Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt oświetlenia schodów w gotowym domu

09 Maj 2014 21:21 963 6
 • Poziom 7  
  Witam!
  Zostałem poproszony o zamontowanie oświetlenia w postaci taśm LED na schodach. Umiejscowienie taśmy oraz kabli to pikuś, chodzi o włączanie/wyłączanie tego dziadostwa. Włączniki schodowe są, ale jednobiegunowe, podłączone do żarówki wiszącej na górze a ściana otynkowana i pomalowana i raczej nie da rady dorwać się do kabli tam.
  Dlatego wpadłem na pomysł żeby włączniki schować pod balustradą. Po prostu pod nią będzie prztyczek co będzie włączał/wyłączał to oświetlenie. Niestety brak włączników co będą tak małe żeby je tam schować i jednocześnie schodowe.
  Czy macie jakieś pomysły? Myślałem nad zastosowaniem przekaźników dwubiegunowych które będą sterowane przez te włączniki (1 przekaźnik na włącznik). Gdy włącznik będzie włączony, przekaźnik ustawi się w pozycji 1, gdy wyłączony, w pozycji 2. Tak właściwie to przeniosę włączniki schodowe w ukrycie i sterowanie będzie przez te włączniki.
  Chyba że macie coś prostszego/lepszego/łatwiejszego?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 33  
  A nie prościej przekażnik bistabilny i przyciski?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 7  
  Tzn? To będzie przekaźnik który zmienia swoje położenie (wł/wył) po oberwaniu prądem? Czyli ten przekaźnik i do tego 2 przyciski chwilowe (czyli zwierające obwód tylko przy ich trzymaniu) do tego podłączone. Wciśnięcie przycisku powoduje zwarcie obwodu i przeskoczenie przekaźnika do pozycji Włączony. Pozostaje tam aż do drugiego zwarcia (obojętnie gdzie) i wtedy się wyłącza. Dobrze rozumiem?
 • Poziom 7  
  A widzisz, sam bym się mordował z kilkoma przekaźnikami zwykłymi itede, a tutaj szybka piłka i wszystko wiadomo. Dzięki panie, to mi zaoszczędziło masę czasu i myślenia.
 • Poziom 7  
  Panie tylko pytanie brzmi ile to kosztuje i czy są take zestawy z włącznikiem schodowym...