Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana gniazdka bez uziemienia na uziemione

belmont1990 08 May 2014 01:08 11316 29
IGE-XAO
 • #1
  belmont1990
  Level 9  
  Witam
  Posiadam stara instalacje elektryczna w bloku z wczesnych lat 80-tych, wszystkie kontakty scienne w pokojach sa bez bolcow, chcialbym taki kontakt przerobic na gniazdko z bolcem, wiem ze jest to mozliwe w polaczeniu dwuzylowym.
  Moje pytanie brzmi czy taki "przerobiony" kontakt bedzie uziemiony czy wyzerowany?

  Ma do niego isc listwa zasilajaca komputer stacjonarny wraz z monitorem, modemem, routerem i telefonem.

  Obecnie mam zrobiony wyzerowany przedluzacz do ktorego idzie listwa nr 1, do niej przedluzka jednogniazdkowa, a do niej z kolei listwa nr 2 - komputerowa.
  Jest to o tyle niebezpieczny sposob ze po podlaczeniu listwy "na odwrot" powstaje faza na bolcach co moze szkodzic sprzetu, dlatego tez niedotykam sie do podlaczenia listwy na wspomnianym przedluzaczu.
  Komputer pracuje stabilnie, nie ma zadnych przepiec, spadkow napiecia, nie ma przebic na obudowie, zadnych resetow czy blue screenow, ale sama swiadomosc ze niegdys blache przelaczenie wtyczki mogloby spowodowac spiecie przyprawia mine o dreszcze dlatego chcialbym cos zaradzic i spac spokojniej :)

  Dodam ze cala instalacja jest na 2 korkach - jeden odpowiada za gniazdka a drugi za swiatlo, tego dowiedzialem sie od ojca ktory wszystko to konserwowal jak dotad.

  PS. Przepraszam z gory za brak polskich znakow, korzystam z windowsa xp wersji angielskiej gdyz malo posluguje sie jezykiem ojczystym.
  EDIT:Interpunkcja i skladnia zdan sa poprawne.

  EDIT 2:Nie no, to juz przesada, moderatorze czy jestes slepy czy zwyczajnie robisz czlowiekowi na zlosc? Pisalem na tym forum juz 4x w 2 tematach, NIE POSIADAM POLSKIEJ KLAWIATURY W SYSTEMIE, w poprzednim temacie moderator zrozumial, tutaj jakis upierdliwy wielki pan moderator stale sie czepia, troche powagi, ilez mozna?

  Moderated By kkas12:

  Ostrzeżenie nr 1.
  Polskie znaki diakrytyczne znajdują się tam gdzie symbole inżynierskie. W module sprawdzania pisowni.

 • IGE-XAO
 • #2
  konstruktortrxcb4
  Level 15  
  Uziemienie – przewód wykonany z przewodnika łączący ciało naelektryzowane z ziemią. W wyniku połączenia ciało naelektryzowane oddaje lub przyjmuje odpowiednią liczbę ładunków ulegając zobojętnieniu (staje się elektrycznie obojętne).
  W elektrotechnice i elektronice – połączenie określonego punktu obwodu elektrycznego z ziemią, celem zapewnienia bezpiecznej i prawidłowej pracy urządzeń elektrycznych.
  W skład urządzenia uziemiającego (w skrócie uziemienia) wchodzą następujące części:
  uziom lub uziomy (układ uziomowy)
  przewody uziomowe
  przewody łączące (w układach uziomowych)
  zacisk uziomowy probierczy
  przewód uziemiający główny (szyna uziemiająca)
  przewody uziemiające. Zerowanie – środek ochrony przeciwporażeniowej dodatkowej w instalacjach elektrycznych, polegający na podłączeniu części przewodzących dostępnych (np. metalowej obudowy urządzenia) z przewodem ochronnym PE lub przewodem ochronno-neutralnym PEN. W warunkach zakłóceniowych (uszkodzenie izolacji) umożliwia samoczynne odłączenie zasilania, poprzez szybkie zadziałanie zabezpieczenia elektrycznego.
  Może być stosowane w instalacjach elektrycznych o napięciu do 500 V w układzie sieciowym TN. W układzie tym punkt neutralny zasilającego transformatora jest bezpośrednio uziemiony, natomiast chronione części przewodzące odbiorników są połączone z punktem neutralnym:
  przewodem ochronnym PE w układzie sieciowym TN-S;
  przewodem ochronno-neutralnym PEN w układzie sieciowym TN-C;
  w części układu (zwykle od strony zasilania) przewodem ochronno-neutralnym PEN, a w drugiej części przewodem ochronnym PE w układzie sieciowym TN-C-S;
  Nazwa zerowanie pochodzi z czasów, gdy nie wyróżniano osobnych przewodów neutralnych (N) i ochronnych (PE), lecz oprócz przewodów fazowych był jedynie uziemiony przewód zerowy. Pojęcia zerowanie, przewód zerowy oraz sprawdzenie skuteczności zerowania są mocno zakorzenione w języku elektro-instalatorów, choć aktualnie już przestarzałe. Przewód zerowy został zastąpiony przez przewody PE lub PEN – w zależności jaką funkcję spełniają. System ochrony przeciwporażeniowej w sieciach TN wciąż polega na zerowaniu, czyli metalicznym zamknięciu pętli zwarcia, natomiast w sieciach TT, IT system opiera się na uziemieniu lub sieci ochronnej. Wszystkie wymienione systemy obecnie objęte są ogólniejszym pojęciem systemu samoczynnego wyłączania zasilania.
 • #3
  belmont1990
  Level 9  
  Dziękuje za szczegółowe wyjaśnienie pojęć, ale wracając do mojego pytania - nie wiem jaki mam typ instalacji, nie mam pojęcia jak to sprawdzić, wiem tyle za są korki starego typu tzw. wciskane oraz instalacja dwużyłowa.
  Moj ojciec robił zerowanie na przedłużaczu, ale jest to o tyle niepewne ze w razie przełączenia wtyczki na odwrót dostajemy fazę na bolcach listw przyłączonych do tego przedłużacza, nie chciałbym kiedyś przez nieuwagę zrobić spięcia.

