Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dozymetr RS-70 jak dodać głośniczek sygnalizujący promieniowanie.

07 Maj 2014 20:14 3450 16
  • Poziom 19  
    Witam, chciałem zapytać w jaki sposób dodać głośniczek sygnalizujący przelot cząstki promieniowania przez tube.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    szukałem, ale nigdzie nie ma.
  • Poziom 19  
    a schemat tego sygnalizatora posiada ktoś z was może?
  • Poziom 10  
    Do czego ten schemat??

Jeśli chodzi o ten "głośniczek" co jest wbudowany to on drze mordę tak, że uszy więdną jak wystawisz ten dozymetr na promieniowanie dość silne by przekroczyć ustawiony próg. Mam cichszy alarm w samochodzie xD.

Jeśli dręczy cię to, że licznik "nie działa" chociaż działać powinien to wynik tego, że natężenie i energia promieniowania potrzebna do wygenerowania sygnału jest bardzo duża.

Potraktowałem kiedyś ten dozymetr głowicą dentystyczną z bardzo bliskiej odległości. Na najniższym zakresie nawet nie mrugnął.
    Jak chcesz go używać do mniej hardcore-owych czynności niż walka wręcz w strefie zero godzinę po wybuchu bomby A to musisz zrobić dwie bardzo proste czynności.

1. Rozkręcić dozymetr i wyjąć z niego osłonę tuby g/m. Jest to bardzo charakterystyczna gruba blacha stalowa pokryta nieco cieńszą blachą ołowianą. Wewnątrz siedzi tuba.

2. Skręcić licznik i go skalibrować za pomocą wzorca.

Od razu podkreślam, że po tym zabiegu promieniowania tła i tak nie uświadczysz, ale przynajmniej z dużym powodzeniem możesz badać promienie X, izotopy.....

Żeby jeszcze bardziej zwiększyć czułość musiałbyś zmienić obudowę na cieńszą (głowica dentystyczna tej obudowy nie prześwietla), albo wyrąbać dziurę w miejscu gdzie jest tuba.

Na koniec dodam, że to nie jest zwykły dozymetr który "pika", gdy jakiś foton zjonizuje kilka cząstek gazu w tubie. To urządzenie zrobione na wojnę, gdzie nikogo nie obchodzi ile to jest mSv/h. Ono po prostu wyje gdy jest niebezpieczeństwo i siedzi cicho gdy go nie ma.
    Swoją drogą.... według tego licznika, kiedyś bezpieczeństwo znaczyło, że pod lampą rentgenowską jest ok xD

pzdr.
  • Poziom 31  
    W RS-70, sygnalizatorem (źródłem dźwięku) jest zwykły "brzęczyk", o konstrukcji podobnej jak w klaksonie, pytasz o schemat?
    Kolega "grzegorzewskipl " słusznie Cię zniechęca. Dawno temu też zajrzałem do środka RS-70, obrzydliwa technologia, kadmowane elementy mechaniczne. Schemat jest prosty, tylko po co Ci skoro nieprzydatny, jedynie tuba i do niej nowy układ elektroniczny.
    Dodatkowe potwierdzenie w/w opinii znajdziesz tu:
    http://dozymetria.wordpress.com/tag/sygnalizator-rs-70/
  • Poziom 19  
    Bo mi właśnie chodziło żeby zmienić tubę na np. SBM-20, i wstawić normalny głośniczek.
    PS. Od kiedy fotony jonizują gaz?
  • Poziom 10  
    Wymiana głośnika to dobry pomysł jeśli chcesz go używać. Nie wiem na jakie napięcie działa ale można go z powodzeniem zastąpić jakimś buzzerem.

Co do tuby. Jeśli wymiana tuby ma służyć zwiększeniu czułości to nie ma sensu. Ten licznik staje się bardzo czuły po zdjęciu ekranu. Jeśli chcesz jeszcze większą czułość to zrób okienko w obudowie.
    Jeśli nadal upierasz się przy wymianie tuby to musisz zmierzyć napięcie pod jakim tuba pracuje.

Fotony jonizuja atomy w gazie i inne atomy od kiedy wszechświat istnieje pod warunkiem że mają wystarczająco dużą energię (gamma, X, i inne). Dzięki temu są zabójcze a liczniki g-m są potrzebne i mogą działać.

Pzdr.
  • Poziom 19  
    Czyli że wystarczy zamiast tego klaksona dać głośnik? Tylko gdzie go podłączyć żeby trzeszczał przy promieniowaniu.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Nie głośniczek tylko buzzer. To taki klakson tylko mniej bije po uszach. Sprawdziłem to jeszcze raz dla ciebie i doszedłem do wniosku, że wymiana klaksonu też jest zbędna.

Zrób wszystko tak jak opiszę. Pracuj na wyjętych bateriach/odłączonym zasilaczu bo tuba jest podłączona do napięcia ok. 400V DC. Nie zabije cię ale będzie bardzo nieprzyjemnie i sprawi, że zatańczysz.

Odkręć te śruby zaznaczone na czerwono i zdejmij obudowę. Będzie ciężko bo to jest na uszczelkach i zaplombowane. Podważ śrubokrętem tylko nic nie rozwal.

Teraz odkręć te śrubki i podnieś płytkę na lewo tak jak byś otwierał drzwi. Oprzyj ją o coś żeby nie urwać wiązki.

