Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Broetje BBS 20 - Broetje BBS20 regulator RGB i dwa obiegi grzewcze

08 May 2014 12:59 1692 2
 • Level 2  
  Witam
  Posiadam piec Broejte BBS20 z podgrzewaczem warstwowym. Dwa obiegi, nr1 grzejnikowy i nr2 podłogówka.
  Do tej pory obieg nr2 był regulowany po 50% (nastawa) z pogodówki/krzywej i regulatora pokojowego RGB (basic). Obieg nr1 tylko z pogodówki/krzywej. Skutkuje to tym, że przy temp. zewn. ~+15st., mimo, że w domu jest ciepło, piec pracuje i podaje na grzejniki ob. nr1 wodę np. tylko 30 stopni (bo płaska krzywa 0,66, więcej nie trzeba bo za ciepło), za to niemal cały czas.

  Czy da się tak ustawić RGB i panel sterujący, żeby regulować dwoma obiegami z jednego RGB? W środku regulatora są tylko 2 opcje RU1 i RU2(ustawione).

  Czy mam zmienić na RU1 i w nastawie 44 ustawić dla 2 obiegu pracę z 1 obiegiem?
  Zrobiłem tak, ale przy osiągniętej temp. w pokoju, obieg1 stał, a obieg2 załączał się na chwilę, piec schładzał i znowu załączał, pompa podłogówki pracowała cały czas. I w diagnozie odbiorców obieg2 podłogówka nie widzi temperatury, "nie bierze sobie z obiegu 1".
  Aha, i pomimo wejścia w "specjalistę" nie widzę w menu "panel sterujący" niektórych pozycji jak w instrukcji: "zastosowanie jako"40, "przyp. regulatora1"42, temp. pomieszczenia.urz.1 47" "przycisk obecności...48".
  Po nastawie 44 i 46 mam od razu "70 wersja oprogramowania".
  Czy trzeba w konfiguracji jakie zwory H poprzestawiać?
  Z góry dziękuję za pomoc.

  Update: testowałem trochę i wychodzi na to, że drugi obieg mimo że ma pracować z 1 obiegiem, w ogóle nie zwraca uwagi na pomiar temperatury pomieszczenia dla obiegu 1. Mimo, że jest ciepło chce grzać. Nic się nie zmienia, jak zmieniam mu % uwzględnienia temp. w pomieszczeniu (od 0% do 100%).
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Level 16  
  Nie podajesz żadnych szczegółów na temat konfiguracji hydraulicznej. Jeżeli są dwa obiegi, to czy ze sprzęgłem hydraulicznym , czy bez? Czy pompa kotłowa pracuje na obieg1 i obieg2 a dodatkowo w obiegu podłogówki jest pompa? Jeżeli w ustawieniach panelu sterującego ustawiłeś jednoczesną obsługę obu obiegów, to nie ma to wpływu na regulator pokojowy. Odczyt temperatury pomieszczenia będzie tylko dla obiegu (strefy) do którego jest przypisany.
 • Level 2  
  Nie znam się, ale spróbuję odpowiedzieć.
  Sprzęgła nie ma bo tak piszą z broetje przy kotłach bbs i rozumiem, że to coś dodatkowego co bym o tym słyszał od mojego hydraulika. (dodatkowa kaska)

  Co było dokupione do standardowego kotła bbs to moduł (cim chyba z czujnikiem temp. zasilania) mieszacz, pompa zewn. do podłogówki.
  BBS ma taką funkcję, że po dokupieniu modułu sterującego i rurek montażowych dwa obiegi są osobno. Pompa co oryginalna idzie na grzejniki obieg 1? i z drugiego (dodatkowego przyłącza gdzie podłączone są te dodatkowe rury) podłogówka obieg 2 z pompą na zewnątrz pieca za mieszaczem. Jak pisałem każda z pomp może chodzić sobie oddzielnie.
  Nie wiem jak do końca działa taki piec, a szczególnie ta nastawa praca obiegu 2 razem z obiegiem 1. Myslałem, że jak obieg 2 przejmuje nastawy obiegu 1 to też i pomiar temperatury z obiegu 1.
  Nie wiem czy pomogłem z wyjaśnieniami...

  w instrukcji na jednym ze schematów jest napisane, że dwoma obwodami (grzejniki i podłogówka) może sterować jeden regulator pokojowy. tylko jak to ustawić?