Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik AM ze sprzężeniem zwrotnym

prociomen007 05 Maj 2014 22:15 1458 4
  • #1 05 Maj 2014 22:15
    prociomen007
    Poziom 18  

Witam, bazując na wielu schematach radioodbiorników AM postanowiłem stworzyć swój własny ( zrozumiały do końca ). Całość robię po to aby nauczyć się zasad tworzenia takich odbiorników i dla frajdy. Wykombinowałem następujący schemat:

Zaznaczam że nie zawiera on wzmacniacza m.cz którego projekt jest dziecinnie łatwy.

Na schemacie na tranzystorze zrealizowano wzmacniacz wielkiej częstotliwości ( dodatkowo zawierający sprzężenie zwrotne na ferrycie ) zaś na diodach zrealizowany jest detektor amplitudy.

Chciałbym aby starzy 'wyjadacze' wypowiedzieli się czy schemat ma szanse działać i czy sposób myślenia przez który go stworzyłem jest właściwy.

0 4
  • #2 05 Maj 2014 22:50
    krzysztof723
    Poziom 29  

Wydaje mi się, ze to nie ty stworzyłeś ten odbiornik AM...
    Żeby zobaczyć coś więcej na temat tego odbiornika wystarczy w Google (pewnie już to robiłeś) i wpisać hasło: "Jak zrobić prosty odbiornik radiowy - Maxior.pl" albo "Zróbmy razem proste radio AM - YouTube"...
    Ten filmik już od dawna krąży po internecie. Niepotrzebnie dodałeś diody...i wartości elementów są te same... .

0
  • #3 06 Maj 2014 00:00
    2293657
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 06 Maj 2014 23:06
    _jta_
    Specjalista elektronik

1. Takie podłączenie bazy tranzystora do obwodu rezonansowego będzie go silnie tłumić - można tak podłączać FET-a, ale nie BJT.
    2. Z jednym stopniem wzmocnienia sygnał jest dość słaby, detekcja na diodach germanowych jakoś wychodziła, ale nie na 1N4148.
    Jakkolwiek może uda się tak dobrać sprzężenie, że ten układ będzie odbierać - tylko trzeba bardzo dokładnie trafić.

0
  • #5 07 Maj 2014 01:04
    krzysztof723
    Poziom 29  

Kolega prociomen007 bardzo się nie wysilił tworząc projekt tego odbiornika, nic nowego nie wymyślił, a tylko powielił czyjś pomysł..., a na dodatek nie rozumie działania tego radyjka.
    Dodane diody, które mają pracować jako detektor z podwajaczem napięcia są w ogóle nie potrzebne, bo tranzystor BF199, a konkretnie jego złącze baza-emiter pracuje już jako detektor ze sprzężeniem zwrotnym zwanym reakcją...
    Myślę, że te uwagi zmobilizują kolegę do większego wysiłku i zostanie nam przedstawiony konkretny projekt radyjka, ale własnego pomysłu...
    Rysunek poniżej przedstawia oryginalny schemat skonstruowanego odbiornika (przez kogoś innego), który jest dostępny powszechnie w internecie na filmiku dla każdego zainteresowanego tym tematem.

2