Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica z aparatu- uruchomienie

hawker1 10 Maj 2014 14:59 801 3
  • #1 10 Maj 2014 14:59
    hawker1
    Poziom 11  

Witam!
    Na wstępie proszę moderatorów o przesunięcie do właściwego działu, jeżeli ten nie jest odpowiedni.

Mój problem polega na tym, że staram się uruchomić przetwornicę napięcia od aparatu fotograficznego w celu zamontowania jej w liczniku Geigera-Mullera.
    Problem w tym, że aparat ten miał w sobie trochę więcej elektroniki niż zwykła jednorazówka, i na płytce oprócz wyjść lampy (kondensatora) są jeszcze cztery wyjścia. Dwa z nich udało mi się rozszyfrować i przypisać do zasilania, natomiast koleje dwa powinny być teoretycznie od wyzwalacza układu, jednak mimo wielkich starań i przewertowania wielu forów nie udało mi się ustalić w jaki sposób zmusić układ do pracy.
    Jedno z tych nieznanych wyjść prowadzi bezpośrednio do transformatorka, natomiast drugie do Tyrystora (?) FOR3G który na płytce podpisany jest jako SCR (zapewne od Silicon Controlled Rectifier). Różne kombinacje połączenia wyprowadzeń nic nie zmieniają, na przewodach wychodzących do lampy/kondensatora nie pojawia się napięcie. Czy któryś z bardziej doświadczonych forumowiczów mógłby mi podpowiedzieć jak się z tym problemem uporać?
    Załączam zdjęcia dwóch stron płytki z opisem oraz notę katalogową innego tyrystora który według zasobów internetu jest zamiennikiem występującego w układzie FOR3G, ponieważ noty dla dokładnie tego tyrystora znaleźć mi się nie udało.
    Przetwornica z aparatu- uruchomienie

http://www.weisd.com/store2/NTE5405.pdf

na tej stronie jest pokazany dokłądnie ten SCR który występuje w układzie przetwornicy:
    http://www.electronicrepairguide.com/testing-scr.html

dzięki

0 3
  • #2 10 Maj 2014 16:57
    adam_es
    Poziom 27  

Na tej płytce jest tylko transformator przetwornicy i układ wyzwalania palnika. Brakuje tranzystora kluczującego transformator. Przewody w tym układzie to:
    1- +kondensatora i palnika
    2- elektroda zapłonu
    3- wyzwalanie błysku (bramka tyrystora)
    4- +zasilania (dołączony do + kondensatora elektrolitycznego)
    5- masa (- dołączony do - kondensatora i katody tyrystora)
    6- uzwojenie transformatora przetwornicy (drugi koniec do + zasilania,

0
  • #3 10 Maj 2014 17:09
    hawker1
    Poziom 11  

Dzięki za odpowiedź.
    Czyli raczej nic z tym nie zrobię? czy można w prosty sposób "dołożyć" taki tranzystor kluczujący?

0
  • #4 10 Maj 2014 22:52
    piotrkol7
    Poziom 21  

Teoretycznie tak, wystarczy dowolny generator impulsów.

0