Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wokół elektrowni Bełchatów

zdzisiek1979 10 May 2014 18:08 5148 17
Optex
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Witam. Dzisiaj zrodził się rano pomysł z kolegą by przejechać się do Bełchatowa zobaczyć wielką dziurę :D w ziemi. Jako że nie mam nic lepszego do roboty chyba by kosić trawę na daczy to postanowiłem się przejechać trawa poczeka. Aparat w torbę rzutka na LPG i jazda.

Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów
    Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów

Podejrzewam że to zaplecze techniczne zapasów dla podajników. Widać zwinięte bele pasów transmisyjnych były jeszcze bodajże rolki do podajników ale nie zdążyłem pstryknąć.

Jedna ze stacji zasilania szukając wielkiej dziury znaleźliśmy koniec drogi i trafostację.

Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów

Ta mała wyglądająca na jakie 15kV to chyba do zasilania pomp głębinowych. Głowy nie daje.
    No i wielka dziura robi wrażenie. Jak ktoś nie widział na własne oczy to... choć spodziewałem się większej.

Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów
    Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów

Jedna z wielu wielu stacji pomp.

Prawdopodobnie zasilanie pomp.

Wokół elektrowni Bełchatów Zabezpieczenie kabli to tylko wbita nie dotykać urządzenie elektryczne. Troszkę km tych urządzeń mają :D
    Inna trafostacja ale mała tylko jeden mały transformatorek.
    Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów Wokół elektrowni Bełchatów

Podejrzewam że ten dynks służy do przełączania uzwojeń i zmiany napięcia wyjściowego. I kontrolka z badania transformatorka.

Bardzo ciekawe podłączenie rozdzielni z transformatorem.

Kawał dobrej roboty. Wygląda bardzo ciekawie ale jest jedno moje zastrzeżenie.
    Przewody ochronne są zaciskane w końcówki i tylko tyle bardzo mi przeszkadza wręcz kuje mnie w oczy brak obkurczonych koszulek. Wszystko jest bezpośrednio narażone na działanie czynników atmosferycznych i brak koszulek powoduje że syf i wilgoć może penetrować zaciśnięcie i zarazem wnikać w przewód między żyłę a izolację i mamy zasyfiona miedź.

Podobno ciekawie wygląda nocą jak wszystko jest oświetlone. Jeszcze bardziej depresyjnie wygląda późną jesienią i zimą. Niestety gigantycznej koparki nie widziałem bo pracuje na nowej kopalni pod Szczercowem tylko coś gigantycznego na horyzoncie się zarysowywało.

Nie było czasu już by jechać w poszukiwaniu giganta. Może kiedyś jeszcze się wybierzemy na dłużej bo teraz to od wyjazdu do powrotu to tylko łącznie dobre 3h. Jedno jest pewne na następny raz bierzemy pomarańczowe kamizelki i kaski będzie bezpieczniej się gdzie nie gdzie wkraść :D

