Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niedrogie midwoofery do kolumn na biurko

Gawior22 06 Maj 2014 22:03 1350 15
  • #1 06 Maj 2014 22:03
    Gawior22
    Poziom 19  

Witam. Planuję zrobić nieduże ( mniej, więcej do 15-17L ) kolumny 2way na biurko. Tutaj rodzi się pytanie o niedrogi midwoofer. W pierwszej kolejności wybór tego przetwornika jako główną zależność całej obudowy jest chyba uzasadniony. Przetwornik koniecznie 4ohm, który względnie przyzwoicie odtworzy pasmo średnie, a i zagra przyjemnie dołem, ponieważ w planach ma być to system 2.0
    Pomijam specjalnie głośnik wysoko tonowy, bo ta kwestia jest jeszcze rozważana. Natomiast całość na początku ma być cięta aktywnie i na chwilę obecną zasilana ze wzmacniacza w klasie A

Jeżeli dysponuję odrobiną wolnego czasu, a jest go niewiele, to próbuję jakoś zaczerpnąć wiedzy. Przeszukując sieć na tyle ile czas pozwala, to "w oko" wpadł mi przetwornik Tonsila, a konkretnie 15/40/5 w wersji 4Ohm
    Czy jest to jedyna sensowna opcja z tańszych przetworników, czy może coś jest jeszcze w podobnej cenie wartego uwagi. Cena nie ukrywam gra tu rolę, bo całość wolnych środków pompuję w inne hobby.

0 15
  • Pomocny post
    #2 07 Maj 2014 11:21
    sosarek
    Poziom 43  

Ze swojej strony mogę polecić głośniki Tesla ARN 150... trafiłem na nie kiedyś zupełnie przypadkowo i jestem z nich zadowolony do dnia dzisiejszego, zresztą były one montowane w niektórych zestawach Jamo bodajże, oraz innych konstrukcjach.

0
  • #3 07 Maj 2014 16:32
    Gawior22
    Poziom 19  

Trafiałem na głośnik ARN w poszukiwaniach i przewijało się przy nim stwierdzenie o dobrym basie, ale "problemach" na średnich. No ale nie jestem wymagający w stosunku do poszukiwanych midwooferów. Głośniki też nie mają nagłaśniać pomieszczenia, tylko grać w odległości około 1-1,2m ode mnie.

Problemem jest dostępność. Niestety nie mogę znaleźć do kupienia wersji 4Ohm, a to bezwzględny priorytet. Zakupu muszę dokonać nie długo i polowanie na jakieś sztuki odpada, bo zapewne pieniądze na ten cel wpakuję w drugie hobby.
    Z powyższymi Tonsilami nie ma problemu i są że tak powiem od ręki.

Chyba, że ktoś ma namiar na jakieś dwie sztuki 4Ohm. Używane jak najbardziej mogą być, byle używane z głową i nie po przejściach.

0
  • #4 15 Maj 2014 08:16
    cinek_123
    Poziom 11  

FOUNTEK FW146 tylko 8 ohm

0
  • #5 19 Maj 2014 12:12
    Gawior22
    Poziom 19  

Gdyby nie konieczność liczenia się z kosztami, bo inne wydatki i co chwila wyskakuje coś nowego, to była by to konstrukcja 2xmidwoofer i wtedy wchodziły by w opcje przetworniki 8 ohm.
    Niestety wchodzą w grę przetworniki 4ohm przy tym co planuję i już mam.

Poza tym i tak pluję rozłożyć całość finansowo na 2-3 części. Przetworniki i materiał na obudowy, a dalej to wykończenie wizualne.

0
  • #6 19 Maj 2014 15:38
    marian133
    Poziom 37  

Jak będziesz pisał tak jak piszesz to dobrej odpowiedzi nie uzyskasz.

-napisz czym chcesz to zasilać, konkretnie.
    -dlaczego 4 ohmy a nie 8ohm
    -jaka wysokotonówka wpadła Tobie na razie w oko
    -kasa, kasa, kasa

0
  • #7 20 Maj 2014 09:25
    Gawior22
    Poziom 19  

Specjalnie pomijałem te rzeczy, bo zaraz pewnie polecą głowy.

Źródłem ma być grzebana karta dźwiękowa X-Fi ( ewentualnie ECHO Mia, bo i też jest kata opcja ), bo i głośniki mają być na biurko do PC.
    Pewnie od razu rzuci się na myśl mp3, ale muzyki zazwyczaj słucham z płyt, bądź flac-ów.
    Wzmacniaczem/wzmacniaczami mają być wzmacniacze car audio. Ot takie moje hobby i mam parę luźnych wzmacniaczy, a co chwila coś nowego przewija się przez auto i dochodzą nowe wzmacniacze. Na chwilę obecną wykorzystuję w ten sposób z powodzeniem wzmacniacze CA
    Pomysł był na wzmacniacz genesis parujący w klasie A, ale zapewne podpinał będę każdy i odsłuchiwał.
    Wysokotonówka jeszcze nie ustalona. Jak nie zdecyduję się konkretnie na coś innego, to może i Vifa

