Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

B&W ASW 600 + Denon AVR 1804 - Podłączenie stereo + kino domowe.

adiablos 08 Maj 2014 08:48 2343 5
  • #1 08 Maj 2014 08:48
    adiablos
    Poziom 9  

Witam.

Posiadam zestaw:
    subwoofer: B&W ASW 600
    amplituner: Denon AVR 1804
    kolumny: Avance Omega 509

Subwoofer jest podobno dobry w stereo i chcę wesprzeć frontowe kolumny w niskich rejestrach. Problem polega na tym że chcę mieć też tego suba wpiętego w kinie domowym.

Teraz mam to połączone kablem niskonapięciowym RCA z wyjścia amplitunera Sub out i na subie do wejścia R - odcięcie na subie mam na 43 Hz i głośność na 80% - jakość jest dobra.

Czytałem na forach że znacznie lepszym rozwiązaniem było by podłączenie suba do wyjść wysokopoziomowych amplitunera a z wyjść wysokopoziomowych subwoofera puścić dalej sygnał do kolumn - czy sub w takiej konfiguracji obetnie pasmo, czy na kolumny pójdzie całe?

Dodatkowo co z kinem domowym - czy pozostawienie obecnego połączenia nie będzie sie gryzło z tym nowym dedykowanym do stereo. Amplituner ma funkcję wyłączenia subwoofera (wyjście Sub out) jeżeli przełączymy się w tryb Stereo.

Ma Ktoś jakieś doświadczenie w takim podłączeniu.

0 5
  • Sklep HeluKabel
  • #2 13 Maj 2014 23:13
    marcin.waski
    Poziom 23  

W połączeniu subwoofera z amplitunerem za pomocą przewodów głośnikowych (Stereo) nie będziesz miał ścieżki basowej w opcji dźwięku wielokanałowego, która idzie poprzez złącze SUBWOOFER OUT. Jest to dobre rozwiązanie do odsłuchu Stereo. Subwoofer w tym przypadku przepuszcza przez siebie pełne pasmo głośnikowe z amplitunera, "pożyczając" tony niskie na własne potrzeby.

Amplituner ma opcję wpierania Subwooferem kolumn frontowych za pomocą złącza SUBWOOFER OUT nawet przy ustawieniu dźwięku w Stereo. Sprawdź ustawienia w amplitunerze.

W "Manualu" jest to opisane:
    "Parameters:
    Large…… Select this when using speakers that can fully reproduce low sounds of below 80 Hz.
    Small…… Select this when using speakers that cannot reproduce low sounds of below 80 Hz with sufficient volume. When this setting is
    selected, low frequencies of below 80 Hz are assigned to the subwoofer.
    None…… Select this when no speakers are installed.
    Yes/No…. Select “Yes” when a subwoofer is installed, “No” when it’s not installed.
    NOTE:
    Select “Large” or “Small” not according to the physical size of the speaker, but according to the bass reproduction capacity at 80 Hz. If you cannot
    determine the best setting, try comparing the sound when set to “Small” and when set to “Large”, at a level that will not damage the speakers.
    Caution:
    In case the subwoofer is not used, be sure to set “Subwoofer = No”, or the bass sound of front channel is divided to subwoofer channel and
    not reproduced in some mode.
    If the subwoofer has sufficient low frequency playback capacity, good sound can be achieved even when “Small” is set for the front, center
    and surround speakers.
    For the majority of speaker system configurations, using the Small setting for all five main speakers and Subwooofer On with a connected
    subwoofer will yield the best results",
    co oznacza, że ma znaczenie ustawienie wielkości frontowych głośników do pasma tonów niskich.
    -Jeśli ustawisz Fronty na Small - głębokie basy przejmie Subwoofer, itd.

...to jest zaleta amplitunerów Kina Domowego - nigdy nie zagrają tak jak rasowy wzmacniacz Stereofoniczny...

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 14 Maj 2014 07:52
    adiablos
    Poziom 9  

Witam.

Tak mam to teraz podłączone :). Generalnie Denon ma całą mase ustawień i to dobrze. Kablem RCA możemy sie podpiąć pod Sub Out i dać to do subwoofera - daje nam to pełną kontrolę nad głośnością sygnału - każdy tryb czy Stereo czy 6CH Stereo czy DTS ma swoje ustawienia głośności każdego kanału - także suba.

Teraz ustawiłem suba: 43 Hz odcięcie - faza 0 i głośność na 80% - efekt jest więcej niż zadowalający - przy różnych sygnałach testowych natężenie dźwięku od 150 Hz do 24 Hz jest takie samo - sub zaczyna odtwarzać od 48 Hz - ma sporą "górkę" na 34 Hz ale ciągnie do samego dołu. Dzwięk jest znacznie pełniejszy na dole pasma - jest go wyraźnie więcej - ale ... no właśnie po tygodniu słuchania dochodzę do wniosku że wsparcie suba w stereo do Avance Omega 509 jest zupełnie nie potrzebne - co więcej jak dla mnie niepożądane - dołu jest za dużo.
    Słucham ostatnio starego dobrego rocka - Rush, Dire Straits - tutaj daje tryb stereo gdzie sub jest wyłączony.
    Jak włączam coś elektronicznego Vangelis, Jarre to już słucham na 6CH Stereo - gdzie sub mam na 0db - czasami pojawi sie coś poniżej 40 Hz.

