Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIPOL 1/RUZ B - Jak do w/w anteny dołączyć polaryzację pionową

08 Maj 2014 23:17 6210 24
 • Poziom 14  
  Witam wszystkich. Temat może i prosty i oklepany ale nie koniecznie dla mnie.
  Mam na stanie antenę ukf Dipol/RUZ B który ma polaryzację poziomą a chciałbym aby była też polaryzacja pionowa jak w DIPOL 1/RUZ PM B. Mam jakąś tam antenę teleskopową w domu 40 cm długości taka jak w tanich odbiornikach radiowych więc zapytuję czy mogę ją jakoś podłączyć do mojej anteny i czy jest w tym jakiś sens...jeśli tak to jaka to zrobić po kosztach no i czy długość anteny teleskopowej musi być większa bo mówiono mi że drut ma mieć około 72 cm???
  Antenę mam zamiar zamontować za balkonem 2 piętro od południa nad anteną sat na tym samym maszcie w mieście Sandomierzu...a i nie pytajcie dlaczego nie kupiłem anteny DIPOL 1/RUZ PM B.

  Dodano po 27 [minuty]:

  Dodam ze antenę chce podłączyć koncentrycznym kablem do mini wierzy samsung bo kabelek do niej dodany nie spełnia swojego zadania i łapie tylko 4 stacje a resztę z zakłóceniami. Dziwne że radyjko z Torunia łapie na trzech częstotliwościach bez zakłóceń. :D ..
  A i nie wiem czy to ma wpływ na odbiór ale w okolicy około 5 km jest tzw górka wojskowa z radarem 3 współpodrzędnym i może to on coś tam sieje niepożądanego :?:
 • Poziom 29  
  Przekręcasz o 90° i masz polaryzację poziomą...

  [edit]
  Dobra, złapałem, chodzi Ci o antenę z polaryzacją na raz H i V

  Antena ogólnie powinna być jakąś cześcią fali.
  Na przykład ½, ¼, etc.

 • Poziom 30  
  Poszukaj w moich tematach. Temat już był poruszany ;)
 • Poziom 14  
  No właśnie panie Fotodetektor znalazłem o tym dodatkowym przewodzie na ferrycie ale nadal nie wiem jakiej długości ma być ta pionowa antena żeby było w miarę poprawnie...te 72 cm to jest dobrze czy źle :?:

  Dodano po 2 [minuty]:

  A jaką długość ma pionowa w oryginale dipola...

  Dodano po 1 [minuty]:

  bo w instrukcji mi piszą że pozioma antena ma po 60 cm.
 • Poziom 21  
  Zależy jaki rodzaj anteny - czy dipol czy ćwiartka?
  Długość fali w zakres 88-108 MHz to przyjmując środek pasma 98 MHz 300/98=3,06m.
  Dipol pół falowy ma ok 1,5m a 1/4 fali (tzw. ćwiartka) ma ok 75cm.
  72 cm to w przybliżeniu 75, czyli powinna dać radę.
 • Poziom 14  
  Ok a czy miska anteny nie będzie przeszkadzać bo mam zamiar zamontować dipol nad sat jakieś max 20-30 cm żeby na balkonie nie wyglądała instalacja jak w pekińskim wierzowcu
 • Poziom 21  
  Nie powinno, dla pewności powieś ja z 50 cm nad "miska" SAT-TV, schowaj lekko z z tyłu, żeby ewentualne promieniowanie z konwertera nie powodowało zakłóceń odbioru.
 • Poziom 14  
  A konwenter promieniuje...a ja myślałem że to tylko odbiornik
 • Poziom 21  
  balcerowicz79 napisał:
  A konwenter promieniuje...a ja myślałem że to tylko odbiornik


  Za Wikipedią:
  Konwerter satelitarny – urządzenie mające za zadanie dostarczenie sygnałów z satelitów do odbiornika satelitarnego/odbiorników. Realizuje to za pomocą przesunięcia i wzmocnienia sygnałów odbitych od lustra anteny z zakresów 10,7–11,7 i 11,7–12,75 GHz w zakres pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej (950–2150 MHz).

