Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony KDL-40W4500 - szachownica na ekranie, OSD ok

monekx 10 Maj 2014 22:14 3840 13
  • #1 10 Maj 2014 22:14
    monekx
    Poziom 14  

Witam wziąłem do naprawy ten telewizor. Napięcia na zasilaczu wszystkie w porządku. Był error code - digital. OSD wyświetla się prawidłowo. Najprawdopodobniej ktoś już próbował naprawić ten telewizor. Na lewy pionowy jasny pas i trzeci od lewej zachodzą migające różowe paski. Po podgrzaniu t-cona w trzecim i lewym pasku pokazują cienkie kolorowe pionowe paski, a reszta ekranu robi się jak by za grochem. Schłodzenie nic nie daje. Paski zmieniają kolory podczas przełączania kanałów. Proszę o jakąś podpowiedź. Nawet taką, która da mi pewność, że to matryca.

Chassis eg1l
    matryca LTY400HC02
    T-con 404652ASNC6Lv4.5
    Mainboard 1-877-366-13
    Zasilacz 1-876-467-21

Zna ktoś prawidłowe napięcia na t-conie ?

Sony KDL-40W4500 - szachownica na ekranie, OSD ok Sony KDL-40W4500 - szachownica na ekranie, OSD ok

0 13
  • #2 11 Maj 2014 14:14
    mirex
    Poziom 43  

monekx napisał:
    Proszę o jakąś podpowiedź. Nawet taką która da mi pewność że to matryca.

Wymień T-CON. Najwyżej będziesz miał na zapas. ;)
    Nauka kosztuje.
    A gdyby wymiana zakończyła się sukcesem, będziesz miał dwa i wtedy na tym uszkodzonym znajdziesz przyczynę. Jeśli oczywiście starczy ci samozaparcia (i czasu), a nie zadowoli fakt, że TV już działa. ;)
    Same pozytywy, jak widzisz. :)

monekx napisał:
    Proszę tylko o to żeby nie ubliżać, i wypowiadać się tylko na temat.

A co? Generalnie nie ma racji, pisząc:
    jejkujejku co za syf napisał:
    Apeluje do was lamerki! Nie psujcie telewizorów! Nie macie bladego pojęcia jak to działa, to nie dotykajcie nawet!! Nie oszukujcie klientów! Nie psujcie opinii prawdziwym fachowcom!!

Przecież to samo w zasadzie powiedziałeś. ;)
    monekx napisał:
    Najprawdopodobniej ktoś już próbował naprawić ten telewizor.

Będąc fachowcem chciałbyś mieć psutą opinię (jako zawód, a nie osoba) przez hochsztaplerów różnej maści, nieuków i niedouków? ;) Sądzę że nie.

Popatrz ile się musiałem namozolić, żeby napisać to, co jejkujejku co za syf zawarł w jednym zdaniu. :)

0
  • #3 11 Maj 2014 15:18
    monekx
    Poziom 14  

mirex napisał:
    monekx napisał:
    Proszę o jakąś podpowiedź. Nawet taką która da mi pewność że to matryca.

Wymień T-CON. Najwyżej będziesz miał na zapas. ;)
    Nauka kosztuje.
    A gdyby wymiana zakończyła się sukcesem, będziesz miał dwa i wtedy na tym uszkodzonym znajdziesz przyczynę. Jeśli oczywiście starczy ci samozaparcia (i czasu), a nie zadowoli fakt, że TV już działa. ;)
    Same pozytywy, jak widzisz. :)

Mirex jeśli nie znajdę odpowiedzi to tak zrobię. Wiadomo jednak, że wolał bym się upewnić zanim kupię tcon. Gdyby się okazało, że to matryca to będę miał 2 sprawne tcony :) a to już nie takie pozytywne. Chyba, że wiesz że to tcon, bo nie wspomniałeś nic o matrycy, a w twojej wypowiedzi jest zaszyfrowana diagnoza ? ? :)

monekx napisał:
    Proszę tylko o to żeby nie ubliżać, i wypowiadać się tylko na temat.