Temat zostawiam jeszcze otwarty, może Ktoś z forum ma doświadczenie w konfiguracji i podłączeniu suba do stereo przy jednoczesnym wsparciu w kinie domowym, oraz czy przejście na sygnał wysokoprądowy jest na tyle lepszy do stereo?

0
  • #4 15 Maj 2014 21:55
    intenso
    Poziom 38  

Potencjometr od odcięcia na subie ustawia się na maxa, odęciem pasma zajmuje się amplituner, volume na subie ustawia się na godzinę 10/11 w zależności jaki wynik będzie po kalibracji.
    Subwoofera do amplitunera podłącza się poprzez RCA.
    Filmy w DD lub DTS mają zakodowany sygnał dla każdego kanału, i tak jak napisał kolega wyżej. rezygnując z Kanału LFE, rezygnujesz z kanału który jest stworzony specjalnie dla suba.
    Odcięcie na subie reguluje się wtedy gdy podłącza się przez wysokopoziomowe .
    http://www.hdtv.com.pl/forum/amplitunery-av/9...acja-i-ustawienie-kina-domowego-poradnik.html

0
  • #5 15 Maj 2014 23:53
    marcin.waski
    Poziom 23  

Dzięki Moderatorowi @SP5ANJ, który utrzymuje porządek w Naszym Dziale; powróciłem do tematu.
    -Zwróciłem uwagę, że Twój subwoofer ma wejście liniowe Stereofoniczne RCA. Możesz zrobić / kupić przejściówkę (rozgałęziacz) z jednego gniazda RCA na dwa wtyki RCA i podłączyć ją do obu kanałów wejściowych (Prawego i Lewego) subwoofera. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwrotnica wzmacniacza głośnika basowego będzie dostawała sygnał LFE z amplitunera na oba kanały - subwoofer będzie grał "intensywniej".

P.S.
    Przy łączeniu pojedynczym przewodem RCA-RCA w linii SUBWOOFER OUT (LFE) pomiędzy amplitunerem a subwooferem, który posiada wejście liniowe obu kanałów (Prawego i Lewego) zawsze podłącza się kanał Lewy. Związane jest to z niesprawdzoną przeze mnie zasadą, że w lewym kanale jest więcej szczegółów akustycznych.

0
  • #6 29 Lip 2014 21:13
    adiablos
    Poziom 9  

Witam serdecznie.
    Dziękuję za zainteresowanie tematem. Chcę kilka rzeczy wyjaśnić/sprostować:

[Potencjometr od odcięcia na subie ustawia się na maksa, odcięciem pasma zajmuje się amplituner,] - w w/w przypadku tak nie jest Denon tnie minimalnie na 80 Hz, kolumny świetnie radzą sobie od 45 Hz i szkoda byłoby je ciąć aż tak wysoko.

[ volume na subie ustawia się na godzinę 10/11 w zależności jaki wynik będzie po kalibracji. ] - z moich obserwacji to troche za mało w trybie kina domowego daje vol. na 80% i kanał Sub jest na 0db - daje to świetną dynamikę dla filmów. W trybie stereo - oczywiście zostaje vol na 80% - ale amplituner dla Suba mam ustawiony na -6db - czasami daje więcej czasami mniej - zależy od materiału jakiego słucham.

[Subwoofera do amplitunera podłącza się poprzez RCA. ] - prawda.

[Odcięcie na subie reguluje się wtedy gdy podłącza się przez wysoko-poziomowe . ] - ogólnie/generalnie dla kina domowego tak - w tym przypadku tak nie jest - - żeby tutaj było to prawdą musiał bym ustawić frontówki jako Small - aby odtwarzały od 80 Hz - minimalne cięcie dla Suba w tym Denonie 1804 to właśnie 80 Hz.

[Możesz zrobić / kupić przejściówkę (rozgałęziacz) z jednego gniazda RCA na dwa wtyki RCA i podłączyć ją do obu kanałów ..] - jak trafie taką przejściówkę to wypróbuję napewno.

[Przy łączeniu pojedynczym przewodem RCA-RCA w linii SUBWOOFER OUT (LFE) pomiędzy amplitunerem a subwooferem, który posiada wejście liniowe obu kanałów (Prawego i Lewego) zawsze podłącza się kanał Lewy. Związane jest to z niesprawdzoną przeze mnie zasadą, że w lewym kanale jest więcej szczegółów akustycznych. ] - tutaj nie ma to znaczenia - wyjście jest przecież jedno Sub out i nie ma to znaczenia do którego wejścia to podłączę. Jeżeli RCA było by na wyjściu z L+R to wtedy ma sens -- racja większość nagrań ma większą dynamikę na lewym kanale - szczególnie słychać to na słuchawkach.

Moja konfiguracja:
    - amplituner wyjście Sub Out
    - subwoofer wejście R
    - odcięcie na ~43 Hz
    - vol na 80%
    - cięcie na In
    - equalizer w subie na pozycji A

tryb stereo: kanał suba -6db
    tryb kina: kanał sub na 0db.

Pozdrawiam.

0