  Jak widać, niestety tak działa - zbudowanie tunera na częstotliwości 10,7–11,7 i 11,7–12,75 GHz byłoby zbyt drogie. Poza tym jakie tłumienie na kilkunastu metrach przewodu?
 • Poziom 14  
  Ano widzę że się myliłem, porostu nie wnikałem bo chyba za stary jestem na naukę albo za leniwy-a mogłem iść na elektronikę albo elektrykę ale nie...zachciało mi się obróbki skrawaniem.
  No to wezmę twoje wskazówki pod uwagę sq3evp i po niedzieli zacznę coś montować tylko muszę zdobyć jakiś stalowy drut na pionową antenę albo aluminiową mini rurkę z marketu-narazie nie wiem z czego zrobię

  Dodano po 1 [minuty]:

  No i rurę lub kij :D na przedłużenie masztu anteny
 • Poziom 24  
  sq3evp napisał:
  żeby ewentualne promieniowanie z konwertera


  To jakie to promieniowanie? Można przebywać w pobliżu?
 • Specjalista Sieci, Internet
  maksar napisał:
  To jakie to promieniowanie? Można przebywać w pobliżu?

  Żyjesz?, widać można.
 • Poziom 14  
  co że niby z radaru...na płocie jest ostrzeżenie o silnym promieniowaniu elektromagnetycznym ale ja mam do niego z 5 km 7km w linii prostej albo i więcej. Z opowieści teścia wiem że na tv analogowej bywało i tak że się pojawiały cyklicznie cienkie pasy zgodne z prędkością obrotu radaru starszego typu Edyta czy coś takiego...

  Dodano po 2 [minuty]:

  Dla ciekawskich na wikimapii zaznaczyłem ten obiekt i dodałem kilka zdjęć-górka Radoszki
  oj coś nie zajarzyłem żartu na początku
 • Poziom 21  
  maksar napisał:
  sq3evp napisał:
  żeby ewentualne promieniowanie z konwertera


  To jakie to promieniowanie? Można przebywać w pobliżu?


  Promieniowanie fal radiowych z konwertera. Poczytaj sobie jak to działa - produkty przemiany częstotliwości mogą przedostać sie z obudowy, zostaw odebrane przez antenę - może być zbyt słabe ekranowanie konwertera. Polecam poczytać więcej teorii fal elektromagnetycznych.
 • Poziom 14  
  Pada deszcz pogoda nie pozwala na porządny montaż anteny. Zamontowałem ją na tymczasowym maszcie z rury do prowadzenia instalacji kablowych i doczepiłem opaskami do balustrady.
  Stacje radiowe odbieram te co w samochodzie bez problemów(nawet Kielecką 4-kę) ale wieczorami jestem w stanie złapać więcej niż w dzień-myślę że po zamontowaniu masztu nad anteną SAT a nie tuz przy balustradzie (co oddali antenę od wnęki balkonowej o jakieś 50cm)i dołączeniu pionowej anteny (zakupiłem aluminiowy wałek w markecie fi3mm 1 metr) oczywiście biorąc pod uwagę przeróbki w puszce zgodne z podpowiedzią Fotodetektor parametry odbioru się jeszcze poprawią.
 • Poziom 14  
  Jeszcze jedno pytanko czy ta pionowa antena ma być pełna w formie pręta czy pusta w formie rurki czy nie ma to większego znaczenia ba zakupiłem pręt aluminiowy
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  balcerowicz79 napisał:
  ... czy ta pionowa antena ma być pełna w formie pręta czy pusta w formie rurki czy nie ma to większego znaczenia ba zakupiłem pręt aluminiowy

  :D :D :D

  Jakby "środowiskiem" promieniującym (w jedną i drugą stronę) jest zewnętrzna powierzchnia promiennika.
  (podpowiedź z "mniematologii stosowanej" czy "Łopatologii")

  W antenach głównie chodzi o ciężar takiego "cuda" a co za tym idzie, to wszystkie elementy powinny być jako "rurki" o większej wytrzymałości na wiatr/pogodę (czytamy : o grubszej ściance).
  Dobrym rozwiązaniem [ciężaru i odporności na wiatr] jest stopniowanie średnic takiego promiennika od największej średnicy na dole do najmniejszej średnicy na górze.


