Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki SUB do kolumn LDM PLP-515 PRO LINE 500W RMS 8 ohm ?

10 Maj 2014 09:52 3327 33
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Co prawda nie napisałem , ale planuję kupić 2 takie subbasy a np: Druga opcja podłączenia na kanał jednej PLP-515 I jednego suba równolegle wtedy impedancję wypadkową mam 4 ohm i zestaw gra w stereo. :?: Zestaw ma grać przez jakiś czas planuję zakupić w przyszłości końcówkę TA-2400 :D Końcówkę do napędzania subów a mikser dalej będzie współpracował z PLP-515 :?: Póki co fundusz okrojony
    i nie stać na zakup końcówki :D
  • Poziom 17  
    brzezik12 napisał:
    Druga opcja podłączenia na kanał jednej PLP-515 I jednego suba równolegle wtedy impedancję wypadkową mam 4 ohm i zestaw gra w stereo.

Nie. A w jaki sposób podzielisz pasmo?
  • Poziom 11  
    Przyznaję się że nie za bardzo się na tym znam :cry: Myślałem że podpinając równolegle doły,które posiadają wbudowany crossover i one wyłapują tylko dolne pasmo :!: Czyli łopatologicznie jakie jest najlepsze rozwiązanie w podłączeniu tego zestawu .Nie uwzględniając na razie zakupu końcówki mocy .
  • Poziom 17  
    Proporcja mocy w niższe rejestry powinna być większa niż w wyższe. Dodatkowo nie będziesz mógł regulować głośnością między basami a górkami. W rezultacie nie odczujesz zwiększenia niskich częstotliwości.
  • Poziom 11  
    To rozumiem że najlepiej zakupić tą końcówkę mocy TA-2400 :?: do wspolpracy z dołami .
  • Poziom 11  
    Jeszcze jednego nie rozumiem :?: Subbas ma wbudowany crossover , to po co zakup innego :?: A jeśli już nie ma wyjścia to lepszym rozwiązaniem jest zakup innej końcówki z wbudowanym crossoverem .
  • Poziom 17  
    Ponieważ górki go nie mają. Końcówka z wbudowanym crossoverem wyniesie więcej.
  • Poziom 11  
    Dzięki za podpowiedzi już złapałem o co w tym chodzi zamykam temat :D
  • Poziom 22  
    Z tego co pamietam (ale mogę sie mylić) to ten powermikser miał chyba osobne wyjścia liniowe dla własnie ewentualnego podłączenia subwoferów (chyba nawet można było wtedy już w power-mikserze odciąć dół).
    A inna sprawa, to możesz się też zastanowić na subwooferami aktywnymi (czyli z wbudowanym crossoverem i wzmacniaczem)
  • Poziom 11  
    Teraz po waszych podpowiedziach wiem o co w tym wszystkim chodzi :D Nie rozumiałem dzielenia pasma , ale suby aktywne to też dobre rozwiązanie , mam możliwość kupienia właśnie za grosze tamtych subów :| i tu moje pytania właśnie na ten temat :?: .
  • Poziom 22  
    I co jest też zaletą kolumn aktywnych, to ze wzmacniacz jest zazwyczaj dobrze dobrany do rodzaju głosnika (głosników). W przypadku pasywnych jak źle jest dobrany zestaw to można spalić głośnik (albo wzmacniacz jak np zła impedancja)

Co do podziału pasma, to szersze zagadnienie. W skrócie chodzi o to, by głośniki basowe grały tylko basem (czyli inne częstotliwości się obcina, zazwyczaj ok 100hz), a nadstawki środkiem i górą, ale bez basu (czyli się obcina poniżej 100hz) Bo gdy jedne i drugi będą grały równocześnie tym samym pasmem, to będą się wzajemnie wzmacniały albo redukowały (zależności jak są ustawione i gdzie się sucha).
    Dokładnie co i jak wytłumaczone jest w odcinku 31 i 33 tutaj: https://www.youtube.com/user/ReduktorSzumu/videos?sort=dd&view=0&shelf_id=1
    polecam też przy chwili czasu obejrzeć inne odcinki szczególnie te zachaczające tamatyką o sprzęt profesjonalny, bo to taka podstawowa wiedza bardzo przydatna, a koleś dobrze tłumaczy ;)
  • Użytkownik obserwowany
    Tak czy siak jak grasz imprezy typu weselicha itp imprezy, ktore sa RAZ w zyciu to przemysl jakis zapas do wozenia w razie awarii glownego naglosnienia.

Co do LDM to jesli dobrze kojarze model to mozesz pokombinowac ze strojeniem paczek bo seria jest tam tylko otwor br i tyle... Moze zagraja nizej...

