Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik światła 12V -potrzebny schemat

beny73-73 07 Maj 2014 15:33 3975 14
  • #1 07 Maj 2014 15:33
    beny73-73
    Poziom 13  

Witam, potrzebuję dość nietypowy schemat układu który działa w sposób odwrotny jak czujnik zmierzchu. W momencie padania światła na fotorezystor przekaźnik ma się załączyć. Najlepiej jakby układ był na 12V.Być może jest już coś takiego na elektrodzie ale nie wiem jakby to nazwać, przeszukałem już trochę.
    Pozdrawiam :)

Dodano po 25 [minuty]:

znalazłem coś takiego :
    http://www.elpcmaniak.pl/czujnik-swiatla/
    "Jeżeli do czujnika dociera wystarczająco dużo światła to żarówka świeci się. Im mniej światła dociera do czujnika, tym słabiej świeci się żarówka."

a tutaj ten sam schemat i inne działanie, jak jest naprawdę ?
    " Jeżeli do czujnika dociera wystarczająco dużo światła to żarówka nie świeci się. Im mniej światła dociera do czujnika, tym mocniej świeci się żarówka. "
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8587963#8587963

0 14
  • Relpol
  • #2 07 Maj 2014 22:02
    bertolbaleron
    Poziom 15  

beny73-73 napisał:

znalazłem coś takiego :
    "Jeżeli do czujnika dociera wystarczająco dużo światła to żarówka świeci się. Im mniej światła dociera do czujnika, tym słabiej świeci się żarówka."

Ta wersja jest poprawna. Jednak światło nie będzie zapalać płynnie. Żarówka albo będzie świecić albo nie.

Pozdrawiam.

0
  • #3 08 Maj 2014 05:02
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Błędu w pracy prezentowanych przez ciebie schematów nie ma. Praca schematy na włączenie czy wyłączenie żarówki zależy od foto rezystora.Jeden typ rezystora przy oświetleniu może zwiększać opór a inny typ przy oświetleniu ten opór zmniejsza.

Dodano po 28 [minuty]:

http://radioskot.ru/publ/avtomaticheskoe_izmenenie_jarkosti_sveta/1-1-0-557 Na tej stronie internetowej podobny schemat.Spróbuj dla eksperymentu.

Dodano po 6 [minuty]:

Pierwszy tranzystor można zamienić na BC556 - BC560, a drugi tranzystor dobierz zależnie od poberanego pradu żarówki.

0
  • #4 08 Maj 2014 15:48
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Kolega, beny73 - 73 ! Jeśli na schemacie w twoim stanowisku №1 zamienić miejscami foto rezystor i stałe rezystory to reżim pracy schematu zmieni się -в ciemności żarówka będzie świeciła się, a przy oświetleniu dogaśnie.To dotyczy i schematu, który znajduje się na stronie internetowej, która ci rekomendowałem.

0
  • #5 08 Maj 2014 21:53
    beny73-73
    Poziom 13  

bertolbaleron posłuchałem rady i układzik działa, wybrałem ten bo akurat miałem te części :)
    aksakal dziękuję również za rozwiązanie :)

Jeszcze jedno pytanko , zamiast żarówki założyłem przekaźnik który docelowo będzie sterował obciążeniem 230V. Problem polega na tym że światło na fotorezystor będzie padało przez około 1s i przekaźnik załączy się i wyłączy, jest opcja zakluczenia na stałe tego przekaźnika ? Nawet zamiast przekaźnika mógłby być tranzystor :) Będę załączał prąd do 0,5 A 230V
    Jakiś schemacik ?

0
  • Relpol
  • #6 08 Maj 2014 22:12
    krzysztof723
    Poziom 30  

beny73-73 napisał:
    znalazłem coś takiego :

Tu jest prawidłowy opis dotyczący działania układu, ale tylko do tego stwierdzenia:
    "Jeżeli do czujnika dociera wystarczająco dużo światła to żarówka świeci się."
    Gdy działanie układu ma dotyczyć tego opisu:
    "Im mniej światła dociera do czujnika, tym słabiej świeci się żarówka."
    to trzeba żarówkę umieścić w obwodzie emitera tranzystora, a kolektor podłączyć do źródła zasilania.
    Ze względu na różnego rodzaju fotorezystory można potencjometr 4,7k (do regulacji czułości układu) wymienić na potencjometr 10k i jednocześnie usunąć rezystor 4,7k. Wtedy potencjometr 10k należy podłączyć bezpośrednio do bazy tranzystora.
    beny73-73 napisał:
    a tutaj ten sam schemat i inne działanie, jak jest naprawdę ?
    " Jeżeli do czujnika dociera wystarczająco dużo światła to żarówka nie świeci się. Im mniej światła dociera do czujnika, tym mocniej świeci się żarówka. "
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8587963#8587963

Tu jest nieprawidłowy opis.
    PS. Nie zauważyłem, a tu jest problem rozwiązany...

