Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gong - jaka moc głośnika?

Pocieszny 06 May 2014 14:18 948 7
 • #1
  Pocieszny
  Level 38  
  Potrzebuję zamontować gong/dzwonek w miejscu nieco głośnym (lokal gastronomiczny). Powierzchnia chyba około 50m2 albo więcej. Jakiej mocy głośnika powinienem użyć, żeby był w miarę słyszalny? 2-5W powinno chyba wystarczyć?
 • #2
  karolark
  Level 42  
  Głośnik to pól sukcesu co go będzie napędzało?
 • #3
  _jta_
  Electronics specialist
  Jest jeszcze kwestia sprawności głośnika - typowy głośnik ma bardzo niską sprawność. Jak trafisz na jakiś o większej sprawności, to przy małej mocy będzie głośny. A jeśli ma być dzwonek, to taki, jak w szkole, był niezły - kilka takich dzwonków wystarczało, żeby sygnał końca przerwy był dobrze słyszalny, choć było głośno.
 • #4
  zimny8
  Level 33  
  Do głośnika potrzebny wzm/układ elektroniczny, a do zwykłego mechanicznego dzwonka zasilacz + przycisk/guzik. W domu rodziców jest działający dzwonek, pamiętam go od zawsze, jak dzwoni w ganku to słychać go w całym domu.

  W ostatnich kilku latach nowoczesne gongi dzwonki domofony zmieniałem ze 3 razy, bo padały
 • #5
  jdubowski
  Tube devices specialist
  _jta_ wrote:
  Jest jeszcze kwestia sprawności głośnika - typowy głośnik ma bardzo niską sprawność. Jak trafisz na jakiś o większej sprawności, to przy małej mocy będzie głośny.


  Jeśli trafienie ma być w dziesiątkę - szukaj tubowego, duża skuteczność kosztem jakości. Nada się przetwornik z syreny alarmowej albo rzecz jasna z megafonu.
 • #6
  lemu
  Level 19  
  Powinien wystarczyć GD10 pracujący z mocą 1W.
 • #8
  Pocieszny
  Level 38  
  Ogólnie to ma wyglądać tak: będzie wyświetlacz z numerkiem, który ma do odbioru zamówienie. Do tego dodatkiem ma być jakiś dobrze słyszalny (ale nie przeszkadzający) dźwięk, żeby było słychać kiedy zmienia się numerek.