Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cewka zapłonowa do elektryzatora (pastucha elektrycznego)

Rafciok997 06 May 2014 21:20 11265 14
IGE-XAO
 • #1
  Rafciok997
  Level 10  
  Cześć,

  Zbudowałem wcześniej elektryzator wykorzystując jakiś popularny schemat znaleziony w internecie (EP 4/93) i starą konwencjonalną cewkę zapłonową Bosha od Golfa III. Elektryzator do dziś sprawuje się świetnie i naszła mnie myśl, żeby wykonać kolejny taki projekt. Mam jednak 2 pytania.

  Przeglądając alle... często widzę cewki zapłonowe pojedyncze (jedna cewka na każdą świecę). Szukając informacji w sieci o ich parametrach przeczytałem jedynie, że mogą generować nawet napięcie rzędu 40kV. Nie wiem natomiast nic o rezystancji uzwojeń tych cewek. Czy taka cewka nadałaby się do moich zastosowań?

  Drugie pytanie dotyczy właśnie samej energii (napięcia ?) impulsu. Jak efektywnie mogę ją zwiększyć modyfikując ten zestaw (płytka poniżej). Chciałbym się również pozbyć przy tym ze schematu triaka TIC206D ze względu na jego dostępność. Czy wystarczy tutaj wymiana transformatorka na taki z większym przełożeniem?

  Cewka zapłonowa do elektryzatora (pastucha elektrycznego)
 • IGE-XAO
 • IGE-XAO
 • #3
  Rafciok997
  Level 10  
  Schemat i spis elementów:

  Cewka zapłonowa do elektryzatora (pastucha elektrycznego)
  Cewka zapłonowa do elektryzatora (pastucha elektrycznego)
 • #4
  _jta_
  Electronics specialist
  Zamiast triaka można użyć tyrystora - jak chcesz zwiększyć energię impulsu, to proponuję jakiś mocniejszy, na kilkanaście A. Układ przetwornicy można by zrobić i z takim transformatorem, ale w zupełnie innym układzie, jednotaktową z użyciem 2 tranzystorów mocy (do każdego uzwojenia oddzielny); i niestety trzeba się pogodzić z tym, że jej sprawność będzie około 50% - taki mankament mają wszystkie przetwornice jednotaktowe użyte do ładowania kondensatora.
 • #5
  Rafciok997
  Level 10  
  Ok, co do tyrystora, czy może być taki łatwo dostępny TYN612 (prąd 12A, napięcie 600V, prąd bramki < 200uA)? Tak dla jasności, użyty wcześniej triak TIC206D miał max prąd 3A, napięcie 400V i na bramce <30mA.
  Co do przetwornicy, to nie bardzo rozumiem co masz na myśli. Mógłbyś wrzucić jakiś przykładowy schemat takiego układu?

  EDIT:

  Czy chodzi o coś takiego:
  Cewka zapłonowa do elektryzatora (pastucha elektrycznego)
 • #6
  _jta_
  Electronics specialist
  Tyrystor pewnie będzie dobry. Z przetwornicą niezupełnie tak: (1) tranzystory powinny działać w przeciwnej fazie (prąd ma płynąć raz przez jedno uzwojenie 6V, raz przez drugie, i to tak, żeby dawać przeciwny kierunek magnesowania rdzenia); (2) potrzebne jest ograniczenie prądu - układ jakoś musi to załatwić; i może (3) dałoby się tak połączyć tranzystory, żeby same działały jako generator, nie potrzebowały dodatkowego generatora, a za to dopasowywały częstotliwość oscylacji tak, by to lepiej działało? tylko wtedy (4) trzeba pomyśleć, jak je zabezpieczyć przed przepięciami. Ale pewnie takich układów i na forum, i w sieci jest pod dostatkiem. Nie wiem, jakim napięciem to ma być zasilane.
 • #7
  Rafciok997
  Level 10  
  Ojjj...niestety Twój opis sugeruje mi, że nie bardzo poradzę sobie z tak poważną modyfikacją tego schematu. Układ ma być zasilany akumulatorem samochodowym 12V.
  A możesz coś jeszcze napisać na temat wykorzystania tutaj cewki zapłonowej pojedyńczej (np. takiej takiej). Czy będzie się ona nadawała?
 • #9
  Rafciok997
  Level 10  
  Ok, poczytałem trochę i przekształciłem wcześniej załączony schemat na coś takiego:

  Cewka zapłonowa do elektryzatora (pastucha elektrycznego)

