Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik Euroster do terrarium

08 Maj 2014 17:02 1455 20
  • Poziom 9  
    Witam,

Mam nietypowy problem. Chciałbym przystosować pokojowy sterownik c.o. do sterowania oświetleniem i ogrzewaniem terrarium.

Posiadam zbędny Euroster 2000, który do sterowania ogrzewaniem nadawałby się idealnie, ale wymyśliłem sobie, że gdybym znalazł jakiś punkt na płytce, którego napięcie zmienia się zależnie od tego czy jest dzień czy noc, to mógłbym przystosować go również do sterowania oświetleniem. Niestety, moje grzebanie w sterowniku, nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Ktoś potrafiłby mi pomóc? A może jakiś inny tani sterownik można wykorzystać tak, jak napisałem?
  • PCBwayPCBway
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 9  
    Wydawało mi się, że jasno napisałem w czym problem. Napisze dokładniej:

Chciałbym aby sterownik oprócz dotychczasowego sterowania temperaturą, również sterował oświetleniem.

Sterownik taką informację posiada, bo wyświetla ją na LCD. Niestety, nie potrafiłem znaleźć jakiegoś punktu na płytce drukowanej, którego stan odzwierciedlałby czy sterownik pracuje w dzień czy w nocy. Gdybym taki punkt znalazł, układ wykonawczy bym dorobił i sterownik sterowałby zarówno grzałką, jak i oświetleniem.
  • Poziom 42  
    r0bby napisał:
    Sterownik taką informację posiada, bo wyświetla ją na LCD

Jak sie to "objawia". "podświetlana" jest jakaś ikonka?
    Jeżeli tak, to znajdź styk wyświetlacza odpowiadający tej ikonce i juz prawie masz co chcesz. :D
    Daj więcej informacji o sterowniku.
  • Poziom 9  
    Tak ikonka. Jaki to sterownik pisałem na początku: Euroster 2000, ale nie upieram się przy tym typie.

A co do Twojej rady - gdyby to była nie ikonka na wyświetlaczu LCD, a jakaś tam LED, to tak bym zrobił i nie zawracał głowy dziwnymi problemami. Niestety, moduł wyświetlacza LCD sterowany jest w bardziej skomplikowany sposób. Z drugiej strony jeśli ikona DZIEŃ-NOC jest wyświetlana, to na pewno można to jakoś zdekodować.
  • Poziom 38  
    Najprawdopodobniej jest to powiązane z ustawieniem zegara.
    Ale jeśli chcesz aby działało to na bazie nateżenia swiatła to możesz w ktoreś z wyjść czyjników temp. wstawic fotodiode o odpowiednich parametrach aby dawała adekwatne prądy do przełączania dany obwód On/off.
  • Poziom 9  
    saskia napisał:
    Najprawdopodobniej jest to powiązane z ustawieniem zegara.
    Ale jeśli chcesz aby działało to na bazie nateżenia swiatła to możesz w ktoreś z wyjść czyjników temp. wstawic fotodiode o odpowiednich parametrach aby dawała adekwatne prądy do przełączania dany obwód On/off.

Kompletnie nie o to chodzi. Nic nie pisałem o natężeniu światła. W sterowniku jest możliwość ustawienia jaka temperatura ma być utrzymywana w DZIEŃ, a jaka w NOCY. Jest też możliwość ustawienia w jakich godzinach ma być DZIEŃ, a w jakich NOC. Np. przy sterowaniu w domu kotłem c.o. DZIEŃ trwa u mnie od 4 do 6 rano, bo lubię mieć ciepłą łazienkę jak wstaje, a potem sterownik przestawia się na NOC, bo nikogo nie ma w domu i nie ma sensu grzać chałupy.

