Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik i ryczałt - Zmiana z licznika na ryczał

08 Maj 2014 08:28 1809 9
  • Poziom 10  
    Witam,

Mam takie pytanie. Potrzebuję zmienić rozliczenie z licznikowego na ryczałt. Obecnie jest podlicznik za licznikiem administracyjnym. Jak należy zmienić podłączenie, by energa zaakceptowała i oczywiście by nie płacić podwójnie. Czy jak przepnę się z za licznika administracyjnego przed niego to będzie tak jak należy. Oczywiście zabezpieczenia są, pozostawię podlicznik, by za dużo nie kombinować.

Czy takie rozwiązanie jest właściwe? I np jeśli bym chciał podłączyć nowy układ ryczałtowy to np wystarczy podłączyć się do WLZtu wstawić zabezpieczenie i tyle?

Pozdrawiam
  • Moderator - Elektryka
    Hapamasta napisał:
    Jak należy zmienić podłączenie, by energa zaakceptowała

Czy przyłączenie będzie opomiarowane czy ryczałtowe i tak najpierw musisz wystąpić do dostawcy o wydanie warunków technicznych przyłączenia.
  • Poziom 10  
    Warunki mam wydane. Niestety dużo szczegół w nich nie ma. Więcej miałem jak robiłem standardowe przyłącze licznikowe. Napisali, że należy podpiąć pod zaciski prądowe, napisali moc przyłączeniową 0,5kW, i roczne zużycie. Nie ma zabezpieczenia, ale to bez problemu dobiorę. Tylko właśnie jak wygląda sprawa podłączenia ryczałtowego. Tego nigdy nie robiłem i nie wiem właśnie jak wcześniej pisałem czy w jednym wypadku do WLZtu a w drugim obejść licznik administracyjny?
  • Moderator - Elektryka
    Na jakie cele ten ryczałt?
    Docelowo czy prowizorka?
    Co na to administrator obiektu? Rozumiem, że zgodził się na grzebanie w jego instalacji, co zawiera ta zgoda - róbta co chceta?

Masz Kolego kwalifikacje i doświadczenie? Skoro pytasz na forum to tego drugiego raczej nie za bardzo.

Pobór ryczałtowy od nielegalnego różni się tylko tym, że... masz na to papier.
    Taką instalację trzeba wykonać w sposób niezwykle pieczołowity i czytelny by nie pozostawiać żadnych złudzeń, chyba że chcesz się co chwilę tłumaczyć i spać z umową pod poduszką. ;)
    Nie widząc tej instalacji nie można Ci doradzić.

I pytanie podstawowe - dlaczego ma być ryczałt? W intencji pozornych oszczędności, czy są jakieś istotne przeciwskazania do zainstalowania licznika?
    Jakie są też przeciwskazania aby nadal korzystać z podlicznika?
  • Poziom 10  
    Tak doświadczenia w tym nie mam. Do tej pory robiłem instalacje pod licznik. Z ryczałem nie miałem do czynienia.

Dlaczego ryczałt nie wiem. Ma być to pod oświetlenie reklam na budynkach. Ryczałt zażyczył sobie kuzyn i tak zrobił ma warunki i tak chce bym to zrobił.

Co masz na myśli pisząc wykonanie pieczołowite. Jak rozumiem podłączam się do WLZtu bądź przed licznik administracyjny. Czyli faktycznie bez licznika wygląda to na nielegalne podłączenie. Ale jak zrobić by nie spać z papierami na to i się nie tłumaczyć.

Zerwanie plomb na zabezpieczeniu przedlicznikowym zgłosiłem.

Ma być to przyłącze ryczałtowe docelowe.
  • Moderator - Elektryka
    Hapamasta napisał:
    Jak rozumiem podłączam się do WLZtu bądź przed licznik administracyjny.

Przecież to oczywiste, że nie z instalacji zalicznikowej. Jaki byłby tego sens?
    To jest sytuacja nietypowa, jak już pisałem robisz "zalegalizowany nielegalny". Poproś jednak o pomoc kogoś bardziej doświadczonego.
  • Admin Elektroenergetyka
    Kolego pomyśl logicznie. Jeśli rozliczasz się ryczałtem bezpośrednio z ZE to chyba normalne, że musisz wpiąć się w instalacje niemierzoną - czyli w budynkach rozdzielnica główna. Gdybyś podpiął się za układem pomiarowym adm, zapłaciłbyś Ty (umówioną kwotę ZE) oraz właściciel instalacji za to co "nabił" licznik.

Ile budynków tyle rozwiązań rozdzielnic głównych, trudno doradzić dokładne, najlepiej gdybyś wkleił przynajmniej zdjęcie.
    Sama instalacja wygląda tak samo tyle że bez pomiaru - zabezpieczenie główne (w rozdzielni głównej) oraz rozdzielnica końcowa, znajdująca się najczęściej w pobliżu odbiornika, w tym przypadku reklamy.

Na identycznej zasadzie tzn. ryczałcie, działa zasilanie całej siatki syren obrony cywilnej, zasilanie planów filmowych w plenerze itp.
  • Poziom 10  
    Chciałem się tylko upewnić i się utwierdziłem w logicznym myśleniu. Kuzyn ma kilka różnych punktów reklam i w każdym jest inna sytuacja. Chodziło mi tylko o sposób podejścia ZE. Rozumiem, że jak wstawię zwykła S'kę to będzie dobrze? czy musi być zabezpieczenie do zaplombowania jak w zabezpieczeniu przedlicznikowym?

Bardzo dziękuję Wam za pomoc.
  • Admin Elektroenergetyka
    Hapamasta napisał:
    Rozumiem, że jak wstawię zwykła S'kę to będzie dobrze? czy musi być zabezpieczenie do zaplombowania jak w zabezpieczeniu przedlicznikowym?

Jeśli w warunkach tego nie otrzymałeś, proponuje udać się do miejscowego działu technicznego w ZE i tam informacje otrzymasz. Ja zawsze tak robiłem gdy nie miałem pewności. Nie od dziś wiadomo, że co ZE to inny obyczaj.
  • Poziom 10  
    To prawda. Dziękuję bardzo. Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu.