Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie schematu multimetru panelowego i modyfikacje

05 Maj 2014 22:48 1689 10
  • Poziom 11  
    Witam, proszę o sprawdzenie schematu multimetru panelowego i poddanie pomysłów pod modyfikacje usprawniające go
    Zastosowanie: miernik panelowy do zasilacza symetrycznego

1. Ma mierzyć napięcia z zakresu +-30V
    2. pobór prądu do 2A mierzony(liczony) na boczniku
    3. Wyświetlanie na wyświetlaczu lcd 2x16
    4. Nie musi być zbyt dokładny +-5%

• Pomocny post
    Poziom 28  
    AGND ma być podłączone z masą, tak samo AVCC ma być podłączone z plusem zasilania. Pamiętaj. Zawsze (nawet jak nie korzystasz z przetwornika cyfrowo-analogowego) podłącza AGND do masy a AVCC do plusa zasilania.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Dodatkowo do pinu RESET (pin 29) podłącz rezystor podciągający tą linię do plusa zasilania. Wartość 4.7k-10k. Bez tego rezystora procek będzie Ci się resetował, gdyż będzie panował stan nieustalony na tej linii.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    poprawiłem trochę i chciałbym jeszcze prosić o sprawwdzenie części analogowej
    za poprzednie poprawki uprzejmie dziękuje :)

• Poziom 12  
    Powiem krótko praktycznie cała część analogowa kwalifikuje się do wywalenia. Nic nie napisałeś w jaki sposób układ będzie podłączony do zasilacza (przydałby się schemat podłączenia) oraz przydałyby się plik ze schematem. Łatwiej pracować z plikiem źródłowym niż ze zdjęciem schematu na który ciężko nanieść poprawki. W załączniku jest schemat mojego aktualnie przygotowywanego zasilacza i możesz podejrzeć jak jest rozwiązany pomiar napięcia i prądu.
  • Poziom 11  

schemat części analogowej analizowałem w pspice dla napięć -40 +40 i na wyjściu układu lm otrzymywałem prosty przebieg
    prąd mierzę obliczając spadek napięcia na boczniku - rezystorze 0,1
    zaznaczyłem jak to chcę podłączyć do zasilacza

do użytkownika tietom - wiele elementów nie zgadza się z moją bliblioteką z Twojego projektu więc nie zbyt to zauważyłem - być może dlatego że pracuje na debianie

// na obrazku zamieniłem podpisy wyjście z wejściem :p
  • Poziom 12  
    Tak wygląda mój schemat

Na zielono zaznaczyłem blok pomiaru napięcia składający się z dzielnika rezystorowego i bufor.
    Na czerwono blok pomiaru prądu bocznik 0,2Ω + wzmacniacz nieodwracający + bufor.
    Wartości rezystorów są tak dobrane że na wyjściu powinienem uzyskać wskazania dla napięcia 10V 1V natomiast dla prądu 1A 1V.
    W Twoim przypadku przy założeniu że masy obu zasilaczy zarówno dodatniego jak i ujemnego są ze sobą połączone. To do pomiaru napięcia sekcji dodatniej względem masy wystarczy dzielnik rezystorowy natomiast do pomiaru prądu wzmacniacz nieodwracający. Ujemne napięcie zmierzysz za pomocą dzielnika rezystorowego i wzmacniacz odwracający, a prąd poprzez bocznik + wzmacniacz odwracający.
  • Poziom 11  
    Lecz jeżeli będę chciał aby miernik na obu kanałach mógł mierzyć napięcia ujemne - " konstrukcja bardziej uniwersalna" to mogę zastosować wzmacniacz odwracający w schemacie który pokazałem?

Dla mojego układu na wejście mikrokontrolera dla napięcia -30V 1,3255V dla 0V 2,4095V dla +30V 3,4935

Dla prądu łatwo policzyć z podstawowego prawa ohma
    do uzyskania efektu musowo skalibrować odpowiednio multimetr, i programowo rozwiązać wskazywanie prądu i napięcia.

Proszę o wytłumaczenie dlaczego mój układ jest niepoprawny i do czego służy bufor
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    przede wszystkim w twój sposób nie uzyskasz napięcia +2,5V popraw to tak:

Zaś układ pomiarowy mniej więcej tak:

Dla napięć i prądów dodatnich uzyskasz na wyjściach wzmacniaczy napięcia powyżej 2,5V dla ujemnych poniżej 2,5V.

Co do buforów(wtórników) to służą do odseparowania części układu o dużej impedancji od małej, jako że wejście nieodwracające wzmacniacza operacyjnego posiada dużą impedancję wejściową nie zakłóca pracy układów o dużej impedancji wyjściowej. W moim przypadku układ sterujący pracą stabilizatora napięcia i ogranicznika prądu od przetworników ADC mikrokontrolera. W twoim schemacie opampy również pracują jako wtórniki.