Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kurs na temat Projektowania systemów alarmowych klasy SA-1 - SA-4.

Maras.2005 13 Apr 2005 16:37 8793 13
Optex
 • #1
  Maras.2005
  Level 11  
  Witam.
  Czy mógłby mi ktoś czytelnie wyjaśnić co by mi dało odbycie kursu na temat Projektowanie systemów alarmowych klasy SA-1 - SA-4. Co to właściwie jest to SA-1 - SA-4.
  Z góry dziękuje.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  koppers
  Level 13  
  SA-1,SA-2,SA-3 i SA-4 to podział systemów alarmowych na klasy tych systemów.
  O klasie systemu alarmowego decydują urządzenia wykorzystane do budowy tego systemu i tak:
  SA-1 - urządzenia klasy - A - popularna
  SA-2 - urządzenia klasy - B - standardowa
  SA-3 - urządzenia klasy - C - profesjonalna
  SA-4 - urządzenia klasy - S - specjalna

  Gdzie i jakie systemy powinny być stosowane to poczytasz sobie w PN-93E-08390/12.

  Kurs o który pytałeś uprawnia Cię do projektowania ,instalowania i konserwcji tych systemów.

  Pozdrawiam.
 • Optex
 • Helpful post
  #3
  faradcik
  Level 17  
  Witam.
  Dokładnie to nic Ci to nie da jest to tylko wyciąganie pieniędzy od ludzi.
  Podobnie było z licencjami itp.
  Norma systemy alarmowe nie istnieje !!!
  Wystarczy abys sobie wziął literaturę fachową duzo duzo praktyki i głowa do góry
  Powodzenia Andrzej
 • #4
  koppers
  Level 13  
  Do kolegi Faradacik.
  Po pierwsze jeśli ktoś idzie na kurs aby go tylko zrobić i nie chce z niego skorzystać to go ,,tylko zrobi" i nic tak naprawdę on mu nie da.
  Faktem jest , że treści tych kursów są różne i nie zawsze wszystkie przydatne ale jest wiele rzeczy które wzbogacą wiedzę praktyczną ale i toretyczną .
  Po ukończeniu takiego kursu dostałem dyplom jego ukończenia a moja firma jest Autoryzowanym Zakładem Instalacji Alarmowych wymienionych na stronie internetowej,co się z tym wiążę i jakie daje korzyści to ci mogę wyjaśnić jeśli będziesz tego sobie życzył.
  Po drugie czy wiesz w ogóle co to są Polskie Normy? Tych dotyczących systemów alarmowych jest co najmniej kilkanaście!!! Jeśli jesteś zainteresowany to mogę ci polecić przewodnik normalizacyjny składający się z 87 stron.To jest sam przewodnik a nie normy!
  Natomiast jestem ciekawy co try mógłbyś polecić mi z tzw. ,,literatury fachowej" , na którą się powołujesz?

  Pozdrawiam.
 • #5
  faradcik
  Level 17  
  Kolego kopers .
  Dla mnie literaturą fachową są instukcje instalatora dla Ciebie moga byc wytyczne Izby Systemów Alarmowych która to słynie z organizaowania kursów za 2000 zł które kompletnie nic nie wnoszą ,a o tego typu kurs pewnie chodzi osobie pytającej.
  pozdrawiam 15 lat w branży.
 • #6
  wojtas69
  Level 16  
  Organizator szkoleń TECHOM z zasady ma pomagać instalatorom i firmom jednakże ich działalność codzienna sprowadza się do inkasowania duuzych sum za szkolenia i seminaria autoryzacyjne.Miałem kiedyś chęć przystąpić do systemu OSA ( OGÓLNOPOLSKI SERWIS AUTOALARMÓW) jednak w lokalnym oddziałe PZU paniusia przez 3 tygodnie szukała kontaktu do OSY i nie znalazła bidulka.Zwróciłem się ztym do TECHOMU jako autoryzowany zakład o oni nawet nie kiwnęli palcem.
  "Papier" mieć warto ale bez przesady, jeżeli ogólnpolska autoryzacja TECHOMU jest "za krótka" zeby robić przeglady używanych autoalarmów to sorry. Za kilka dni pojawi się inna OSA , zmieni nazwę i warunki świadczenia usług i znów każe zapłacić kaskę .
 • #7
  faradcik
  Level 17  
  Kilku znajomych było na "kursie" w Warszawie organizowanych przez Izbę Systemów Alarmowych wtłaczno im wiedzę co jest najlepsze na rynku i co powinni kupowac normalna akwizycja wiedzy praktycznej nie nabyli praktycznie zadnej no bo jak nauczyć się konfigurowania,programowania,zasady działania itp.w ciągu tygodnia
  można owszem troszke nabrac wiedzy ale bardzo wybiórczej.
  Mam koncesje,licencje,autoryzacje dziesiątki certyfikatów i co z tego skoro nic nie są warte.
  Na rynku liczy się tylko cena i układy montuje system na nowym osiedlu i przychodzi do mnie elektryk pytac się gdzie powiesić czujniki .
  Facet robi systemy pod dewelopera nie ma o tym kompletnie pojecia nie ma zadnego papiera i na ca 4M i 12 czujnikach zabezpiecza domy i tak ma jeszcze do zrobienia 14 domkow na osiedlu.
  I wszystko jest OK panie knopers co Ty na to powiesz ????

