Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obraz z Commodore 64 po kablu EURO/SCART

Michael1995 10 Maj 2014 18:58 8886 23
 • #1 10 Maj 2014 18:58
  Michael1995
  Poziom 11  

  Mam problem z kablem video do Commodore 64. Wykonałem taki kabel Din8 --> EURO/SCART na podstawie schematu z internetu. I jest poprawa względem kabla antenowego, czyli kolory są żywsze krawędzie ostrzejsze ogólnie super. Tylko występują moce przebarwienia tęczowe, które są bardzo denerwujące. Gdzieś czytałem że to może być wina słabej jakości kabla euro lub po prostu wejście euro nie wspiera sygnału s-video który generuje Komoda. Mój telewizor to LG 32LS5600. Może mi ktoś powiedzieć czy problem leży po stronie telewizora czy kabla. Powiem jeszcze że gdy całkiem odlutuję z wtyczki Din8 pin którym leci sygnał chrominancji to jest jeszcze gorzej i tak samo gdy dolutuje tam opornik 300ohm który w schemacie był opcjonalny. Pytam bo nie wiem czy jest sens inwestować w lepszy kable gdyż ten no.. nie grzeszy jakością czy nie ma to sensu bo i tak zostaną te przebarwienia.

  ANTENA:
  Obraz z Commodore 64 po kablu EURO/SCART

  EURO:
  Obraz z Commodore 64 po kablu EURO/SCART

  ANTENA:
  Obraz z Commodore 64 po kablu EURO/SCART

  EURO:
  Obraz z Commodore 64 po kablu EURO/SCART

  ANTENA:
  Obraz z Commodore 64 po kablu EURO/SCART

  EURO:
  Obraz z Commodore 64 po kablu EURO/SCART

  0 23
 • #2 13 Maj 2014 01:44
  phanick
  Poziom 28  

  Na telewizorze masz włączony tryb S-VIDEO czy COMPOSITE? Przy wyświetlaniu w trybie COMPOSITE są takie efekty.

  0
 • #3 13 Maj 2014 07:32
  Polon_us
  Poziom 41  

  Jeżeli po odłączeniu kabla odpowiadającego za chrominancję obraz na ekranie telewizora był w kolorze, to oznacza, żę telewizor odbiera sygnał Composite. Jak to słusznie zauważył kolega phanick.

  To również oznacza, że połączenia od strony wtyczki Commodore - Din8 - nie do końca są przygotowane do połączenia S-Video. Przewód chrominancji należy zostawić przylutowany do pin6 Din8 - rysunek poniżej.
  Z kolei przewód, który idzie na pin20 Scart powinien był być podłączony do pin1 Din8. W tej wygląda na to, że jest podłączony do pin4 Din8.
  O ile telewizor wspiera S-Video to powinien odtworzyć obraz w tym trybie. I jakość obrazu powinna była być lepsza. Piszę "o ile", bo instrukcja telewizora milczy na ten temat. Ale różne niespodzianki już się zdarzały i nie widzę przeszkód, aby spróbować.

  Obraz z Commodore 64 po kablu EURO/SCART

  1
 • #4 13 Maj 2014 09:40
  grubs
  Poziom 32  

  Zmieniłem post w oczekiwaniu na odpowiedź autora w kwestii podłączenia jakie zastosował.

  0
 • #5 13 Maj 2014 09:54
  Polon_us
  Poziom 41  

  @grubs - chciałbym zwrócić uwagę, że tematem tego wątku jest jakość obrazu z tego komputera, a nie jego brak. Kolega Michael1995 w sumie ma obraz w trybie composite poprzez Scart, tylko jego jakość jest niezbyt zadowalająca.

  Stąd idea podłączenia S-Video. Pomimo wątpliwości o których wspomniałem w moim poprzednim wpisie. Jeżeli telewizor nie obsługuje S-Video to efektem podłączenia które zaproponowałem, będzie czarno-biały obraz na ekranie telewizora.

  W takim przypadku trzeba będzie pozostać przy połączeniu composite.

  0
 • #6 13 Maj 2014 17:01
  phanick
  Poziom 28  

  Nie chodzi mi o to, że obraz w trybie COMPOSITE jest gorszej jakości niż w trybie S-VIDEO, tylko że commodore wysyła trzy sygnały na trzech liniach - dwa do S-VIDEO i jeden do COMPOSITE. Jeżeli do telewizora podłączone są dwa sygnału od S-VIDEO a telewizor jest w trybie COMPOSITE, to obraz będzie marnej jakości, i wcale nie będzie szary.