Po drodze na tarasie widokowym spotkaliśmy wycieczkę i był przewodnik z nimi i ku mojemu zdziwieniu powiedział że ta chłodnia kominowa na pierwszym zdjęciu to jest nowość bo prócz chłodzenia i wyrzutu pary to jeszcze uchodzą nią gazy spalinowe z pieca. Zawsze myślałem że tylko para a tu nowość. Kominy spalinowe mają po 300m wysokości.
  • Optex
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    Bardzo fajna fotorelacja. Uwielbiam takie "techniczne" wypady.
    Również pierwszy raz słyszę, aby chłodnia kominowa odprowadzała gazy. Może coś źle zrozumiałeś?
    Zawsze zastanawiałem się jak tyle ton betonu może ustać na takich cienkich nóżkach.
    Kiedyś tam byłem z wycieczką szkolną i dziursko robiło ogromne wrażenie - taki niby rodzimy wielki kanion ;) Czuło się respekt potęgowany silnym wiatrem. Wielki potwór zasilany "przedłużaczem" wgryzający się w uskok stał kilkaset metrów od naszej grupy.
    Chyba jedyne miejsce w Polsce które bez problemu można rozpoznać z kosmosu ;)
    luzakforum
    Level 2  
    Niedaleko są też wiatraki, wyciąg narciarski i lotnisko na hałdzie Kamieńsk-Orla Góra. Ogólnie ciekawa okolica.
    czesiu
    Level 35  
    Kolego autorze zdjęć nie wiem czy słyszałeś o Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 2003 r. w sprawie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa oraz ich szczególnej ochrony – na jego podstawie dany obiekt może uzyskać status obiektu szczególnie ważnego dla bezpieczeństwa i obronności państwa, a odpowiednia jednostka nadzorująca może wprowadzić zakaz fotografowania na terenie tego obiektu. Elektrownia Bełchatów ma taki status i rozpowszechniając takie zdjęcia nawet robione zza płotu możesz narobić sobie problemów.
    Druga sprawa to kręcenie się w okolicach odkrywki. Ja miałem nieprzyjemność odsiedzieć z kolegami dwie godziny na posterunku ochrony tego kompleksu w oczekiwaniu na przyjazd policji, bo z aparatami pojechaliśmy w jedną uliczkę za daleko. Takie sytuacje potrafią zepsuć klimat całej wycieczki, więc przestrzegam.
    janek1815
    Level 38  
    Nie było tak źle z 15 lat temu tak się zagapiłem że wjechałem osobówką na teren kopalni za tirem. Trochę się pokręciliśmy zanim opuściliśmy teren. Obecnie pewnie bezpieczeństwo jest bardziej przestrzegane. Przejazd autem osobowym obok maszyny tam jadącej której koła są kilka razy większe niż auto osobowe robi niesamowite wrażenie. Pewnie kolos nawet by nie poczuł że wjechał na auto. Widok w nocy na odkrywkę jest nie ziemski i budzi zachwyt oglądających. Jak to jedna osoba powiedziała widok jak na księżycowe miasteczko.

ps. uważam że jeśli nie można fotografować to powinni zamknąć taras widokowy lub postawić tam strażnika 24h. Miałby co robić ponieważ są tam ludzie praktycznie 24h. W nocy młodzież nie koniecznie podziwiająca widoki :)
    JWitek
    Level 23  
    Łukasz-O wrote:

Również pierwszy raz słyszę, aby chłodnia kominowa odprowadzała gazy. Może coś źle zrozumiałeś?

Dobrze zrozumiał. Na zdjęciu nr 2 widoczne jest nawet doprowadzenie gazów spalinowych do chłodni z instalacji odsiarczania - rurami z tworzywa. Jest to obecnie typowe rozwiązanie w takich obiektach.
  • Optex
    SeRgEy1989
    Level 15  
    JWitek wrote:
    Łukasz-O wrote:

Dobrze zrozumiał. Na zdjęciu nr 2 widoczne jest nawet doprowadzenie gazów spalinowych do chłodni z instalacji odsiarczania - rurami z tworzywa. Jest to obecnie typowe rozwiązanie w takich obiektach.

