Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik ssr do pompy paliwa

10 Maj 2014 11:40 1458 6
  • Poziom 8  
    Witam.
    Potrzebuję zabezpieczyć styki przed wypalaniem w pompie paliwa honda varadero.
    Znalazłem przepis na zamontowanie przekaźnika co zmniejszy iskrzenie.
    Ale nadal są tam ruchome części.
    Znalazłem coś takiego jak przekaźnik ssr.
    http://www.tme.eu/pl/katalog/przekazniki-ssr-stalopradowe_112511/
    Potrzebuję aby sterowanie było w granicy 12 -15v
    A styki po załączeniu przekazywały także 12-15v.
    Jaki wybrać przekaźnik?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 30  
    Nie napisałeś, czy zasilanie trójfazowe, czy jedno fazowe.

Czy zasilasz to napięciem zmiennym, czy stałym.

SSR-y to przekażniki, w którym elementem łaczącym jest triak lub tranzystor IGBT
    Nie ma on żadnych styków wiec jesli potrzebujesz styk sygnalizujący załączenie,
    to możesz użyć przekaźnika zasilanego z załaczonego napięcia, albo transoptor
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 30  
    Przejrzałem link, rozwiązanie z przekaźnikiem jest tańsze i proste.

Nie podano rezystancji cewki pompki (możesz zmierzyć omomierzem R cewki wtedy Imax.=U/R czyli średni I=Imax/2), ale myślę, że SSR musi być na conajmniej 5A, czyli ASR-05DD.

Przerywany jest prąd cewki, więc na stykach SSR-a będzie indukowało się wysokie napięcie, równolegle do styków SSR-a należałoby podłączyć Varystor na 100V.

Dobrze byłoby pomierzyć napięcie oscyloskopem (próbować zastosować kondensator zamiast warystora), a prąd miernikiem przez który zasilony byłby pracujący układ zasilania pompki.

Zaletą układu z SSR będzie mniejsze opóźnienie załączenia i wyłączania prądu cewki, ale spadek napięcia na stykach SSR będzie wyższy niż na stykach przekaźnika i przepięcie może uszkodzić tranzystory na wyjściu SSR-a.
  • Poziom 22  
    Jeśli pompa jest podobnej konstrukcji jak w XRV750 to może wystarczy zastosować diodę równolegle do cewki i kondensator równolegle do styków, to będzie eliminowało wypalanie styków. Jeśli nie takie rozwiązanie to wystarczy mosfet sterowany z oryginalnych styków. Jak chcesz więcej info to pisz.
  • Poziom 30  
    Rozwiązanie z MOSFET-em będzie tańsze od SSR-a. Można dać mosfeta na wyższe napięcie, może wtedy mały kondensator spłaszczyłby szpilkę przepięcia.

Dioda równolegle do cewki wydłuży zanik prądu w cewce i zmniejszy częstotliwość pracy pompki (zmniejszy jej wydajność)
  • Poziom 8  
    Witam. Dzięki za informację.
    Motor został sprzedany. :D