  0
 • #7 13 Maj 2014 17:23
  Polon_us
  Poziom 41  

  Michael1995 napisał:
  ... że gdy całkiem odlutuję z wtyczki Din8 pin którym leci sygnał chrominancji to jest jeszcze gorzej i

  phanick napisał:
  Jeżeli do telewizora podłączone są dwa sygnału od S-VIDEO

  Z wypowiedzi kolego Micheal1995 można wyciągnąć wniosek, że w chwili kiedy przeprowadzał swój test, miał podłączony sygnał Composite i sygnał chrominancji od S-Video.
  Gdyby miał podłączone obydwa przewody od S-Video, (Composite nie podłączone) to odłączenie przewodu z sygnałem chrominancji spowodowałoby utratę koloru. O czym kolega Michael1995 nie wspomina, tylko pisze " to jest jeszcze gorzej" .

  Trzech przewodów z sygnałem video nie można tam podłączyć naraz. Także, stąd moje powyższe wpisy.
  Inną sprawą jest to, że wg instrukcji telewizor nie wspiera S-Video oficjalnie, tylko ma opisane "Full Scart". Ale mimo wszystko, warto spróbować tego połączenia. Tak na wszelki wypadek.To tylko kwestia przelutowania jednego przewodu.
  Zobaczymy, czy przyniesie to jakieś rezultaty, o ile kolega Michael1995 podzieli się nimi na forum.

  0
 • #8 18 Maj 2014 15:08
  Michael1995
  Poziom 11  

  Przepraszam, że nie odpisywałem ale nie było mnie przez tydzień w domu. Ja swój kabel mam połączony w ten sposób Obraz z Commodore 64 po kablu EURO/SCART Więc pin 4 jest wolny tzn ze komodorek nie wysyła sygnału composite do telewizora. Ale po odłączeniu chrominancji obraz nie robi się czarno-biały tylko po prostu niesamowicie tęczowy. Gdy przelutuje go w tryb composite obraz jest taki sam jak przez antenę tzn krawędzie są postrzępione.

  0
 • #9 19 Maj 2014 02:53
  Polon_us
  Poziom 41  

  Z opisu kolegi Michaela1995 wynika, że wprowadza sygnał S-Video do telewizora. Choć szczerze mówiąc, ten fragment mi nie pasuje:

  Michael1995 napisał:
  Ale po odłączeniu chrominancji obraz nie robi się czarno-biały tylko po prostu niesamowicie tęczowy.

  Ale cóż, jeżeli jakość obrazu wciąż jest nie zadowalająca, to chyba tylko lepsza jakość kabli może pomóc. Rozumiem również przez to, porządne ekranowanie przewodów niosących informację video (luminancja i chrominancja). Ekrany tych przewodów powinny być połączone razem do masy (Ground). Najłatwiej będzie to zrobić przy wtyczce Scart.

  0
 • #10 20 Maj 2014 19:28
  Michael1995
  Poziom 11  

  Byłem dzisiaj u mojego sąsiada i on na telewizor, który ma wejście Scrat z możliwością wybory pracy i gdy podłączyłem u niego moje Commodore i wybrałem s-video obraz był po prostu świetny ostry i bez żadnych tęczowych przebarwień, a gdy przełączyłem na drugi tryb to obraz był taki jak u mnie na moim TV. Więc wniosek taki ze mój telewizor nie obsługuje s-video. Czyli nic z tym fantem nie zrobię i muszę zostać przy tym dziadowskim composite :(

  0
 • #11 20 Maj 2014 19:53
  grubs
  Poziom 32  

  Tylko że według twojego opisu nie masz podłączonego sygnału composite.
  Stąd może być taki obraz u Ciebie.
  Podłącz jedynie piny 4 i 2 według opisu kolegi Polon_us.

  0
 • #12 20 Maj 2014 21:48
  Michael1995
  Poziom 11  

  A po co mi sygnał composite ? Do tego mam normalny kabel din5 z RCA :D i tym kabelkiem mogę sobie podłączyć komode przez czincze do TV w standardzie composite. Natomiast po kablu Euro chciałem uzyskać obraz s-video, więc nie widzę sensu przerabiać tego kabla i używać pinów 4 i 2 bo uzyskuje ten sam efekt co przy DIN5->RCA tylko że przez wejście euro :D Mam poprostu pecha bo mój telewizor nie obsługuje s-video przez euro i nic z tym nie zrobię muszę używać komputera w trybie obrazu composite :(

  Dodano po 2 [minuty]:

  Noo chyba że ja czegoś nie rozumiem :D To proszę mi wyjaśnić co ma mi przynieść taki zabieg :)

  0
 • #13 21 Maj 2014 07:23
  Polon_us
  Poziom 41  

  Cóż, sytuacja nie jest beznadziejna. Test u sąsiada potwierdził, że komputer wyprowadza sygnał S-Video, a telewizor kolegi Michael1995 nie wspiera tego formatu niestety.
  W takiej sytuacji można rozważyć użycie konwertera sygnału video. W tym przypadku proponowałbym konwerter sygnału S-Video do VGA. Na przykład ten którego zdjęcie zamieszczam poniżej.