I taki tryb pracy mi odpowiada w zastosowaniach akwa/terraryjnych. Chciałbym jednak mieć także możliwość, oprócz sterowania np. grzałką zależnie od temperatury, mieć możliwość załączania oświetlenia w porze DZIEŃ, gdzie DZIEŃ oznacza ustawienie sterownika, nie muszące się pokrywać z dniem kalendarzowym.
  • Poziom 38  
    Wiec tak jak pisałem na początku, zegar ustala czy to są godziny nocne, czy dzienne.
    Jeśli są dwa wyjścia sterowania (np. CO i CWU) to pod jedno podłącz ogrzewanie terrarium, a pod drugie oświetlenie.
    W ustawieniach czasowych ustawisz co i o której godzinie ma być włączone, czy wyłączone.
  • Poziom 9  
    saskia napisał:
    Wiec tak jak pisałem na początku, zegar ustala czy to są godziny nocne, czy dzienne.
    Jeśli są dwa wyjścia sterowania (np. CO i CWU) to pod jedno podłącz ogrzewanie terrarium, a pod drugie oświetlenie.
    W ustawieniach czasowych ustawisz co i o której godzinie ma być włączone, czy wyłączone.

Niestety posiada tylko jedno wyjście.
  • Poziom 38  
    Jeśli masz ogrzewanie mieszkania działające, to nie musisz dogrzewać terrarium w nocy.
    Dobierz odpowiedniej mocy oświetlenie terrarium, tak aby w dzien oświetlało i ogrzewało to terrarium do odpowiedniego poziomu temp.
    W nocy płazy i gady nie muszą mieć ciepło, a temp. mieszkania nie pozwoli na zbyt duży spadek temp. w terrarium.
  • Poziom 9  
    kol. saskia, czy ty nabiłeś te 4k postów pisząc takie bzdury, jak w odpowiedziach do mojego postu?

Zadaje konkretne pytanie, powtarzam to i owo, bo widzę, że albo nie czytasz, albo nie łapiesz, ale gdybym chciał znać Twoje zdanie na temat hodowania gadów inaczej sformułowałbym pytanie.
  • Poziom 38  
    Jeśli jeszcze nie zauważyłeś, to podpowiem, że na pojedynczym sterowniku nie zrobisz podwójnego sterowania.

Ok. jeśli nie chcesz skożystać z zawodowych informacji to nie będę cie uszczęśliwiał na siłe, zwłaszcza że wiesz lepiej.
  • Poziom 42  
    saskia napisał:
    Jeśli jeszcze nie zauważyłeś, to podpowiem, że na pojedynczym sterowniku nie zrobisz podwójnego sterowania.

Zrobi, zrobi. I wcale nie jest podwójne. Wystarczy znaleźć styk wyświetlacza odpowiedzialny za "zapalenie " sie księżyca czy czego innego sugerującego tryb nocny. Nie trzeba nic dekodować! Potem należy "zebrać" z niego sygnał jakimś tranzystorem polowym. Poczytaj o wyświetlaczach LCD. Tam są napięcia zmienne ok 50 Hz. Wystarczy dotknąć delikatnie palcem i segment wyświetlacza sie "zapali" delikatnie.
    Ogólnie sprawa nie jest trywialna, ale do pokonania za grosze.
  • Poziom 9  
    Masz rację - nie myślałem o tym, żeby patrzeć na wyświetlacz, jak szukałem miernikiem po druku punku o potencjale zależnym od stanu DZIEN/NOC. Jeszcze raz rozbebeszę sterownik i napiszę jaki efekt.
  • Poziom 38  
    jack63 napisał:
    saskia napisał:

Zrobi, zrobi. I wcale nie jest podwójne. Wystarczy znaleźć styk wyświetlacza odpowiedzialny za "zapalenie " sie księżyca czy czego innego sugerującego tryb nocny. Nie trzeba nic dekodować! Potem należy "zebrać" z niego sygnał jakimś tranzystorem polowym. Poczytaj o wyświetlaczach LCD. Tam są napięcia zmienne ok 50 Hz. Wystarczy dotknąć delikatnie palcem i segment wyświetlacza sie "zapali" delikatnie.
    Ogólnie sprawa nie jest trywialna, ale do pokonania za grosze.

