Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słaby odbiór TVP1 HD z naziemnej dvb-t.

09 Maj 2014 07:55 7305 27
  • Poziom 39  
    Mam instalację TV naziemnej złożoną z dwóch TV i anteny TELMOR DIGIT Optima IQ DVB-T. Sygnał jest rozdzielony rozdzielaczem pasywnym, zasilanie wzmacniacza anteny jest we wtyczce przy jednym z TV. Od jakiegoś czasu mam problem z odbiorem niektórych kanałów na jednym z TV (pojawiają się "artefakty", dźwięk i obraz się zacina), na drugim (nowszym) wszystko działa poprawnie.
    Wcześniej (przed zmianami na multipleksach) było ok na obu telewizowach.

TV jest zlokalizowany w miejscowości Pruszcz Gdański, antena patrzy na nadajnik w Chwaszczynie, nie zasłania jej nic (budynki itp).

Co może być przyczyną pogorszenia odbioru?
    Spotkałem się z opinią, że wprowadzenie internetu LTE mogło mieć jakiś wpływ. czy ma to wogóle sens?
  • Poziom 30  
    Podaj siłę i jakość sygnału w odbiorniku (drugim) w którym odbiór jest poprawny a następnie podłącz ten odbiornik w drugim miejscu i odczytaj to samo, będzie można porównać gdzie jest problem.
  • Poziom 43  
    mrrudzin napisał:
    Sygnał jest rozdzielony rozdzielaczem pasywnym

A dokładnie czym, typ, model, zdjęcie?.
    Zamień kable na rozgałęźniku, wymień na inny rozgałęźnik.
  • Poziom 21  
    Obstawiam rozgałęźnik - poszukaj takiego, który przepuszcza składową stałą (pod to gniazdo podłącz wtyczkę z zasilaniem do wz-cza), a na drugim gnieździe ma filtr z kondensatorem
  • Poziom 39  
    Pochwaliłem się za szybko.

Problem jest na obu TV. Na samsungu jest lepsza diagnostyka jeśli chodzi o siłę sygnału, dlatego screeny z niego.
    Problemy są tylko z MUX-3, błędy są bardzo duże a jednocześnie synał jest b.silny. Poziom błędów zmienia się od małych wartości aż po wartość max (2000), na innych multipleksach jest syngał o sile 100 i jakość też 100, żadnych błędów...

Jeśli chodzi o rozgałęźnik to jest to TR85510A, przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113. Rozgałęźnik wydaje się przepuszczać składową stałą przez oba wyjścia. Odłączenie zasilacza powoduje że obraz zanika na wszystkich kanałach.

• Poziom 43  
    mrrudzin napisał:
    Odłączenie zasilacza powoduje że obraz zanika na wszystkich kanałach.

A gdzie ten zasilacz jest?,
    Przecież on o ile dobrze widzę (o rozgałęźnik mi chodzi), nie ma separacji napięcia, między zasilaczem, a anteną, i zasilanie "lata" sobie jak chce.
    Gniazdka R/TV też masz założone?.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 39  
    Zasilacz jest podłączony we wtyczce telewizora z którym są większe problemy z odbiorem.
    Nie ma gniazdek RTV.
    Czy powinienem założyć jakieś filtry przy obu wtyczkach, czy tez może zmienić rozgałęźnik na taki z separacją napięcia i przenieść zasilacz?
  • Poziom 12  
    Witam. Jak jest możliwość założenia zasilacza to załóż na in rozgałęźnika a jak nie (brak gniazda 230V) to wtyczka z seperatorem w drugim TV lub symetryzator do anteny i zwykłe wtyczki do obu TV rozgałęźnik zostaje tak jak jest
  • Poziom 35  
    Założyć rozgałęźnik RDZ211. Taką usterkę może powodować zła fitracja zasilacza=wyschnięty elektrolit. Czym wyższy kanał, tym zakłócenia większe. Sprawdź też, czy nie załapałeś się na ostatnie zmiany w MUX-3 Link
  • Poziom 43  
    Wywal ten rozgałęźnik co teraz masz, w jego miejsce wstaw to:
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_indukcyjny_ri-2-1_f_E2094.htm
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_rsi-03_tv-fm_1-2_z_jednym_przejsciem_dc_ams_R55202.htm
    Tam gdzie jest taki symbol ---II--- to separacja zasilania, Ty podłączasz linie z zasilaniem po drugiej stronie rozgałęźnika.
    I zasilacz będzie mógł zostać tam gdzie jest obecnie, nic więcej nie będziesz musiał w instalacji zmieniać.
  • Poziom 21  
    Polecam ten 1 rozgałęźnik - budowałem kiedyś to na rdzeniu od symetryzatora antenowego ze starej głowicy TV (odbiornik TV z lat 80-tych). Nie wiem cze też miał tłumienie 3,5dB jak ten, ale efekty był taki, że w kablówce (sygnał podają niski, żeby zamówić od nich kolejne gniazdo abonenckie) telegazeta działała na 2 TV, a po podłączenie pod inne rozdzielacze był problem z teletekstem. Telegazeta jet nadawana razem z sygnałem TV. Telegazeta jest nadawana w taki sposób, ze zbyt słaby sygnał TV powoduje problem z dekodowaniem teletekstu przez odbiornik.
    Wniosek - rozdzielacz indukcyjny bardzo dobrze się nadaje do instalacji. Jeżeli kos jest zainteresowany to mogę podesłać info jak to wykonać.
  • Poziom 39  
    andpol 33 napisał:
    Założyć rozgałęźnik RDZ211. Taką usterkę może powodować zła fitracja zasilacza=wyschnięty elektrolit. Czym wyższy kanał, tym zakłócenia większe. Sprawdź też, czy nie załapałeś się na ostatnie zmiany w MUX-3 Link