  Obraz z Commodore 64 po kablu EURO/SCART

  Potrzebuje on sygnał S-Video aby przekonwertować go do VGA. Komputer ma sygnał S-Video, telewizor ma wejście VGA (D-Sub). Cena 80 zł wydaje mi się ceną rozsądną. O ile kolega zdecyduje się na takie rozwiązanie, to konieczne bezie przelutowanie wtyczki Din8 i przygotowanie kabelka z sygnałem audio. Ale to nie jest żadna filozofia :)

  A jakość obrazu teoretycznie powinna być lepsza niż S-Video u sąsiada :)

  Zdjęcie i cenę tego urządzenia wziąłem z aukcji nr 4221773357 na znanym portalu aukcyjnym.

  0
 • #14 21 Maj 2014 08:27
  grubs
  Poziom 32  

  Michael1995 napisał:
  A po co mi sygnał composite ? Do tego mam normalny kabel din5 z RCA :D i tym kabelkiem mogę sobie podłączyć komode przez czincze do TV w standardzie composite.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Noo chyba że ja czegoś nie rozumiem :D To proszę mi wyjaśnić co ma mi przynieść taki zabieg :)


  Z Twojego wcześniejszego opisu wynikało że podłączałeś tylko sygnał z gniazda antenowego RF. Nic wcześniej nie pisałeś że masz taki kabel i sprawdzałeś sygnał composite, który teoretycznie powinien być lepszy niż z gniazda RF.

  Stąd mój post bo z opisu wynikało że podłączałeś tylko sygnał s-video i RF a nie composite.

  Z ciekawośći zapytam czy jest różnica w obrazie jak podłączasz kablem antenowym z wyjścia RF a tym kablem din5 na chinch? Do którego wejścia w TV go wtedy podłączasz?

  0
 • #15 21 Maj 2014 08:35
  Polon_us
  Poziom 41  

  grubs napisał:
  Z ciekawośći zapytam czy jest różnica w obrazie jak podłączasz kablem antenowym z wyjścia RF a tym kablem din5 na chinch?

  Wpis #1 -
  Michael1995 napisał:
  Wykonałem taki kabel Din8 --> EURO/SCART na podstawie schematu z internetu. I jest poprawa względem kabla antenowego, czyli kolory są żywsze krawędzie ostrzejsze ogólnie super. Tylko występują moce przebarwienia tęczowe, które są bardzo denerwujące.


  Sądzę, że to chyba jest odpowiedź na pytanie.

  0
 • #16 21 Maj 2014 08:38
  grubs
  Poziom 32  

  No nie zupełnie bo we wpisie #8 jest schemat jaki wykonał kolega.
  Z niego wynika że nie ma tam sygnału composite a jedynie sygnał s-video.
  Na schemacie pin 4 w ogóle nie jest użyty.

  Michael1995 napisał:
  Ja swój kabel mam połączony w ten sposób Obraz z Commodore 64 po kablu EURO/SCART Więc pin 4 jest wolny tzn ze komodorek nie wysyła sygnału composite do telewizora.

  1
 • #17 21 Maj 2014 08:48
  Polon_us
  Poziom 41  

  Rozumiem, kolega sugeruje, aby kolega Michael1995 wykonał test używając tylko Composite.

  Czemu nie, można spróbować.

  Czyli pin1 i pin6 odłączone, a zamiast nich pin4 i pin2, czy tak?

  Ale szczerze mówiąc, wiele nadziei bym nie pokładał w jakości obrazu przy tym połączeniu :)

  Edit: Zdanie " Czyli pin1 i pin6 odłączone, a zamiast nich pin4 i pin2, czy tak?" jest trochę mylące :( Moja wina. Pin2 - masa - musi być podłączony zawsze. W sugerowanym teście kolega Michael mógłby odłączyć pin1 i pin6, a użyć pin4 do -> Scart pin20. W tym przypadku Scart pin15 pozostaje nie podłączony.

  0
 • #18 21 Maj 2014 09:00
  grubs
  Poziom 32  

  Dlatego z ciekawości zapytałem czy jest różnica między composite a RF.
  Autor napisał że ma również kabel din5 na chinch który może podpiąć do TV jednak nie napisał czy to zrobił i jaki był efekt oraz do którego gniazda w TV podpiął (jest tylko component - i tu może jeden z chinchy obsługuje sygnał composite (Y) ale tego nie jestem pewien) dlatego chyba najbardziej miarodajnym testem byłoby jednak przerobienie tego kabla czyli din8 - euro przy czym używamy tylko pinu 4 i 2.