  Starałem się jakoś sensownie dobierać podzespoły, ale nie wiem czy czegoś nie wziąłem z nadmiarem lub niedomiarem. Dodatkowo, na wyjściu uzwojenia pierwotnego transformatora, zastosowałem 3 kondensatory 1uF (drogie pojedyńcze 2,5-3uF) - mam nadzieję, że nie będzie to miało wpływu na poprawność działania. Nie dałem również kondensatora ok 0.68uF pomiędzy drenami IRF520 ponieważ nie bardzo rozumiem do czego on tam byłby potrzebny. Czy taki układ ma prawo w ogóle działać?
 • #10
  _jta_
  Electronics specialist
  Mam wrażenie, że coś jest niezupełnie tak, jak trzeba. Końce uzwojeń, do których są podłączone dreny, należy połączyć do +12V, podobnie lewe końce R6 i R7. Prawy koniec kondensatora C3 powinien być połączony tylko z D7, D8 i R8. Poza tym zamiast D6 powinien być mostek. Transformator 220/2x6 ma przekładnię około 33:1, więc z 12V może dać około 400 - nie wiem, czy napięcie kondensatorów nie będzie trochę za małe, zwłaszcza jak akumulator będzie świeżo naładowany (napięcie około 13V).

  Nie jestem pewien, czy ta przetwornica nie będzie miała problemów ze wzbudzeniem. Po pierwsze może powstać taka sytuacja, że oba MOSFET-y włączą sie naraz, wtedy ich prąd będzie rósł, aż spadek napięcia na uzwojeniach osiągnie dobrych kilka V - a ich opór jest około oma, więc prąd MOSFET-ów musi sięgnąć dobrych kilku A, dopiero wtedy napięcie na bramkach zmaleje na tyle, żeby ograniczyć prąd i powinno powstać dodatnie sprzężenie zwrotne, które nie pozwoli utrzymać symetrii. Po drugie, jak MOSFET jest włączony, to jego prąd płynący przez uzwojenie może nie pozwolić na włączenie drugiego MOSFET-a. Wydaje mi się sensowne, żeby zamiast D4 i D5 były kondensatory.
 • #11
  Rafciok997
  Level 10  
  Ok, zgodnie z tym co napisałeś schemat wygląda teraz tak:

  Cewka zapłonowa do elektryzatora (pastucha elektrycznego)

  Dodałem dodatkowo kondensator 680nF pomiędzy uzwojenia transformatora i zamieniłem kondensator na wyjściu na 630V. Przeglądając w sieci inne podobne schematy generatorów WN zauważyłem zastosowany dławik 100uH pomiędzy odczepem transformatora a +12V. Czemu to służy? Czy może i u siebie powinienem coś takiego zastosować?
 • #12
  _jta_
  Electronics specialist
  Na pewno zapomniałeś o mostku między Tr1 i kondensatorem. Nie wiem, czy ten dławik służy tylko do tłumienia zakłóceń, czy też jest istotny dla działania przetwornicy. Podaj linki do informacji, na których się wzorowałeś, bo może coś przeoczyłeś, a ktoś inny to zauważy.
 • #13
  Rafciok997
  Level 10  
  Ogólnie korzystałem z: Link. Tam właśnie jest zastosowany ten dławik ale w opisie nie doszukałem się dlaczego on tam jest. I nie bardzo rozumiem o tym mostku. W którym miejscu tego brakuje?
 • #15
  krzysztof723
  Level 30  
  Do kolegi Rafciok997
  Nawiązując do Twoich pytań w projektowaniu elektryzatora z cewką zapłonową załączam poniżej schemat z prawidłowo podłączonym diodowym mostkiem prostowniczym Gretza i kondensatorem 2,2uF/630V (1uF/630V) na uzwojeniu PR1 transformatora przetwornicy .
  Do sterowania tyrystora zastosowałem tranzystor, chociaż nie twierdzę, że Twoje sterowanie jest nie prawidłowe.
  Przydałoby się sprawdzić praktycznie działanie tyrystora z jednym i drugim układem i wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie.
  Tranzystor bardzo dobrze pracuje z elementami podanymi na schemacie przy częstotliwości sterującej od 15Hz do 250Hz.
  Dodatkowo NE555 został zabezpieczony diodą Zenera C15V wraz z rezystorem 100 Ohm przed uszkodzeniem podczas pracy przetwornicy.
  Taki typ przetwornicy jaki przedstawiasz był stosowany (wiele lat temu) w zapłonach tyrystorowych w samochodach, oczywiście był budowany na tranzystorach bipolarnych z niewielkimi zmianami. Transformator w przetwornicy można zastosować o większej mocy P=10W.
  Uzwojenia 2 x 6V powinny być nawinięte bifilarnie grubym drutem.
  Trudno się odnieść do całego układu przetwornicy bo, jak widać z załączonego przez Ciebie linku przetwornica powinna działać bez problemów, no ale teraz trzeba sprawdzić jej działanie z transformatorem sieciowym w Twoim układzie elektryzatora.
  Cewka zapłonowa do elektryzatora (pastucha elektrycznego)