  Czy skoro w mojej instalacji zostało wykonane wspominane zerowanie (poprzez mostkowanie) to mogę w ten sam sposób bezpiecznie założyć kontakt z bolcem w miejsce starego, nieuziemionego i tam podłączyć listwę od PC?
 • IGE-XAO
 • #4
  haneb
  Level 24  
  Skontaktuj się z administratorem/konserwatorem bloku i zapytaj jaki masz typ sieci zasilającej. Jeśli jest to TN to możesz założyć gniazdko z bolcem i żyłę PEN poprowadzić najpierw przez zacisk bolca a później do styku.

  Która żyła jest która poznasz sprawdzając próbówką - żyła przy której się zaświeci to faza a druga przy której nie zaświeci to będzie PEN.

  Identyfikację żył przeprowadzasz pod napięciem z użyciem próbówki a przy innych czynnościach należy je wyłączyć.

  Jeżeli typ sieci jest inny np. TT to zerowania nie możesz wykonać.
 • #5
  belmont1990
  Level 9  
  Haneb, rzeczowo i z sensem, dzięki za odpowiedz, dowiem się jak najprędzej jaka to instalacja, myślę ze TC skoro dało się zrobić zerowanie na przedłużaczu.
 • #6
  elpapiotr
  Electrician specialist
  belmont1990 wrote:
  mysle ze TC skoro dalo sie zrobic zerowanie na przedluzaczu.
  Zerowanie na przedłużaczu ? Toż to kryminał !!
 • #7
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  belmont1990 wrote:
  mysle ze TC skoro dalo sie zrobic zerowanie na przedluzaczu.

  Wprawdzie nie wiem co to TC ale skoro piszesz o zerowaniu na przedłużaczu to przestrzegam przed dalszą zabawą z prądem. Ciekawe, czy wiesz co stanie się jak Ty lub ktoś bliski, wtyczkę włoży odwrotnie albo do innego gniazda. Wtedy zerowanie stanie się... "fazowaniem". :D
 • #8
  slawekx
  Level 29  
  Co Ty za przedłużacze używasz ? Jeżeli jest gniazdo w przedłużaczu z bolcem to wtyczka w tym przedłużaczu ma otwór na bolec w gniazdku. Nawet gdy podłączysz to do sieci 2 przewodowej i gniazdka bez bolca to na bolcu nie będzie napięcia bo przewód w takim przedłużaczu ma 3 żyły. No chyba że używasz jakiś własnoręcznie wykonanych przedłużaczy.
 • #10
  gogi20
  Level 24  
  haneb wrote:
  Byłbym zapomniał. Jak już zrobisz sobie to gniazdo z bolcem to wtedy zerowanie w przedłużaczu należy bezwzględnie zlikwidować. Jeszcze kiedyś o nim zapomnisz albo coś i nieszczęście murowane.
  A do tego czasu "zerowanie" na przedłużaczu ma pozostać?
 • #11
  zbich70
  Level 43  
  haneb wrote:
  Jak już zrobisz sobie to gniazdo z bolcem to wtedy zerowanie w przedłużaczu należy bezwzględnie zlikwidować.