Kasa, kasa, kasa - już na początku napisałem, że chodzi o niedrogi przetwornik. Dla tego też zawiesiłem oko na tym Tonsilu

0
  • #8 21 Maj 2014 15:54
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Bezproblemowo może być w takim razie 8R
    Wzmacniacz samochodowy "łyknie" to bez problemu
    Również polecam tą teslę

0
  • #9 24 Maj 2014 21:36
    Gawior22
    Poziom 19  

No niby tak. Bez problemu można podłączyć do wzmacniacza 4R ( a co niektóre stabilne od 0,5 ohm - single ended ) przetwornik 8R
    Kwestią jest tutaj moc pewnych wzmacniaczy, które wiodły prym w tym gdzie przy przetworniku 8R będzie 10W i ciut ponad 10W na monitor.

Tak czy inaczej zostaje mi się przespać z tematem 4R, czy jednak może 8R

0
  • #10 25 Maj 2014 09:49
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Jeżeli ma to grać, 1-2 mod Ciebie, nie ma potrzeby żebyś ładował tam niewiadomo jaką moc.
    Spokojnie wystarczy i 5W

0
  • #11 25 Maj 2014 13:05
    Gawior22
    Poziom 19  

Gra to 1m ode mnie i 1,7m odległości miedzy kolumnami ( stoją na biurku ), ale lubię słuchać głośno i te 10W może być ciut mało do kontroli midwoofera. Jednakże jak by było mało "prądu", to jest w czym przebierać ( wzmacniacze - 12szt ).

Pomijając kwestię zasilania, to zacząłem wczoraj w wolnej chwili zagłębiać się w temat Tesli
    W tematach o ARN150 przewija się ciągle nie do końca dobra średnica.
    Nie biorąc pod uwagę dołu pasma, to jak się ma średnica tesli do tonsila.
    Bardziej wolał bym odpuścić bas na rzecz lepszej średnicy.

Kolejna sprawa to to, że nie mogę znaleźć nigdzie dostępnej tej tesli.

0
  • #12 25 Maj 2014 16:41
    marian133
    Poziom 37  

Jeszcze nie słyszałem tego głośnika: http://www.stx.pl/wm-stx-5-1-140-8-f-s-mc-x-gdn-14-140-scx.html ale znajomy któremu robiłem monitorki na 15-stce AWX, mówił że gra podobnie, a pod niektórymi względami nawet lepiej :)
    Za 46zł ciężko znaleźć coś lepszego.

0
  • #13 26 Maj 2014 21:37
    Gawior22
    Poziom 19  

O AWX-ach też myślałem przez chwilę jako że używane są czasem w CA. Zazwyczaj jest to 18, ale i zdarzały się 15
    Tak więc przewijają się na rynku wtórnym ( używane przetworniki także biorę pod uwagę ).

U mnie w mieście jest facet naprawiający głośniki ( serwis ). Ma sporo gratów STX-a a czasem, co jakiś czas robi zamówienia. Już było, że przyklejałem się do tego zamówienia co wychodziło mnie taniej. Możliwe, że ma tą 14, czy 15

Jednakże dalej zostaje pytanie jak się ma średnica w tych AWX-ach ( słyszałem tylko 18 AWX i to w 3way ) do tonsila

0
  • #14 27 Maj 2014 11:44
    Gawior22
    Poziom 19  

Pytanie jeszcze co do ARN-ów
    Konkretnie o którego chodzi ? ARN 150-05 nie mogę dostać, ale ARN 150-03 już był by możliwy.
    Kwestia tego jak się one mają do siebie i czy warto zainteresować się ARN 150-03

0
  • #15 08 Cze 2014 16:09
    Gawior22
    Poziom 19  

Wybór padł na Tonsila GDN 15/40/5
    Na razie będzie grał do pary z Audax TM025, czyli popularniej zwany Mission-em ( już jakiś czas leżą w szufladzie ). Ewentualnie z GDWK 10/80, lub 9/80, do czasu zakupu docelowego przetwornika.
    Tak samo na razie będzie to wszystko cięte aktywnie.

0
  • #16 28 Cze 2014 19:34
    Gawior22
    Poziom 19  

Tonsile grają fajnie do pary z Audax TM025. Cięte katywnie w okolicy 2500Hz w budach 10.9L strojone na 50Hz
    Bardzo fajna średnica, przestrzeń i że tak powiem lekkość. To mi bardzo pasuje i wystarcza, ale brak mi kicka. Plan był na same monitory bez suba i dalej się tego trzymam.

Zastanawiam się nad zmianą woofera na coś co będzie lepiej "kopać", ale nie utraci na średnicy. Cena też gra ważną rolę i dalej szukam czegoś nie za drogiego. Zastanawiam się nad AWX 15, ale obawiam się dalej barakiem "kick-a".
    Czy jest coś nie za drogiego wartego uwagi ?

0