No, ale wtedy będzie to podwójny sterownik. :-)
    Pewnie taniej i szybciej było by kupić drugi pojedynczy, lub podwójny.
    Poza tym zakres czasowy (pewnie na stałe wprowadzony w elektronikę), może być nie wystarczający do symulowania (przedłużania lub skracania) warunków dnia i nocy, dla lokatorów terrarium.

https://www.google.co.uk/search?q=plug+in+tim...y07Qa-x4GACw&ved=0CAkQ_AUoAg&biw=1024&bih=471
  • Poziom 9  
    kol saskia, bardzo Ci dziękuję za wyciągnięcie pomocnej dłoni, ale jeśli chcesz mi w tym temacie doradzić, to chociaż kliknij wcześniej w opis sterownika, bo kompletnie nie wiesz o czym mówisz. Podstawy elektroniki też by się przydały.

Sorry, ale wsparcia duchowego aktualnie nie potrzebuję.

http://fhumakro.home.pl/do_pobrania/instrukcje/Euroster-2000.pdf
  • Poziom 38  
    Instrukcja sterownika nie jest tak ważna jak warunki życia twoich pupili.
    jeśli nie znasz szczegółów dotyczących warunków ich życia to nie powinieneś ich trzymać.
    Żadna elektronika nie zrekompensuje braków w wiedzy warunków życia twoich pupili.

Na zachodzie za niedbalstwo wobec psa możesz dostać ze 2 lata. :-(
    Przy pozytywnych okolicznościach w zawieszeniu.
    To samo dotyczy wszelkich żywych stworzeń.
  • Poziom 9  
    Człowieku, ty trolujesz czy jesteś taki tępy?

To jest forum zajmujące się techniką, w szczególności elektroniką. Mam problem, przekonany jestem że rozwiązywalny, z którym z moją wiedzą i praktyką nie jestem sobie w stanie poradzić, więc proszę bardziej doświadczonych użytkowników o radę. A Ty konsekwentnie wciskasz tu swoje pierdoły o historii świata.
  • Poziom 9  
    jack63 napisał:
    r0bby napisał:
    Sterownik taką informację posiada, bo wyświetla ją na LCD

Jak sie to "objawia". "podświetlana" jest jakaś ikonka?
    Jeżeli tak, to znajdź styk wyświetlacza odpowiadający tej ikonce i juz prawie masz co chcesz. :D
    Daj więcej informacji o sterowniku.

Dotykałem styków wyprowadzanych na LCD i nie zauważyłem żadnej reakcji. Dotykałem też umasionym przewodem - też nic. Poza tym, styków doprowadzanych do LCD jest trzydzieści kilka. Elementów na LCD wielokrotnie więcej, więc pewnie jakaś multipleksacja jest zastosowana. Pomysły się skończyły :(
  • Poziom 42  
    r0bby napisał:
    Dotykałem styków wyprowadzanych na LCD i nie zauważyłem żadnej reakcji.

Do tego wyświetlacz musi był odłączony od płytki sterującej i musisz:
    1. Patrzeć pod odpowiednim kątem. "Świecenie"wywołane potencjałem ciała jest słabe.
    2. Trzeba dotykac dwóch styków. Najlepiej aby ten jeden był wspólnym.
    Saskia.
    Zawsze można kupć nowy sterownik, ale chyba autorowi tematu nie to chodzi.

Instrukcja sterownika, jeżeli nie jest to serwisówka ze schematami, w niczym tu nie pomaga !
    Aby rozwiązać problem trzeba poznać jego budowę wewnętrzną i przeprowadzić badania rozpoznające.
  • Poziom 9  
    Chyba nie rozgryzę tego w ten sposób. Po wyciągnięciu LCD przy pierwszym dotknięciu jakieś elementy się na moment zapalają ale potem już cisza. Tak jakbym potencjał ściągnął czy coś takiego. Poza tym, tak jak pisałem wcześniej - biorąc pod uwagę ilość doprowadzeń do LCD i ilość elementów wyświetlacza tam musi być jakaś multipleksacja, no bo jak inaczej.

p.s. mam zrobiony na Atmedze sterownik, który realizuje mi te funkcję które potrzebuję i wiele innych, ale takiej estetyki jak w tym Eurosterze to w warunkach domowych i przy moich uzdolnieniach nie osiągnę.