle sygnału ? - u mnie amplituner nic wówczas nie widzi ?!

Jednak jak podłączę tą samą instalację tylko z żyłą kabla antenowego (oplot usunięty na obydwu wtykach) to wówczas mam sygnał i radio działa (nie ma szału ale działa)

Co jest nie tak ?

0
  • #10 05 Maj 2014 21:22
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

remo179 napisał:
    Co jest nie tak ?

Kabel źle zamontowany do płytki w puszce antenowej.

0
  • #11 05 Maj 2014 21:42
    remo179
    Poziom 9  

@KOCUREK1970

Nie jestem tego pewien. Wcześniej miałem do amplitunera podłączone kilka metrów zwykłego kabla (ale tylko w "bolec" gniazda w amplitunerze) i radio też działało (a jak podłączyłem oplot-masę czy jak to się zwie też znikał mi sygnał, ale wkurzały mnie już zakłócenia) więc pomyślałem, że kupie najtańszą antenę ale to w ogóle nie dział albo działa tak samo jak na samym kablu.. tak że już sam nic nie wiem ...

Co jeszcze mogę zrobić na tzw. własną rękę ?

0
  • #12 05 Maj 2014 23:25
    Kurtion
    Poziom 22  

Być może antena jest uszkodzona lub pojawiają się jakieś zakłócenia, które utrudniają odbiór, może tuner znajduje się blisko routera ?

To, że sam kabel działa bez oplotu to normalne bo żyła działa wtedy jak prosta antena gdy podłączasz oplot działa jak ekran i nie wpuszcza sygnału, wygląda na niedziałająca antenę albo została kupiona wersja sv total ze wzmacniaczem i trzeba podłączyć zasilanie by antena działała poprawnie.

Pozdrawiam

0
  • #13 06 Maj 2014 08:21
    sq3evp
    Poziom 21  

Otóż to = wygląd to na wz-cz w antenie, skoro na kabelku włożonym go gniazda działa radio.

0
  • #14 06 Maj 2014 08:29
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

remo179 napisał:
    Wcześniej miałem do amplitunera podłączone kilka metrów zwykłego kabla (ale tylko w "bolec" gniazda w amplitunerze) i radio też działało (a jak podłączyłem oplot-masę czy jak to się zwie też znikał mi sygnał ...

Z góry przeproszę za takie wyjaśnienie/podpowiedź ale może to pomoże :

Cytat:

Sprawdź czy to nie jest antena ze wzmacniaczem - na opakowaniu masz wyraźnie napisane - co i jak .
    Odciąć F-y i ponownie je oprawić ze szczególną uwagą aby żaden drucik Masy nie "podszedł" do "żyły" środkowej koncentryka. :!:

Pozdrawiam.

0
  • #15 06 Maj 2014 10:40
    remo179
    Poziom 9  

SP5ANJ napisał:
    Witam.

remo179 napisał:
    Wcześniej miałem do amplitunera podłączone kilka metrów zwykłego kabla (ale tylko w "bolec" gniazda w amplitunerze) i radio też działało (a jak podłączyłem oplot-masę czy jak to się zwie też znikał mi sygnał ...

Z góry przeproszę za takie wyjaśnienie/podpowiedź ale może to pomoże :

Cytat:

Sprawdź czy to nie jest antena ze wzmacniaczem - na opakowaniu masz wyraźnie napisane - co i jak .
    Odciąć F-y i ponownie je oprawić ze szczególną uwagą aby żaden drucik Masy nie "podszedł" do "żyły" środkowej koncentryka. :!:

Pozdrawiam.

To w końcu co mam zrobić ? obciąć masę n końcówkach kabli i tak zarobić kabel bez masy - tylko z żyłą główna ?
    - jak sugeruje kolega SP5ANJ ?