0
  • #7 09 Maj 2014 17:27
    krzysztof723
    Poziom 30  

beny73-73 napisał:
    Witam, potrzebuję dość nietypowy schemat układu który działa w sposób odwrotny jak czujnik zmierzchu. W momencie padania światła na fotorezystor przekaźnik ma się załączyć. Najlepiej jakby układ był na 12V.Być może jest już coś takiego na elektrodzie ale nie wiem jakby to nazwać, przeszukałem już trochę.
    Pozdrawiam :)

beny73-73 napisał:
    Jeszcze jedno pytanko , zamiast żarówki założyłem przekaźnik który docelowo będzie sterował obciążeniem 230V. Problem polega na tym że światło na fotorezystor będzie padało przez około 1s i przekaźnik załączy się i wyłączy, jest opcja zakluczenia na stałe tego przekaźnika ? Nawet zamiast przekaźnika mógłby być tranzystor :) Będę załączał prąd do 0,5 A 230V
    Jakiś schemacik ?

0
  • #9 12 Maj 2014 08:10
    beny73-73
    Poziom 13  

Tak, o tym myślałem :) A dałoby radę rozwiązać to na tranzystorach ? Bo muszę zrobić kilka takich modułów a takie przekaźniki za tanie nie są :(

0
  • #11 12 Maj 2014 13:36
    krzysztof723
    Poziom 30  

beny73-73 napisał:
    ak, o tym myślałem :) A dałoby radę rozwiązać to na tranzystorach ? Bo muszę zrobić kilka takich modułów a takie przekaźniki za tanie nie są :(

Co to znaczy na tranzystorach? Układ na tranzystorach masz już podany, można to oczywiście rozbudować o przerzutnik Schmitta, ale po co?
    beny73-73 napisał:
    Nawet zamiast przekaźnika mógłby być tranzystor :) Będę załączał prąd do 0,5 A 230V

Jezeli dobrze rozumiem to chcesz z układu wyeliminować przekaźnik i urządzenie zasilane siecią (230VAC/0,5A) przełączać tranzystorem...?
    Takie "coś" najlepiej wykonać przy użyciu tyrystora lub triaka...
    A może to urządzenie jest zasilane napięciem stałym 230V...?

0
  • #12 12 Maj 2014 14:31
    beny73-73
    Poziom 13  

Kombinuję tak :
    Układ z fotorezystorem ma załączyć przekaźnik/ tranzystor z tym że na stałe, ale krótkim impulsem.
    Czyli może być albo przekaźnik albo tranzystor , przełączał będę napięcie 230V.
    Jakiś schemat tego co proponujecie? No i symbole elementów w miarę dostępnych i popularnych :)

0
  • #13 04 Sty 2015 11:44
    crroo
    Poziom 12  

Witam.
    Nie chciałem otwierać nowego tematu, więc się podłączyłem.
    Zbudowałem do testów czujnik z tego co miałem.

Czujnik działa. Ciemno - na przekaźniku 0V, Jasno - na przekaźniku 10,5V
    1) Czy schemat jest poprawny?
    2) Którym rezystorem zmienić histerezę.

Układ chciałem zastosować do centralki Satel Integra jako czujnik zmierzchowy.

PS.
    Zamiast fotorezystora dałem termistor 33k i też fanie działa

Znalazłem teraz odpowiedni temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6362742#6362742

Jakie powinny być wartości rezystorów w tym schemacie?
    Pozdrawiam.

0
  • #14 04 Sty 2015 13:15
    kon4770
    Poziom 15  

Koniecznie chcesz sterować tranzystorami? Możesz przecież wykorzystać tyrystory.

0
  • #15 04 Sty 2015 13:57
    crroo
    Poziom 12  

Nie chce sterować tranzystorami.
    Chciałem zrobić najprostszy układ.
    Zrobiłem z tego co miałem.

0