Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobranie kolumny do wzmacniacza basowego

Ajgor64 05 Maj 2014 23:59 816 4
  • #1 05 Maj 2014 23:59
    Ajgor64
    Poziom 9  

Witam.

Posiadam estradowe combo basowe (wzmacniacz i 4 głośniki 10" w jednej wspólnej obudowie). Combo ma moc 150Wat i oprócz głośników ma wyjście na drugą kolumnę a na wyjściu impedancję 4 Ohmy. Chciał bym dokupić dodatkową kolumnę (również 4 głośniki 10"). I tu mam dylemat. Kolumny z impedancją 4 Ohm nie są często spotykane. Najczęściej spotykane są 8 Ohm. Czy podłączenie kolumny 300 Wat 8 Ohm do wyjścia 150 Watt 4 Ohmy grozi jakąś awarią? Spaleniem głośników lub końcówki wzmacniacza? Niższa impedancja grozi spaleniem wzmaka. A Wyższa? Konkretnie myślę o tym:

http://www.thomann.de/pl/hartke_410_tp_bass_speaker.htm

0 4
  • Pomocny post
    #2 06 Maj 2014 12:01
    AnTech
    Poziom 31  

Możesz śmiało podłączać. Nic się nie stanie poza zmniejszeniem mocy oddawanej przez wzmacniacz.

0
  • #3 06 Maj 2014 12:58
    Ajgor64
    Poziom 9  

To znaczy pytanie chyba się trochę zdezaktualizowało. Znalazłem paczkę Ashdowna 300 Watt 4 Ohmy niewiele droższą, i chyba ją wezmę :) Ale dzięki za odpowiedź.

0
  • #4 06 Maj 2014 15:27
    JerzyPed
    Poziom 19  

Niektore firmy maja taki system: wzmacniacz ma moc np. 300 W przy obciazeniu 4Ohm,
    wbudowany jest glosnik 8-omowy lub cztery glosniki 8-omowe przy polaczeniu mieszanym, co daje w sumie tez 8 omy. Jest tez wyjscie na dodatkowa kolumne, rowniez 8-omowa. W tym wypadku wzmacniacz bedzie miec w sumie 4 omy i bedzie pracowac pelna moca czyli 300W.
    Bez podlaczenia drugiej kolumny, wzmacniacz pracuje mniejsza moca np. niecale 200W. Czyli przed kupnem wzmacniacza, mozna zapytac sprzedawce, lub producenta, ile omowa musi byc kolumna. Czasami wystarczy zajrzec na strone producenta.

0
  • #5 06 Maj 2014 15:42
    Ajgor64
    Poziom 9  

Tak. Wiem. W bliżej nieokreślonej przyszłości (raczej bliższej niż dalszej) planuję wywalić to combo całkiem, a do tej kolumny, którą właśnie chcę kupić dokupię osobny wzmacniacz, więc już się zainteresowałem bliżej tym tematem. Sporo wzmacniaczy ma przez producenta podaną moc przy 8 Ohmah i przy 4 Ohmach.

0