Teraz śrubkę po środku zaznaczoną wielokrotnie na czerwono trochę wykręć. Jest to śrubka od klaksonu. Jeśli ją wykręcisz będzie ciszej, jeśli dokręcisz będzie głośniej. Jest na tej śrubce nakrętka, którą musisz po regulacji dokręcić. To jest po prostu kontra, żeby śrubka się nie odkręcała od drgań.

Potem odkręć dwie śrubki zaznaczone na czerwono po bokach. Uważaj bo tam jest tuba! Jeśli włączyłeś wcześniej urządzenie celem regulacji głośności to teraz je wyłącz bo może popieścić!

To grube ciężkie dwuwarstwowe "coś" to ekran, a w środku niego tuba. Odkręcasz go czterema śrubkami i delikatnie wyjmujesz.

Teraz wszystko składasz z powrotem i gotowe. Możesz czymś zabezpieczyć tubę żeby nie latała, bo może się uszkodzić.
    Po złożeniu licznik alarmuje o umiarkowanie dużym promieniowaniu nie porażając naszych uszu wyciem klaksonu.

Mam nadzieję, że wyczerpująco opisałem w czym rzecz :)

Pzdr.
  • Poziom 19  
    dziękuje za rade, spróbuje jak wróce do domu.
    pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Jako że jestem chory i siedzę w domu poszedłem krok dalej ze zwiększaniem czułości tego "wynalazka".

Po pierwsze przeliczyłem jednostki z R (rad) na Sv i trochę się zdziwiłem. Myślałem że R to bardzo duża jednostka... to oznacza że liczniki były fałszowane czyli jednostki na tym urządzeniu nigdy nie miały nic wspólnego z rzeczywistością. PRL bardzo dbał o obywateli.

Obudowa jest zrobiona z grubego ebonitu. Przez nią promieniowanie też słabo przenika więc w miejscu tuby wyrąbałem dziurę przy pomocy wiertarki i szczypiec. Oczywiście podczas robienia dziury cała elektronika była wyjęta xD

Następnie zabezpieczyłem tubę dużo lepiej przepuszczalnym dla promieniowania cienkim plastikiem i zakleiłem taśmą izolacyjną.

Wiem że estetyką to rozwiązanie nie grzeszy :P ale mi ten licznik do niczego nie jest potrzebny, a szafa w piwnicy nie będzie się jego wyglądem przejmowała.

Po tym zabiegu niestety nadal promieniowania tła nie uświadczyłem. Może przy bezchmurnym niebie by zapikał, bo teraz mierzyłem na balkonie podczas deszczu...

Uwaga! Teraz będę opisywał czynności z użyciem lampy RTG. Podczas tych działań zachowywałem wszelkie środki ostrożności i stosowałem odzież ochronną oraz odosobnione pomieszczenie, by nie narazić siebie i innych na działanie promieniowania. Jeśli ktoś nie posiada odpowiedniej wiedzy na temat promieniowania niech tego nie powtarza. Nie biorę odpowiedzialności za szkody spowodowane nieodpowiedzialnym postępowaniem.

Wykonałem pomiary przy pomocy głowicy dentystycznej, która w odległości 1m daje natężenie promieniowania 500-350 mSv/h (różne dozymetry wskazują pomiędzy tymi wartościami).

Najpierw traktowałem ten licznik z 2m potem z 1m.
    Film był pauzowany podczas nagrywania więc wygląda jak bym nic tam nie robił, ale tak nie jest :) gdybym miał nagrać wszystkie czynności wchodzenie/wychodzenia z pomieszczenia i ustawiania sprzętu to film by trwał 20 minut :P

Z odległości 2m zakres 30R nie alarmował, a z 1m już tak.

Na podstawie tych pomiarów stwierdzam, że po zdjęciu ekranu i wyrąbaniu dziury licznik wskazuje w miarę poprawnie xD

Stawiając normalny dozymetr (w moim przypadku biełła) za głowicą natężenie niewiele różni się od tła. Ten dozymetr w takim samym położeniu nie alarmuje nawet na najniższym zakresie, zatem do ochrony radiologicznej podczas doświadczeń z RTG na niewiele się zdaje...

Pzdr.
  • Poziom 19  
    a nie wie kolega może, jak przerobić elektronike tego sygnalizatora żeby zostawić samą przetwornice.
  • Poziom 10  
    Powiedz lepiej jaki efekt końcowy chcesz osiągnąć, bo jak mam się produkować o przetwornicy, a na koniec stwierdzisz że to jednak nie o to chodzi to trochę bez sensu...
  • Poziom 19  
    bo chciałem zrobić sobie normalny licznik g-m z wyświetlaczem a przerobienie tego sygnalizatora żeby zostawić samą przetwornice ułatwiłoby mi budowe
    albo może dorobić do niego licznik na mikrokontrolerze, bo on przy tubie posiada jednotranzystorowy wzmacniacz impulsów.
  • Poziom 10  
    Samą przetwornicę lepiej jest pozyskać z jednorazowego aparatu fotograficznego. Tu na forum jest kilka takich konstrukcji - poszukaj.

Dorobienie licznika byłoby wykonalne... Na płytkach są nadrukowane oznaczenia więc możesz kombinować, ale bez schematu nie chciałoby mi się za to brać.

Pzdr.