Zgadza się dokładnie jak kolega wyżej napisał chodzi o odsiarczanie. Taka samą funkcje będzie spełniała nowa chłodnia (185m) w Kozienicach.
    zdzisiek1979
    Level 38  
    No niestety nie słyszałem o rozporządzeniu ale pamiętam jeszcze z lat 80 relikt tabliczkę zakaz fotografowania ale czy to miało czy ma jakieś uzasadnienie logiczne to nie wiem. Kiedyś była paranoja dzisiaj są idioci. Z jednej strony robią zakaz owszem był na płocie a z drugiej strony można zorganizować wycieczkę ale płatną i wszystko dobrze sobie obejrzeć i z filmować.
    Żyjemy w takich czasach ze nawet nie potrzeba zdjęć by zaplanować katastrofę, wystarczy tylko zła wola.
    Gdybyśmy zaplanowali jazdę prędzej to by się popatrzyło poczytało i by wiadomo gdzie i jak jechać ale to była chwila.
    Tak dobrze usłyszałem też wątpiłem w to ale poszukałem w necie i tera budują że chłodnia pełni podwójną rolę Systemy odsiarczania i odpylania są tak zaawansowane że zanim spaliny dotrą do chłodni to już tylko samo CO2. Podobno marzy się im by CO2 składować pod ziemią ale nie wnikam w te techniki.
    Wjazd między kopalnie a elektrownię to nie wiem czy można czy nie jest szlaban na drodze dojechaliśmy szlaban podniósł gościu i jazda wyjazd podobnie. Ogrom taśmociągów robi wrażenie ciągną się km.
    Tak już poza terenem to były takie konstrukcje pomp tak mi to wyglądało i rury jakieś skrzynie i słup tam sygnalizacja alarmowa taka zwykła jak na dom i jakiś czujnik albo kamera chyba pilnuje tych instalacji przed wrogo nastawionym obywatelem bo trochę to rozproszone to chyba jedyna opcja pilnowania elektroniczna.
    Nie wiem tylko bo te wypalone UV czerwone kable to kable zasilające ale po co te podstawki co jakiś czas są.
    Ogólnie było fajnie szkoda tylko że nie widziałem transformatorów blokowych za daleko by było iść na pieszo i wielkiej koparki :cry: jeszcze się nadarzy okazja.
    lefik
    Level 13  
    Zdjęcia nie pokazują ogromu tej dziury. Jadąc "gierkówką" warto odbić na Kleszczów gdzie znajduje się punkt widokowy na dziurę i elektrownie:) Wrażenia gwarantowane:)

Ps. Trzeba będzie tam skoczyć nocą skoro Panowie piszecie, że ładnie to jest oświetlone:)
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Jest coś takiego jak otwarte niebo czy jakoś tak i wojsko a raczej wywiad obcego państwa lata i fotografuje co ich tylko interesuje.
    Z tą tajnością to przypomina mi się pożar w papierni u nas w Pabianicach pożar wybuchł na dziale produkcji papieru do spłonek. Produkcja była tajna i nikt się nie domyślał nie wiedział co robią aż do pożaru i info w TV na jakim dziale się paliło :D
    Te zakazy fotografowania to tak jak się patrzy to taki prestiż nadają obiektom aż taka aura tajemniczości i powagi bije. Poważnie nie wyśmiewam się z tego zakazu tylko dla mnie to taka powaga i prestiż dla obiektu z tymi tablicami.
    soadfan
    Level 15  
    Sam mam przyjemność pracować dla firmy, która wykonuje zlecenia na prawie wszystkich zakładach energetyki zawodowej w Polsce. Co do robienia zdjęć to niestety są takie zakłady zabraniają robić zdjęcia np. w stolicy są trzy zakłady w których zdjęć robić nie wolno. Co do umieszczania takich zdjęć to dokumentuje pracę na nowych obiektach których jestem, czasami mimo zakazów. Co do chłodni i kominów w jednym to teraz już tak się buduje np. w Opolu, gdzie powstaną dwa nowe bloki też będą to dwie chłodnie kominowe w kombo z kominem.
    remik_l
    Level 29  
    W firmie której pracuję, szef ochrony na jednym ze szkoleń poinformował nas, że nie wolno robić zdjęć tylko wewnątrz budynków itp. ponieważ w czasach satelitów i dronów szpiegowskich zakaz robienia zdjęć na zewnątrz jest bezsensu.
    mczapski
    Level 39  
    Zakazy fotografowania przeróżnych obiektów są wyłącznie dla ograniczenia informacji o wydarzeniach na terenie obiektu. Mianowicie zdjęcia mogą psuć wizerunek firmy lub ujawniać niewygodne fakty. Gremia zarządzające podpierając się ochroną dóbr firmy zakażą ujawniania czegokolwiek. Taki groteskowy zwyczaj można spotkać nawet w centrach handlowych, czyli przestrzeniach dla celów publicznych. Ponoć fotografujący może zbierać informacje dla celów terrorystycznych. Ogólnie biorąc to taka urzędnicza naiwność i formalne ujęcie problemu. Są firmy, gdzie tylko podawanie oficjalne informacji przez kierownictwo jest dopuszczalne. Szeregowy pracownik nie ma prawa informować nawet rodziny jakie zagadnienia przewijają się w jego rejonie. Taka swoista wolność i demokracja.