  Dla mnie najbardziej liczy się doświadczenie i praktyka bo nic ,a nic nie zastapi paktyki zaden kurs zadna lektura chociaz ona jest czasami dogłębna to praktyka wiele koryguje.
 • #8
  koppers
  Level 13  
  No skoro wszystkie papiery ,które posiadasz nic nie są warte a kursy nie potrzebne to czemu dziwisz się elektrykowi który robi ,,alarm" i mu działa ? No i po wykonaniu tych kilkunastu instalacji jakie będzię miał doświadzcenie?! Przecież on nawet nie słyszał zapewne o żadnych licencjach, koncesjach czy kursach i też instaluje ,,alarmy"! A jego literaturą fachową była zapewne instrukcja. Ale czy to oznacza ,że tacy instalatorzy mają wyznaczać nam drogę i być konkurencją ? Bzdura totalna.
 • #9
  faradcik
  Level 17  
  I widzisz sam sobie odpowiedziałes na pytanie: po co papiery?
 • #10
  Maras.2005
  Level 11  
  Do kolegi Koppers.
  Z poprzedniej twojej wypowiedzi wynika iż uczestniczyłeś w takim kursie organizowanym przez TECHOM.
  Mam więc pytanie dotyczące egzaminu końcowego. Przyznaje że nie mam zbyt dużego doświadnienia w tej dziedzinie (lecz całkowitym laikiem też nie jestem), czy trudno jest zdać taki egzamin i z czego się on składa.
  Z góry dziękuje za odpowiedź.
 • Helpful post
  #11
  koppers
  Level 13  
  Witam.
  Kurs trwa dwa tygodnie.Sa to wykłady i zagadnienia z naszej branży.
  Zaliczeniem jest obrona pracy ,którą wcześniej dostaje się do wykonaia.Jest to np: plan banku lub jednostki wojskowej w której trzeba zaprojektować sswin.Projekt obejmuje naniesienie urządzeń i instalacji kablowej na podkład otrzymany oraz wykonanie dokumentacji projektowej.Jedną pracę wykonuję się w trzyosobowych grupach.
  Zaliczenie polega na obronie tej pracy + dodatkowe pytania czasami banalne ale nie zawsze.NP. obliczyć przewód krytyczny dla czujnika , lub bilans energetyczny aby był zgodny z normą.Albo rozrysować podłączenie zasilacza buforowego itp.
  Egzamin jest do zaliczenia.Pozdrawiam.
 • #12
  praktykier
  Level 11  
  Mam pytanie. Padło tu parę słów na temat licencji. Czy nadal jest ona wymagana? Jak zrobić taką licencję. nie chodzi tu prowadzenie firmy tylko o pracę. Czy technikum budowlane to jest wykształcenie wystarczające żeby się ubiegać? gdzie ewentualnie można znaleźć bliższe informacje? I jak to jest z tymi normami? Są, czy ich nie ma?
  Miałem kilkuletnią przerwę w tym fachu, chciałbym wrócić a tu takie kłody ... :)
 • #13
  prowiant
  Level 12  
  kliknij w link na dole tam masz dokładnie opisane dokumenty i zaświadczenia wymagane do licencji technicznej i fyzycznej zarówno I jak i II stopnia.
  z fizyczną nie będziesz miał problemu ale techniczna raczej nie przejdzie bo musisz mieć wykształcenie o profilu elektrycznym, elektronicznym lub mechanicznym. osoba z licencją jest zawsze miej widziana niż bez.

  licencja pozwala na wykonywanie zadań ochrony fizycznej i technicznej zgodnie z wymogami prawa polskiego. licencje II stopnia pozwalają na rozpoczęcie działalnoci ochrony i monitorowania oraz podstawą do ubiegania się o koncesję MSWiA.  link:
  http://bip.katowice.kwp.policja.gov.pl/_engine/page_render.asp?nodeid=240&menuid=240
 • #14
  mielcar
  Level 22  
  Panowie! Dla praownika zabezpiezenia technicznego JEST wymagana prawem liencja. Warunki uzyskania i zakres uprawnień jest podany w Ustawie o ochronie osób i mienia z dn.22.08.97r. Kurs może pomóc w jej uzyskaniu. Nie kojarzę, jak można ZAPROJEKTOWAĆ SSWiN dla banku bez licencji II stopnia, bo takiego projektu nie zatwierdzi policja (plan ochrony i reszta "papierków"), to samo ujęcia wody i reszta obiektów podlegających obowiązkowej ohronie...
  Ustawę znajdziesz tu: http://isip.sejm.gov.pl/prawo/index.html, w wyszukiwarce wpisz nazwę, lub po. dziennika :DzU 114, poz.740.