0
  • #17 06 Maj 2014 11:04
    remo179
    Poziom 9  

Panowie zadzwoniłem do producenta tej anteny (firma Barczak z Katowic) tam uzyskałem informację, iż zakupiona prze-zemnie antena z całą pewnością jest pasywna (bez wzmacniacza). Gość z którym rozmawiałem poinformował mnie bym zarobił końcówki kabla antenowego tak jak przy instalacji satelitarnej (żyła i oplot mają iść od od anteny do tunera).

Na moje pytanie odnośnie w/w problemów odpowiedział, że być może w samej instalacji jest jakieś zwarcie, ewentualnie (lecz mało prawdopodobne) może być felerna antena (ale przy pasywnych antenach jest to mało prawdopodobne).

No to teraz czekam na sugestie, co robić bym mógł się cieszyć radiem ?

Ps. Dodaję, że na amplitunerze stoi router i switch

0
  • #18 06 Maj 2014 11:11
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

remo179 napisał:
    Panowie zadzwoniłem do producenta tej anteny (firma Barczak z Katowic) tam uzyskałem informację, iż zakupiona prze-zemnie antena z całą pewnością jest pasywna (bez wzmacniacza).

To ja poproszę o 6 w Lotto....
    Skąd facet ma wiedzieć, co kupiłeś, skoro na własnej stronie www mają takie info:
    "Zewnętrzna antena radiowa na pasmo UKF-FM. Występuje w wersji ze wzmacniaczem i jako bierna."
    Swoją drogą, nic nie piszesz gdzie mieszkasz, z jakiego nadajnika chcesz "brać" sygnał do radia, to nawet trudno powiedzieć, czy ta antena w ogóle ma sens, że w ogóle zadziała...?.
    Dlaczego nie kupiłeś tej?:
    http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny-radiowe/antena-radiowa-ukf-total-fm.html

0
  • #19 06 Maj 2014 11:19
    remo179
    Poziom 9  

Facet stwierdził, że mam antenę pasywną na podstawie opakowania - moje jest niebieskie, a aktywne anteny mają czerwone.

Mieszkam na śląsku (miejscowość Czerwionka-Leszczyny), jeśli chodzi o charakterystykę terenu to jest to obszar blokowisk

0
  • #20 06 Maj 2014 11:22
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

remo179 napisał:
    Mieszkam na śląsku (miejscowość Czerwionka-Leszczyny), jeśli chodzi o charakterystykę terenu to jest to obszar blokowisk

No pięknie, tylko co z tego wynika bo nie wiem?.
    KOCUREK1970 napisał:
    z jakiego nadajnika chcesz "brać" sygnał do radia

?.

0
  • #21 06 Maj 2014 12:19
    sq3evp
    Poziom 21  

@KOCUREK1970 - nie przesadzaj z pytaniami ;)

remo179 napisał:

W blokowisku jak najbardziej antena dookólna (a taką właśnie kupiłeś) powinna się sprawdzić. Gdyby były problemy pisz, poradzę coś.

Patrzę sobie na mape i widzę, ze masz ciekawą lokalizację.
    Fajnie by było gdybyś mógł wystawić anteną na dach. Może nawet jakiś kierunek w strone Czech ;)
    W Twojej lokalizacji powinieneś odbierać co najmniej kilkanaście stacji na tak czułym tunerze FM.
    A co do kabla i wtyczek - wtyk F to w zasadzie obudowa sama nakrecana na ekran, środkowa żyła stanowi 2 część wtyku i to cała filozofia. Musi to toak działać - ekran połączony od wejścia tunera FM do gniazda anteny daje ci odprowadzeni sygnału bez strat (mała długość kabla i niska częstotliwość sygnału radia FM) do wejścia tunera FM. Ekranowanie powoduje, ze zakłócenia "nie wnikają w sygnał" pomiędzy antena i radiem.

0
  • #22 06 Maj 2014 12:43
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

sq3evp napisał:
    nie przesadzaj z pytaniami

No ja w odróżnieniu od Ciebie wróżką nie jestem, i nie wiem, z jakiego kierunku założyciel tematu chce odbierać radio, a to ważna informacja, bo wtedy można sprawdzić, co, jak, z jaką mocą, w jakiej polaryzacji z tego nadajnika nadaje, a tak, to sobie możemy gadać i gadać.....