  Nie "jak już zrobisz", tylko natychmiast bez żadnych "jak".
 • #12
  belmont1990
  Level 9  
  Panowie bez przesady, takie zerowanie na przedłużaczu nie jest niebezpieczne kiedy się nic nie przełącza, wtedy zero działa prawidłowo i do listwy wszystko dociera jak trzeba, należy jedynie mieć to w pamięci i uważać.
  Takie rozwiązanie jest w moim domu od 10 lat, pracowały na nim przez ten czas 2 komputery wraz z monitorami, laptop, telewizory, liczne konsole i było okej, dopóki z własnej niewiedzy wówczas przełączyłem wtyczkę, teraz nigdy bym tak nie zrobił.

  Mimo wszystko zrobię to gniazdko z bolcem tak dla spokoju a przedłużacz zlikwiduje w wolnej chwili, nie może być takiej sytuacji ze zerowanie z przedłużacza będzie się w jakiś sposób "gryzło" z zerowaniem na tym nowo-zrobionym kontakcie?
 • #13
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Taaak, widziałem już różnych magików.
  Nawet takich, co wtyczki z dwóch stron przewodów montowali., tak więc daj już spokój, panie belmont1990, z tym dziadostwem.
 • #15
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  belmont1990 wrote:
  Dajcie spokój panowie, takie zerowanie na przedłużaczu nie jest niebezpieczne kiedy się nic nie przełącza, wtedy zero działa prawidłowo i do listwy wszystko dociera jak trzeba, należy jedynie mieć to w pamięci i uważać.


  Tak może twierdzić jedynie laik, niezdający sobie sprawy z zagrożenia oraz nierozumiejący totalnie zagadnienia.
  Wystarczy, że ktoś podczas Twojej nieobecności postanowi wykorzystać ten przedłużacz w innym gnieździe. Nawet nie będziesz wiedział kiedy ktoś zamieni wtyczkę.

  Ilu jeszcze amatorów będzie udawać elektryków i stwarzać zagrożenie osobom postronnym. Ludzie trzymajcie mnie bo nie wytrzymam.
 • #16
  zbich70
  Level 43  
  Przecież napisał, że wystarczy pamietać i uważać...
  Domowników oczywiście też przeszkoli, instrukcję obsługi dołączy, nawet egzaminy przeprowadzi... :evil:
 • #17
  belmont1990
  Level 9  
  Absolutnie nie twierdziłem ze jest to bezpieczne kiedy w domu użytkują tych samych kontaktów osoby trzecie, w moim pokoju mieszkam sam i nikt się niczego nie tyka.

  Czy jest różnica miedzy zerem z przedłużacza idącym do listwy a zerem z kontaktu z bolcem?
  W obu przypadkach bolec jest nieprądowy, listwa działa poprawnie, jedyne ALE to "gdyby ktoś przełączał kable i włożył odwrotnie" zdaje sobie z tego sprawę dlatego chce zrobić należyte, wyzerowane gniazdo, aczkolwiek taki przedłużacz zasila sprzęt prawidłowo.
 • #18
  gogi20
  Level 24  
  belmont1990 wrote:
  aczkolwiek taki przedłużacz zasila sprzęt prawidłowo.
  To wklej skan instrukcji tego sprzętu. Najlepiej tylko to zalecenie, żeby był zasilony z przedłużacza z zerowaniem.
 • #20
  kkas12
  Level 43  
  Nie dociera do Ciebie, że takiego urągającego wszelkim zasadom przedłużacza użytkować nie wolno, gdyż właśnie chodzi o te "ale"?
  I żadne wyssane z palca Twe pseudo argumenty tego nie zmienią.
  Ty żyjesz w obłokach w swym świecie laika i jak widać nie zdajesz sobie sprawy z zagrożenia wynikającego z użytkowania tego śmiertelnie groźnego szatańskiego wynalazku.

  Gniazdo ze stykiem ochronnym jak najbardziej, ale należy pamiętać, że w jednym pomieszczeniu nie mogą znajdować się gniazda ze stykiem ochronnym i bez tego styku.
  Czyli wymiana jednego gniazda nie wchodzi w rachubę. Musisz wymienić wszystkie gniazda.
 • #21
  zbich70
  Level 43  
  belmont1990 wrote:
  chce zrobić należyte, wyzerowane gniazdo

  To niech zajmie się tym kwalifikowany elektryk. Laik od "spięć i korków" może się co najwyżej przyglądać.
  Skończmy tą dziecinadę. :roll:
 • #22
  belmont1990
  Level 9  
  kkas12 wrote:

  Gniazdo ze stykiem ochronnym jak najbardziej, ale należy pamiętać, że w jednym pomieszczeniu nie mogą znajdować się gniazda ze stykiem ochronnym i bez tego styku.
  Czyli wymiana jednego gniazda nie wchodzi w rachubę. Musisz wymienić wszystkie gniazda.


  Czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego jedno gniazdo ścienne nie może być przerobione na bolcowe i wyzerowane?
  W pokoju mam 2 gniazdka, to drugie idzie gdzieś głęboko za regalem i ciężko byłoby się tam dostać, ale jak mus to mus, chciałbym jedynie poznać sens tego zabiegu.

  zbich70 wrote:

  To niech zajmie się tym kwalifikowany elektryk. Laik od "spięć i korków" może się co najwyżej przyglądać.
  Skończmy tą dziecinadę. :roll:


  Nie robiłbym tego osobiście Panie wszechwiedzący.
 • #23
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  belmont1990 wrote:


  zbich70 wrote:

  To niech zajmie się tym kwalifikowany elektryk. Laik od "spięć i korków" może się co najwyżej przyglądać.
  Skończmy tą dziecinadę. :roll:


  Nie robiłbym tego osobiście Panie wszechwiedzący.


  Zaręczam Ciebie, że kolega zbich70 nie jest wszechwiedzący, jest natomiast doskonałym fachowcem w swojej dziedzinie. Widzi zagrożenie oraz bezmyślność i dlatego udziela odpowiedzi w tym wątku.
  Jeśli boli Go ząb, idzie zapewne do dentysty, a nie pyta na forum lekarskim jakim klejem zalepić ubytek w zębie.

  Proszę abyś powstrzymywał się w przyszłości od takich komentarzy.
 • #24
  kkas12
  Level 43  
  Było to po tysiąckroć wyjaśniane na tym i na innych tematycznych forach.

  Jeśli do gniazda bez styku ochronnego przyłączysz odbiornik wykonany w I klasie ochronności i odbiornik ten ulegnie uszkodzeniu na skutek którego na jego obudowie pojawi się napięcie a w jego pobliżu będzie znajdował się również odbiornik wykonany w I klasie ochronności, ale bez uszkodzeń i przyłączony do gniazda ze stykiem ochronnym to pomiędzy obudowami tych urządzeń będzie utrzymywało się niebezpieczne napięcie.
  Być może w zasięgu rąk.
 • #25
  belmont1990
  Level 9  
  kkas12 wrote:
  Było yo po tysiąckroć wyjaśniane na tym i na innych tematycznych forach.

  Jeśli do gniazda bez styku ochronnego przyłączysz odbiornik wykonany w I klasie ochronności i odbiornik ten ulegnie uszkodzeniu na skutek którego na jego obudowie pojawi się napięcie a w jego pobliżu będzie znajdował się również odbiornik wykonany w I klasie ochronności, ale bez uszkodzeń i przyłączony do gniazda ze stykiem ochronnym to pomiędzy obudowami tych urządzeń będzie utrzymywało się niebezpieczne napięcie.
  Być może w zasięgu rąk.

  Zrozumiałem sedno, czy ew. mogę przerobić jedno gniazdo a drugiego zwyczajnie niewzywanie wcale?
  Myślałem początkowo ze chodzi o coś w przewodach całej instalacji, jako ze kontakty bez bolca i bolcowy "gryza się" na poziomie kabli w ścianach.

  Przepraszam za "gniazdo kolcowe" błąd przy poprawianiu pisowni na polskie znaki.
 • #27
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Tak jak tutaj - jedno 2-kolcowe, drugie bezkolczaste :

  Wymiana gniazdka bez uziemienia na uziemione
 • #28
  belmont1990
  Level 9  
  Jaki sens ma przerabianie drugiego gniazda skoro i tak nigdy nic nie byłoby do niego podłączone?
  Nie mogłoby być przytoczonej przez Ciebie sytuacji, ze pracuje urządzenie na gnieździe z bolcem i drugie na gnieździe bez bolca oraz napięcie miedzy nimi, cala elektronika byłaby wówczas podłączona do listwy idącej z wyzerowanego gniazda które chce zrobić.
 • #29
  JWitek
  Level 23  
  Przepisy są najważniejsze:)
  Ale na pewno lepsze przerobienie jednego gniazda niż Twój przedłużacz.
 • #30
  kkas12
  Level 43  
  Kolego ja na Twą odporność na wiedzę wpływu nie mam tak jak i bić piany również zamiaru nie mam.
  Wszystkie rady już padły.
  Od Ciebie tylko zależy czy się do nich zastosujesz, czy prawem laika je zignorujesz wprowadzając zagrożenie dla siebie jak i dla bliskich.
  Wszak gniazdo trzeba kupić a w kosztach pogrzebu ZUS jeszcze partycypuje.

  Temat zamykam.