Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie światłem i roletami - ekspander INT-ORS satel

07 Maj 2014 08:06 6168 3
  • Poziom 7  
    Witam,
    Na podstawie archiwum niniejszego forum rozrysowałem schemat podłączenia oświetlenia do ekspanderów INT-ORS w celu zrealizowania możliwości sterowania oświetleniem w domu:

Ekspander steruje 7 obwodami świetlnymi, 8 wyjście służy do wyłączenia wszystkich obwodów. Celem jest uzyskanie:
    1. zapalania i gaszenia światła standardowym włącznikiem.
    2. wyłączenia wszystkich obwodów np. przy załączeniu alarmu.
    3. zdalnego zapalania oświetlenia w celu symulowania pobytu domowników.
    4. sterowania oświetleniem nocnym, zewnętrznym za pomocą np. czujek ruchu.

Od szafy rozdzielczej do pogłębionej puszki kontaktu kładę przewód 5 x 1,5 mm, od kontaktu do żarówki przewód minimum 3 x 1,5 mm lub więcej żył w przypadku żyrandoli wieloobwodowych . Łączenia wykonuję w puszcze kontaktu.

Podobny schemat rozrysowałem dla sterowania roletami zewnętrznymi:

Instalacja wymaga położenia przewodu 6 x 1,5 mm do szafy i 4 x 1,5 mm do rolety. Łączenia również najwygodniej wydaje się zrobić w puszcze włączników.

Nie jestem ani elektrykiem ani automatykiem, więc nie wiem jakie są wady i zalety zastosowania ekspanderów satela, ani tego rozwiązania, czy jest ono OK. Zauważam taką korzyść, że zawsze przewody można połączyć w rozdzielni i instalację użytkować "klasycznie".
  • OptexOptex
  • Poziom 7  
    Rozumiem, że brak odpowiedzi i ewentualnej krytyki wskazuje na to iż układ jest poprawny.
  • OptexOptex
  • Specjalista Automatyk
    Układ jest poprawny, ale...
    pozwala tylko na "wyłączenie" sterowania ręcznego i ewentualne symulowanie obecności w domku; a przecież od "inteligentnego sterowania" wymaga się coś więcej, np. włączenie światła na określony czas, włączania sekwencji oświetlenia dla założonych celów - sceny świetlne.
    Inteligentne (wybiórcze) załączanie gniazdek 230 (w "dziecięcym" raczej nie, ale czasem trzeba)
    Jednym słowem - robisz połączenie alarmu (bezpieczeństwo i czuwanie) i przy okazji gaszenie świateł i opuszczanie rolet.
  • Poziom 7  
    To prawda to będzie prosta automatyka, ale wystarczająca dla typowych użytkowników. Umożliwi np. centralne wyłączenie oświetlenia lub niektórych gniazdek (np. od żelazka) przy wyjściu z domu oraz zdalne symulowanie obecności użytkowników. Bardziej jednak chodzi o takie rozwiązania jak załączenie oświetlenia w momencie otwarcia bramy do garażu, żeby uniknąć wjazdu do ciemnego pomieszczenia, załączenie oświetlenia nocnego na korytarzu lub w łazience w przypadku wykrycia ruchu domownika ... itp ...