0
  • #23 06 Maj 2014 22:03
    sq3evp
    Poziom 21  

Popatrzyłem sobie gdzie mieszka remo179 i tyle mogę zaproponować. Pewnie chce słuchać tego co można.

0
  • #24 07 Maj 2014 06:27
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

remo179 napisał:
    To w końcu co mam zrobić ? obciąć masę n końcówkach kabli i tak zarobić kabel bez masy - tylko z żyłą główna ?

Czytamy ze zrozumieniem. :!:

Od anteny F na kablu gdzie podwijasz/zawijasz oplot (masę) na zewnątrz kabla (jego osłony) i nakręcasz F-kę na ten kabel, wcześniej "obrabiając" izolację z żyły środkowej.

Bardzo częstą przyczyną braku sygnału w kablu z anteny jest fakt :
    - źle zarobionego wtyku F
    - w czasie przykręcania (zarobionego F-a) do gniazda i za długiej końcówki żyły środkowej kabla, który w czasie nasuwania na gniazdo - łamie/zgina/wygina się czy wręcz nie dochodzi do styku środkowego gniazda

Podobne problemy są z wtyczką IEC http://www.dipol.com.pl/wtyk_iec_cabelcon_na_przewod_rg-6-triset-113_self-install__E3002.htm .

Jeszcze raz co musisz zrobić z tą instalacją :
    - wyciąć oba wtyki z kabla i zaprawić je ponownie (masa do masy GND a żyła środkowa w długości "równo z krawędzią wtyku" przy złączu F)
    - sprawdzić czy nie ma zwarć pomiędzy oplotem a żyłą środkową

Instalacja jaka powinna być u Ciebie (samego kabla i końcówek) :

Bez obrazy ale prościej już nie mogę narysować.

Pozdrawiam.

PS. KOCUREK1970 wstawił link jak oprawia się tyczki F na kablu i pokazane jest to palcami "kobitki", która nawet dość fachowo to robi. :!:
    (abyś już nie szukał : https://www.youtube.com/watch?v=k8iuv0lC2G4 )

1
  • #25 07 Maj 2014 14:07
    stolarek_1988
    Poziom 20  

A ja tak czytam, czytam i czytam.... i się zastanawiam, czy autor nie rozumie kal się zarabia końcówki F na przewodzie? czy mozę faktycznie ma lipną jakąś antenę.

Możliwe, że mi umknęło to gdzieś, gdyż jestem w pracy i tylko co chwilę tu zaglądam, ale czy nie może kolega zastosować klasycznej anteny radiowej na dachu:
    http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1ruz_pm_b_A0221.htm

Przepraszam jeśli to padło, a coś o dachu widziałem

0
  • #26 07 Maj 2014 20:34
    sq3evp
    Poziom 21  

Używałem kiedyś anteny Quad na pasmo FM - antena ze starego koncentraka, bok ok. 78 cm podłączona koncentrykiem pod tuner FN, w oknie I odbierałem stacje odlegle o 100 km.
    Stary tuner Yamahy z 1974 roku w pełni analogowy bez syntezy FM.

Zrób może próbę z taką anteną.

0
  • #27 10 Maj 2014 11:08
    herminator
    Poziom 13  

Utnij 75cm przewodu i podłącz tylko do "bolca" w tunerze, prościej sie nie da

0
  • #28 10 Maj 2014 15:32
    2410713
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 11 Maj 2014 13:06
    sq3evp
    Poziom 21  

Dlaczego ½λ ??? Dipole pionowe na maszcie montuj sie w odległości ¼ λ żeby zniwelować wpływ metalowego masztu na ch-ke promieniowania anteny.

0
  • #30 11 Maj 2014 15:36
    2410713
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów