Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczne wyłącznie telewizora razem z dekoderem CP

Gruby__ 09 Maj 2014 11:09 2562 13
  • #1 09 Maj 2014 11:09
    Gruby__
    Poziom 16  

Cześć.

Cyfrowy Polsat wprowadził jakiś czas temu uciążliwą funkcje która wyłącza dekoder po 3 lub 6 godzinach nieużywania go.
    Chciałbym żeby telewizor wyłączał się razem z dekoderem. I tutaj mam taką koncepcję, żeby wykorzystać pin który przełącza TV w tryb AV. Jest to dość stary Elemis jednak tę opcje posiada.
    Jak funcjonuje ten pin 8? Jaki sygnał tam się pojawia? Chciałbym jakoś podłączyć do tego przekaźnik który będzie wyłączał TV.

Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam

0 13
  • Pomocny post
    #2 09 Maj 2014 12:36
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Gruby__ napisał:
    Jak funcjonuje ten pin 8? Jaki sygnał tam się pojawia?

Jest tam podawane 12 volt, które przełącza tor video na euro.

0
  • #3 09 Maj 2014 12:42
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Też myślałem nad tym problemem, tylko u mnie dotyczy on kilku urządzeń.
    Generalnie sprawę załatwia listwa z gniazdem master, po wyłączeniu TV i spadku poboru prądu na gnieździe master na innych gniazdkach zanika napięcie.
    Listwy z gniazdem master produkuje White Energy, na aledrogo :) widziałem w cenie koło 49zł, ale myślę nad zrobieniem swojej.
    Piotr

0
  • #4 09 Maj 2014 12:47
    Gruby__
    Poziom 16  

No niestety taka listwa nie zda egzaminu, bo tutaj wyłącza się dekoder, a nie telewizor. Czyli jak podłącze przekaźnik (mam SONGLE 10A 12V, dorzucę jeszcze diodę 1N4148) to z dekoderem nic złego się nie stanie?

0
  • #5 09 Maj 2014 14:23
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Jeśli chcesz to podłączasz dekoder do gniazda master i po kłopocie, tylko nie rozumiem takiej konfiguracji.
    Wyłączenie dekodera spowoduje spadek prądu i odłączy TV, tylko wtedy nie oglądniesz naziemnej :).
    Piotr

0
  • #6 09 Maj 2014 14:46
    Gruby__
    Poziom 16  

A przepraszam bo nie dodałem kluczowej sprawy :-D Do telewizora podpięty jest tylko i wyłącznie dekoder SAT. W momencie kiedy on się wyłączy to TV przełącza się na tuner, zaczyna głośno szumieć i mnie budzi. ;-) Inny Elemis w moim domu podczas braku sygnału wyłącza się po 5 min automatycznie, ale niestety ten jest starszy i szumi aż wstanę i go wyłącze. Dodatkowo w późniejszym czasie zaangażuje w to mikrokontroler który będzie po ustalonym czasie wyłączał TV. Na chwile obecną interesuje mnie to czy z takim przekaźnikiem jaki wymieniłem w poście wyżej dekoder nie ulegnie uszkodzeniu po wzięciu napięcia z tego 8 pinu scart. ;-)

2
  • #7 10 Maj 2014 16:44
    Gruby__
    Poziom 16  

Niestety jak podłączyłem przekaźnik do 8 pinu i masy ogólnej to nic się nie dzieje. Mają koledzy jakiś pomysł jak to zrobić?

0
  • #8 10 Maj 2014 19:08
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Gruby__ napisał:
    Niestety jak podłączyłem przekaźnik do 8 pinu i masy ogólnej to nic się nie dzieje

A nacisnąłeś na pilocie od tv przycisk AV.
    Albo odwróć kabel i wtedy pilotem od dekodera to uruchamiaj.

0
  • #10 12 Maj 2014 08:21
    Gruby__
    Poziom 16  

To Elemis Syriusz, nie ma funkcji sleep, poza tym nie mam pilota.
    Nie mam pojęcia jak podłączyć ten przekaźnik, ma ktoś pomysł?

0
  • #11 12 Maj 2014 10:00
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Już Ci zaproponowałem rozwiązanie, tuner do gniazda master a TV do podrzędnego, wyłączenie tunera odetnie TV od zasilania i nic nie będzie szumiało.
    Piotr

1
  • #12 12 Maj 2014 10:22
    Gruby__
    Poziom 16  

Ale dekoder ma zasilacz i w nim raczej nie będzie wyczuwalnego spadku napięcia w takiej listwie. Dlatego skłaniałbym się do tego przekaźnika lub czegoś w tym stylu. ;)

0
  • #13 12 Maj 2014 10:43
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Według instrukcji pobiera on do 19,2W , na czuwaniu nie powinno to przekraczać 2W więc stosunkowo łatwo to wykryć.
    Piotr

0
  • #14 12 Maj 2014 10:55
    Gruby__
    Poziom 16  

To taniej już chyba kupić taki sam sterownik niż całą listwę. ;)

Automatyczne wyłącznie telewizora razem z dekoderem CP

Szkoda, bo myślałem, że da się to jakoś rozwiązać przez scart. Jeśli jednak ktoś ma pomysł to proszę o odpowiedź ;)

0