Rozgałęźnik kupiony. Czekam aż przyjdzie.
    Jeśli chodzi o zasilacz i antenę - instalacja jest stosunkowo nowa (~2 lata), ale może rzeczywiście, rozbiore zasilacz i zobacze jak to tam wygląda...

Zmiany w MUX-3 mają tu jakiś wpływ - wcześniej zakłóceń nie było, przynajmniej tak odczuwalnych. Zauważyłem że problem nasila się przy deszczowej pogodzie

EDIT:
    Rozgałęźnik TELMORu przyszedł został zainstalowany, jednak niestety nie ma żadnej poprawy...
  • Poziom 43  
    mrrudzin napisał:
    Rozgałęźnik TELMORu przyszedł został zainstalowany, jednak niestety nie ma żadnej poprawy...

A zasilacz jak, gdzie zamontowany, jak podłączony do zasilacza?.
  • Poziom 43  
    Nie zrozumieliśmy się.
    Po której stronie tego rozgałęźnika jest przewód z napięciem?,
    czy może zasilacz jest PRZED rozgałęźnikiem?.
    Ta wtyczka od zasilacza jest nakręcana, zrobiłeś połączenie porządnie, na końcu kabla przy rozgałęźniku jest napięcie 12v?.
  • Moderator
    Pytanie z innej beczki; po grzyba stosujesz antenę ze wzmacniaczem w tak małej odległości - około 20 km - od nadajnika w Chwaszczynie i do tego masz w polu widzenia anteny "doświetlacz" na Jaśkowej Kopie.
    Antena nie jest głupia, ma stanowczo za szeroka wiązkę przednią a wzmacniacz jest zbędny....

Poczytaj na stronie Emitela o problemie odbioru MUX3.
  • Poziom 12  
    Witam. Według mnie masz za silny sygnał, zrezygnuj ze wzmacniacza w antenie zastąp go symetryzatorem a zamiast zasilacza załóż zwykłą wtyczkę i ten stary rozgałęźnik.Symetryzator i wtyczkę kupisz w każdym sklepie rtv.

Dodano po 12 [sekundy]:

Witam. Według mnie masz za silny sygnał, zrezygnuj ze wzmacniacza w antenie zastąp go symetryzatorem a zamiast zasilacza załóż zwykłą wtyczkę i ten stary rozgałęźnik.Symetryzator i wtyczkę kupisz w każdym sklepie rtv.
  • Poziom 17  
    Zdemontuj ( na chwilę ) rozgałęźnik i połącz antenę z TV ( tym gdzie jest zasilacz ) za pomocą beczki - sprawdź sygnał przy zasilaczu włączonym i wyłączonym z sieci - podaj wynik ( jakość sygnału )
  • Poziom 39  
    Cytat:

Nie zrozumieliśmy się.
    Po której stronie tego rozgałęźnika jest przewód z napięciem?,

Sytuacja wygląda podobnie jak na poniższym rysunku.
    Zasilacz jest wpięty w instalację przy TV (ZZA-7 oznaczone na rysunku jako separator z zasilaczem). Napięcie sprawdzę.

Cytat:

Cytat:

Pytanie z innej beczki; po grzyba stosujesz antenę ze wzmacniaczem w tak małej odległości - około 20 km - od nadajnika w Chwaszczynie i do tego masz w polu widzenia anteny "doświetlacz" na Jaśkowej Kopie.
    Antena nie jest głupia, ma stanowczo za szeroka wiązkę przednią a wzmacniacz jest zbędny....

Antenę kupiłem pod sam koniec telewizji analogowej. Wtedy musiałbyć wzmacniacz. Kupiłem taką z regulowanym wzmocnieniem, aby nie było problemów w przyszłości. Widać jednak są...

Czy tą antenę można wogóle rozebrać i wstawić symetryzator? W siatkowych była puszka z przedwzmacniaczem, tutaj może być trudniej...

• Poziom 43  
    mrrudzin napisał:
    Zasilacz jest wpięty w instalację przy TV (ZZA-7 oznaczone na rysunku jako separator z zasilaczem). Napięcie sprawdzę.

Jeśli dobrze widzę rysunek, i dobrze sam rozgałęźnik, to kabel z zasilaniem jest NIE po tej stronie.
    Przełóż kable przy samym rozgałęźniku, ten, który jest po prawej, przełóż na lewo itd.
  • Poziom 17  
    KOCUREK1970 >>> nie brałbym tego rysunku tak "dosłownie" - przecież analog jakoś mu chodził a na rysunku też jest czerwona linia na rozgałęźniku jako przejście zasilania. Poza tym

mrrudzin napisał:
    Od jakiegoś czasu mam problem z odbiorem niektórych kanałów na jednym z TV

więc było poprawnie a samo się nie przełączyło ;)

mrrudzin >>> zrób jak pisałem to proste i szybkie a da nam jakieś konkretne informacje
  • Poziom 39  
    Panowie przepraszam że tak długo, ale nałożył mi się urlop i wyjazdy służbowe.

Pomiary o których rozmawialiśmy po demontażu rozgałęźnika, zamontowaniu beczki:

MUX1 -
    Poziom sygnału: Wysoki
    Pre Viterbi: od 3.5e-4 do 5e-4
    Pre Viterbi 5s: od 4.5e-4 do 5e-4
    Post Viterbi: 0
    Post Viterbi 5s: 0
    UEC: 0
    COFDM AGC: -430

MUX2 -
    Poziom sygnału: Wysoki
    Pre Viterbi: od 2.5e-4 do3.5e-4
    Pre Viterbi 5s: od 2.5e-4 do 2.9e-4
    Post Viterbi: 0
    Post Viterbi 5s: 0
    UEC: 0
    COFDM AGC: -440

MUX3 - tu jest problem
    Poziom sygnału: Średni
    Pre Viterbi: od 8.5e-3 do 1.07e-2
    Pre Viterbi 5s: od 1.01e-2 do 5e-4
    Post Viterbi: 2.1e-4 do 1.96e-2
    Post Viterbi 5s: 1.04e-4 do8 e-5
    UEC: 0 do 2000
    COFDM AGC: -505
  • Moderator
    Wygląda na za silny sygnał.

Antena nadal ma wzmacniacz?
    :)
  • Moderator
    Wydłubanie wzmacniacza z ASR jest dość trudne, bo trzeba go zastąpić symetryzatorem do ARS, a ten jest inny niż dla anten YAGI - jest to symetryzator 75/75 omów a nie 300/75 omów.

Nie pamiętam czy TELMOR ma w Trójmieście jakiś sklep gdzie takie symetryzatory są do kupienia...
  • Poziom 43  
    Można zamiast dłubania w antenie założyć rozgałęźnik z 4 wejściami.
    Mają one wystarczające tłumienie, że sygnał może zostać "zbity" do akceptowalnego poziomu.
  • Moderator
    Bez usunięcia wzmacniacza w samej antenie nic to nie da.

Ta antena była bardzo dobra w epoce analogu, gdy trzeba było odebrać słabiutki sygnał POLSAT-u i TV4 nadawane małą mocy z Navimoru, TVN miał silniejszy sygnał, bo leciał większą mocą z Jaśkowej Kopy.
    A i tak na obrazie Polsatu czy TV4 często przesuwały się pionowe czy poziome pasy od skrośnej z Chwaszczyna od TVP1/2/3.

Do Jaśkowej jest około 10 km i nadajnik jest widoczny gołym okiem, podobnie jak do nieco bardziej odległe Chwaszczyno. Gdyby były inne nastawione opóźnienia to pewnie byłoby dobrze, ale te są dobrane do prawidłowego odbioru na terenie Starego Miasta a nie Pruszcza Gdańskiego.