  Pozdrawiam.
 • Poziom 14  
  Ok ale przy długości 75 cm stopniowanie będzie chyba zbędne, ale zgadzam się z tobą że ciężar jest znaczny mimo tak małej długości.
  Jakieś pomysły z czego tanio mogę ją zrobić bo jakoś nic nie przychodzi mi do głowy :?:
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  balcerowicz79 napisał:
  Jakieś pomysły z czego tanio mogę ją zrobić bo jakoś nic nie przychodzi mi do głowy

  Pomysłów jest parę, jak :
  - pręt stalowy "nierdzewny" fi 4mm
  - pręt aluminiowy o średnicy około 5mm
  - przewód miedziany 3,5mm (energetyczny) lecz zainstalowany pionowo do dołu.

  W tym przypadku rurki bym nie polecił, ponieważ jest ją dość ciężko przymocować do już istniejącej konstrukcji (zaklepanie rurki jest słabym rozwiązaniem mechanicznym).


  Pozdrawiam.
 • Poziom 14  
  Czyli zostawiam ten kupiony pręt aluminiowy-dotne go na 75 cm zaklepię na końcu i jak sobie poradzę z połączeniem płytki symetryzatora z prętem to zabiorę się za montaż na maszcie-ale narazie wieje i leje wiec na balkon nie wychodzę :D
 • Poziom 21  
  I jak? Udało się coś zrobić w/w temacie?
 • Poziom 14  
  No maszt zrobiłem z rurki wodociągowej(grube ścianki) ale okazało się że się buja na wietrze mimo tylko metrowej długości. Wsadzę do wnętrza kwadratowy aluminiowy profil, który to usztywni konstrukcję. Dorwałem fajną rurkę aluminiową fi 4 na antenę 4,50 za metr.
  A tak przy okazji co to za drut do podłączenia pionowej anteny w poście Fotodetektor-jakiś specjalny czy coś...
 • Poziom 14  
  Jest tam napisane w poście że drut emaliowany-dla mnie to nic nie mówi...a czy mogę zastosować pierścień ferrytowy z elektroniki żarówki kompaktowej czy musi być rurkowy taki jak na zdjęciu w poście...https://obrazki.elektroda.pl/6741533900_1365071579.jpg
 • Poziom 14  
  już ustaliłem odpowiedź...nieaktualne
 • Poziom 14  
  Antena skończona zamontowana nad anteną SAT na, krótkim maszcie z rury od wody wzmocnionej w środku profilem kwadratowym aluminiowym. Pierścień ferrytowy zamontowany ,antena działa ok bez zakłóceń i zbiera stacje radiowe tych co nie zbierała abo i jedną stację typu rmf fm trzy częstotliwości i dwie Zet. Pionowa antena jest lekko pochylona z uwagi na pracę plastikowej puszki która poddaje się lekko na słońcu którą narazie lekko nacągnąłem taśmą izolacyjną do czsu wymyślenia innego rozwiązania DIPOL 1/RUZ B - Jak do w/w anteny dołączyć polaryzację pionową
  DIPOL 1/RUZ B - Jak do w/w anteny dołączyć polaryzację pionową

  dzięki za podpowiedzi i rady-działa tak jak chciałem albo i jeszcze lepiej :D DIPOL 1/RUZ B - Jak do w/w anteny dołączyć polaryzację pionową DIPOL 1/RUZ B - Jak do w/w anteny dołączyć polaryzację pionową DIPOL 1/RUZ B - Jak do w/w anteny dołączyć polaryzację pionową