Jak nie masz sentymentu to sprzedaj ldm, kup 12" nadstawki i subbasy pasywne na 15, 18 wraz z koncowka mocy. Na mniejsze sale zabierasz jeden bas do tych satelit na 12" pedzonych pwermixerem i ogrywasz spokojnie wesele ogarniesz na 150 osob.
  • Poziom 11  
    Widzę zainteresowanie i dużo podpowiedzi :D Każdy ma swój sposób na to , ale jeszcze jedno mnie dręczy :?: wspomniałem o końcówce TA-2400 co prawda jest ona bez crossover ,ale za to jest crossover wbudowany w kolumnę . I tak podając sygnał z miksera na końcówkę , która zasila tylko doły :arrow: czyli doły i tak będą puszczały tylko sam bas, ze względu na zastosowany crossover w kolumnie na górach ściągam bas i po mojemu powinno hulać. Co prawda regulacji pasma nie ma ale ,głośnościami mogę regulować :?: a aktywnych raczej nie biorę pod uwagę, po przemyśleniu w razie awarii zawsze którąś z końcówek można po przepinać byle górne grały . :?:

Dodano po 0 [sekundy]:

Widzę zainteresowanie i dużo podpowiedzi :D Każdy ma swój sposób na to , ale jeszcze jedno mnie dręczy :?: wspomniałem o końcówce TA-2400 co prawda jest ona bez crossover ,ale za to jest crossover wbudowany w kolumnę . I tak podając sygnał z miksera na końcówkę , która zasila tylko doły :arrow: czyli doły i tak będą puszczały tylko sam bas, ze względu na zastosowany crossover w kolumnie na górach ściągam bas i po mojemu powinno hulać. Co prawda regulacji pasma nie ma ale ,głośnościami mogę regulować :?: a aktywnych raczej nie biorę pod uwagę, po przemyśleniu w razie awarii zawsze którąś z końcówek można po przepinać byle górne grały . :?:
  • Poziom 43  
    Z mojego punktu widzenia, poszedł bym inną drogą. Przede wszystkim zasilił bym te kolumny (PLP-515) wzmacniaczem (ok. 2x700W/8 om), który pozwolił by wykorzystać ich potencjał, bo w tej chwili, zasilane EMX-512, potencjał tych kolumn (każda 500W!) jest wykorzystywany w niewielkim stopniu.
    Znając wyroby Yamahy a głównie podawane przez tę firmę parametry, powiem tylko że moc podawana jest jako MAX POWER, lub PEAK, czyli jak w przypadku większości firm z najniższej półki typu Tatoo, Mc Crypt itd a nie moc nominalna. Moc MAX z przyczyn komercyjnych, jest oczywiście podawana na samym początku specyfikacji, lub w samej symbolice nazwy modelu, natomiast moc nominalna jest w ogóle pominięta w specyfikacji, lub jest podana na samym jej końcu:
    http://chisnallwoodmusic.org.nz/wp/wp-content...oads/2014/01/EMX512Sc-Yamaha-Mixer-Manual.pdf
    Być może okazać się, iż te PLP - 515, zasilone odpowiedniej mocy wzmacniaczem, nie będą potrzebowały wsparcia dołami, przynajmniej na imprezach typu wesela, poprawiny, 18-stki itp.
    W przypadku dyskotek na więcej niż ok. 40 osób wsparcie dodatkowymi kolumnami niskotonowymi będzie nieodzowne.

Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Popieram zdanie DjMapeta, EMX-512 jest stanowczo za slabe do tych kolumn. Czytalem kiedys test tego powermixera. Byla krytyka na bardzo slaba moc oraz na kiepski procesor efektow.
    Brakowalo dobrych efektow potrzebnych do wokalu typu Delay, Tape Delay, Stereo delay, Reverb Delay itd. To jest dla mnie dziwne, poniewaz Yamaha umie i potrafi produkowac dobre efekty ktore znam z ich innych produktow.
  • Użytkownik obserwowany
    Nie to, żebym się czepiał DJMapet ale końcówka 2x700 przy 8r trochę kosztuje a przede wszystkim waży... Najniższa linia oporu to FPA12 ale od razu kolega musi sobie Megabol kupić i pić przed każdym noszeniem sprzętu. Jak mają być basy to te 500w pełnopasmówki SPRZEDAĆ i zanabyć 12" + basy oddzielne + 2 końcówki mocy choćby tanie DAPy czy T.AMPy... Wsio pasywne by w razie awarii dobrać do końca na samych satelitach.
  • Poziom 11  
    Wszystko ładnie pięknie , ale ja w dalszym ciągu się nie dowiedziałem jak z tym moim crossoverem w tych dołach :?: czy dalej jest potrzebny dodatkowy crossover czy ten wystarczy . I tak jak napisał JERZY PED wiem że ten mikser jest za słaby do tych PLP-515 :?: Dlatego cały czas usiłuję się dowiedzieć czy ten dodatkowy crossover będę musiał dokupić . Końcówkę i tak zakupie w późniejszym terminie. TA-2400 Naczytałem się troszkę o tym sprzęcie i polecają ją . Przy 8 ohm oddaje 650 W mocy czyli da radę z tymi PLP-515 :| Ale niestety nie ma wbudowanego crossovera . Później mogę myśleć o zakupie 2 końcówki a wzmacniacz mixera wykorzystywać do odsłuchów .
  • Użytkownik obserwowany
    Mam kilka ta2400 i daje 500w na 8r na kanal i 900 przy 4r na kanal. Arek59 je mierzył. Żaden szal te końcówki ale jak o cenę chodzi i niezawodność to są ok. Mimo, ze cross ma wbudowany i spełnia w jakimś stopniu swoja funkcje to i tak zastosował bym zewnętrzny bo jak dojdzie instrumentów typu perkusja do kapeli to może być lipa z sensownym podziałem gdy będziesz już miał pasywna zwrotkę w kolumnie. Pzdr
  • Poziom 11  
    To jeśli nawet ma te 500W przy 8 ohm to jak znalazł do dych kolumn, ale cały czas byłem pewien że te końcówki nie posiadają crossovera.
  • Użytkownik obserwowany
    T.amp nie mają crossovera. Lepiej weź tańszą kolumnę bez pasywnej zwrotnicy i kup crossover niż dopłacaj za marnej jakości pasywna producenta bez żadnej możliwości regulacji odcięcia czy tez podbicia niskiego pasa jak to ma miejsce w crossoverze...
  • Poziom 43  
    PANICZKAMIL napisał:
    Nie to, żebym się czepiał DJMapet ale końcówka 2x700 przy 8r trochę kosztuje a przede wszystkim waży.

To twoim zdaniem lepiej zasilać te PLP-515 tym marnym EMX? Hmm, ciekawe podejście do efektywnego wykorzystania potencjału kolumn.

Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    PANICZKAMIL napisał:
    Nie to, żebym się czepiał DJMapet ale końcówka 2x700 przy 8r trochę kosztuje a przede wszystkim waży...

Dlaczego? Za 2500zł można mieć nowego Synq 2k2 (650w an kanał, 8Ohm) Waga 12 kg. osobiście wykorzystuje takie końcówki (w wersji 3k6) i jestem zadowolony.

Dodano po 5 [minuty]:

Jeżeli chodzi o crossover, to cena takowego nowego jak jest prosty to ok 300zł, wiec żaden majątek.
  • Użytkownik obserwowany
    Dla mnie jest logiczne, że jeśli ktoś kupuje EMXa z impulsowym zasilaczem to zależy mu na masie - stąd wzmianka o masie. Druga sprawa nie piszę, że ma zostać ten powermixer Mapet - Yamaha to brzmieniowy "karton" a korekcja niskich w okolicy 80Hz to totalne dno i kilka metrów mułu - NIGDY w życiu tego ustrojstwa bym nie polecił komuś do grania live.

I tu może być pies pogrzebany - brak Ci niskich bo kręcisz wysoki kick myśląc, że niskie na tym powermixerze - spróbuj do czegoś innego podpiąć te kolumny.

Dla mnie posiadanie tak mocnych i bezsensownych po kupnie basu nadstawek mija się z celem = sprzedawaj.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    PANICZKAMIL napisał:
    Dla mnie jest logiczne, że jeśli ktoś kupuje EMXa z impulsowym zasilaczem to zależy mu na masie

Wg. mnie, do zakupu tego powermiksera skłoniła autora nie masa klocka a raczej te 2x500W (absolutnie nierealne), no i oczywiście "profesjonalnie" brzmiące logo :-), nie mówiąc już o 4 w jednym (wzmacniacz, mikser, procesor, kompresor).
    Z resztą Twojego wywodu zgadzam się w całej rozciągłości, z tym że z przebiegu tematu wynika, że autor raczej nie bierze pod uwagę pozbycia się PLP-515. Stąd też wziął się mój pierwszy post.

Nawiasem mówiąc, parę lat temu, mój dobry kolega kupił dwa takie EMX (mimo iż mu odradzałem) do swojej firmy, bo na dwa dostał 20% rabatu. Po zagraniu kilku imprez, sprzedał oba, w tym jeden jeszcze nawet nie rozpakowany :-). Ten nie rozpakowany wystawiałem mu nawet tu, na forum.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1296527&highlight=

Pozdrawiam.