  0
 • #19 21 Maj 2014 13:36
  chrust58
  Poziom 17  

  Z ciekawości odkurzyłem swoje Commodore C64,podłączyłem jak niżej i nie widzę efektów ubocznych.
  Obraz z Commodore 64 po kablu EURO/SCART

  A tu opis z Wikipedii "Sygnał S-Video może być również przesyłany 21-pinowym uniwersalnym złączem SCART (popularnie nazywanym EURO), ale ponieważ sygnał S-Video nie jest ujęty w standardzie SCART może zaistnieć konieczność przeróbki wtyczki EURO (należy połączyć piny 15 i 20 kondensatorem ceramicznym o pojemności 470pF, który odcina składowe stałe sygnału i zabezpiecza wyjścia przed uszkodzeniem), w przeciwnym wypadku uzyskany obraz będzie czarno-biały (brak sygnału koloru – chrominancji)."

  0
 • #20 21 Maj 2014 14:28
  Polon_us
  Poziom 41  

  Heh, zaczynam się gubić

  Podsumowując, jak ja to widzę :

  Problem generalnie jest z jakością obrazu (tęcza, przebarwienia)

  - podłączenie RF nie daje dobrych efektów
  - podłączenie S-Video poprzez Din8 -> Scart daje kiepski obraz - telewizor nie wspiera S-Video
  - te samo połączenie u sąsiada daje zadowalający efekt - telewizor wspiera S-Video

  Stan na chwilę obecną:
  - sugestia testu połączenia composite (pin4 tylko)- tak jak sugerowano uprzednio - jakość do oceny kolegi Michael1995

  chrust58 napisał:
  (należy połączyć piny 15 i 20 kondensatorem ceramicznym o pojemności 470pF, który odcina składowe stałe sygnału i zabezpiecza wyjścia przed uszkodzeniem), w przeciwnym wypadku uzyskany obraz będzie czarno-biały (brak sygnału koloru – chrominancji).

  Kolega Michael1995 połączył bez kondensatorów i ma koloru aż za dużo, jeśli tak to można ująć. W tym cały problem.

  Sygnał Composite możnaby wprowadzić przy użyciu wejścia Component (po przełączeniu w menu TV na Composite) bez podłączania tych kondensatorów. Efekt w sumie powinien był być ten sam.
  phanick napisał:
  Przy wyświetlaniu w trybie COMPOSITE są takie efekty.

  chrust58 napisał:
  Z ciekawości odkurzyłem swoje Commodore C64,podłączyłem jak niżej i nie widzę efektów ubocznych.

  Widać tu jakąś sprzeczność w wypowiedziach ...

  No nie wiem, zobaczymy, jak wypadnie test Composite.
  Może kolega Michael zdecyduje się na konwerter. To też jest jakieś rozwiązanie.
  Gdyby TV wspierał S-Video to w sumie nie byłoby problemu.

  0
 • #21 21 Maj 2014 14:31
  grubs
  Poziom 32  

  W takim razie może Ty kolego chrust58 podłączysz jeszcze przez kabel antenowy i sprawdzisz czy jest różnica w jakości obrazu pomiędzy nim a tym który masz obecnie.

  0
 • #22 21 Maj 2014 15:07
  chrust58
  Poziom 17  

  No nie podłączę bo go schowałem.Co do podłączenia przez kabel antenowy to wiadomo że obraz będzie gorszej jakości niż przez Euro.

  0
 • #23 21 Maj 2014 15:32
  grubs
  Poziom 32  

  chrust58 napisał:
  No nie podłączę bo go schowałem.Co do podłączenia przez kabel antenowy to wiadomo że obraz będzie gorszej jakości niż przez Euro.


  W euro są 3 sygnały różnej jakości którymi można przesłać sygnał wideo.
  A różnica pomiędzy antenowym a najsłabszym z nich czyli comoposite może nie być duża ale o to w zasadzie póki co się w tym wątku rozchodzi. Autor nie dał jednoznacznej odpowiedzi w tej kwestii więc w takim razie poczekamy na jego opinię.

  Jak na razie z wątku wynika że autor jedynie porównywał sygnał s-video podawany do TV który go nie obsługuje (stąd prawdopodobnie błędy w kolorze [aczkolwiek, co może dziwić, to działa]), do antenowego.

  0
 • #24 21 Maj 2014 19:21
  Michael1995
  Poziom 11  

  Po podłączeniu Din5-->RCA obraz jest trochę lepszy niż przez RF tzn nie ma takiego delikatnego śnieżenia obrazu i dźwięk jest znacznie lepszy. Kolory może na oko tez troszkę lepsze. Podłączone jest to wyjścia AV w telewizorze przez czincze :D taki sam obraz uzyskuje przez przerobienie tego mojego kabla euro.

  Nie będę inwestował w taki konwerter, bo za jakiś czas będę się wyprowadzał od rodziców i będę chciał urządzić w pokoju retro stanowisko z tym komputerem i wtedy zakupione sobie od razu jakiś retro monitor z Commodore :)

  0