Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak usunąć napięcie szczątkowe w żarówkach led

10 Maj 2014 18:53 3150 6
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich
    Potrzebuję pomocy, mam problem z napięciem szczątkowym w żarówkach led. Niedawno wymieniłem żarówki G9 halogen na led w układzie schodowym cały czas widać delikatne świecenie diod pomimo wyłączonego oświetlenia, nie pomogło nawet podpięcie układu pod różnicówkę. Ma ktoś jakiś pomysł jak się tego pozbyć.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    maxsmtm napisał:
    [...] nie pomogło nawet podpięcie układu pod różnicówkę.
    :lol:

Jakiej mocy żarówki LED? Ja osobiście przeprowadziłem eksperyment. Kupiłem 10 żarówek(tu chyba właściwszą nazwą jest świetlówka...) LED, każda o innej mocy. Świetlówki LED do 2W mocy generalnie cierpią na "przeświecanie" i to niezależnie od układu, w którym pracują. Świetlówki LED o mocy powyżej 2W generalnie nie powodują takich problemów.

Samo przeświecanie niektórzy tłumaczą indukcją, inni upływnością, a inni słabą jakością świetlówek LED. Ja bym sprawdził na początek metodę bezinwazyjną - zmienił świetlówki LED, na takie o większej mocy. Każda inna metoda wymaga ingerowania instalację lub same świetlówki LED.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Żarówka LED na 230V? Jeśli tak, to równolegle do żarówki (w obudowie lampy) wepnij kondensator 220nF/275V~ . Wyeliminuje to lekkie świecenie LED'ów przy wyłączonej żarówce.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    @comer3, przeczytaj co napisał autor. Oceń jego wiedzę, a następnie rozrysuj jak ma połączyć w teorii oraz jak ma to fizycznie wykonać, żeby prąd go "przypadkiem" nie zabił.
  • Poziom 22  
    A nie masz przypadkiem wyłącznika z podświetleniem, u mnie taki był - przez podświetlenie zamykał się obwód, po wymianie wyłącznika na normalny problem ustąpił (delikatne żarzenie diod).
  • Poziom 2  
    Żarówki mam włożone G9 3W, 200lm, 64 diody SMD3014,230V, czyli białe zimne, wyłączniki mam schodowe bez podświetlenia, jedyna wada układu po mojemu jest taka, że łączenie obwodów jest w rozdzielni głównej a same przewody od lamp idą razem z całą wiązką instalacji z mieszkania, i wydaje mi się, że indukuje się napięcie szczątkowe po między przewodami od lamp a pozostałymi przewodami znajdującymi się stale pod napięciem.
  • Poziom 2  
    comer3 Żarówka LED na 230V? Jeśli tak, to równolegle do żarówki (w obudowie lampy) wepnij kondensator 220nF/275V~ . Wyeliminuje to lekkie świecenie LED'ów przy wyłączonej żarówce.

comer3 WIELKIE DZIĘKI za pomoc idąc za twoją radą wstawiłem do układu w/w kondensator równolegle w obudowie lampy tj. podłączyłem go równolegle bezpośrednio do kostki podłączeniowej i problem z przeświecaniem led"ów minął. :D :D