A co? Generalnie nie ma racji, pisząc:
    jejkujejku co za syf napisał:
    Apeluje do was lamerki! Nie psujcie telewizorów! Nie macie bladego pojęcia jak to działa, to nie dotykajcie nawet!! Nie oszukujcie klientów! Nie psujcie opinii prawdziwym fachowcom!!

Nie ma racji bo telewizor kupiłem i jest mój. Nikt nie wywiera na mnie presji, że pójdzie gdzie indziej. Dopóki telewizor nie zacznie działać w 100% nie zostanie sprzedany. Więc nie ma tutaj mowy o psuciu opinii, a tym bardziej o oszukiwaniu. Generalnie to co jejkujejku co za syf napisał wg. mnie mija się w 100% z prawdą. Ten użytkownik napisał na elektrodzie 2 wiadomości i 2 usunięte, tak wiec jego skuteczność mówi sama za siebie. Poza tym chyba jego konto zostało usunięte, bo wątpię żeby miał na tyle honoru :)

tymczasowy user napisał:
    monekx napisał:
    Nawet taką która da mi pewność że to matryca.

I tak bezkrytycznie uwierzysz?

Nie chodzi mi o to, że ktoś napisze "To matryca!" a ja sprzedam go na części.
    Chodziło mi np. o napięcia na tconie, dzięki którym mógł bym stwierdzić że jest dobry, a co za tym idzie matryca jest zepsuta.

0
  • #4 11 Maj 2014 15:53
    mirex
    Poziom 43  

monekx napisał:
    Generalnie to co jejkujejku co za syf napisał wg. mnie mija się w 100% z prawdą. Ten użytkownik napisał na elektrodzie 2 wiadomości i 2 usunięte, tak wiec jego skuteczność mówi sama za siebie

Dobre! Polemika nie ma sensu. :)
    monekx napisał:
    Nikt nie wywiera na mnie presji, że pójdzie gdzie indziej. Dopóki telewizor nie zacznie działać w 100% nie zostanie sprzedany.

Aha. Rozumiem.
    Tanio kupić, dzięki wiedzy fachowców z Elektrody tanio naprawić, a potem odpowiednio drogo sprzedać. ;)

monekx napisał:
    Chodziło mi np. o napięcia na tconie, dzięki którym mógł bym stwierdzić że jest dobry, a co za tym idzie matryca jest zepsuta.

Niekoniecznie przy poprawnych napięciach musi być uszkodzona matryca ... i odwrotnie - przy niepoprawnych niektórych musi być uszkodzony T-CON.

A jejkujejku co za syf podał ci wskazówkę - podobne do innych T-Con dla porównywalnych matryc Samsunga.

0
  • #5 11 Maj 2014 16:16
    monekx
    Poziom 14  

mirex napisał:
    monekx napisał:
    Generalnie to co jejkujejku co za syf napisał wg. mnie mija się w 100% z prawdą. Ten użytkownik napisał na elektrodzie 2 wiadomości i 2 usunięte, tak wiec jego skuteczność mówi sama za siebie

Dobre! Polemika nie ma sensu. :)
    monekx napisał:
    Nikt nie wywiera na mnie presji, że pójdzie gdzie indziej. Dopóki telewizor nie zacznie działać w 100% nie zostanie sprzedany.

Aha. Rozumiem.
    Tanio kupić, dzięki wiedzy fachowców z Elektrody tanio naprawić, a potem odpowiednio drogo sprzedać. ;)

To nie tak jak myślisz. Mieszkam w Holandii, znalazłem coś co mnie interesuje i chcę poszerzać wiedzę na ten temat. Co do kwestii finansowych w ciągu roku mój bilans wyniósł +400 zł za co kupiłem sobie hotaira. Mam taki układ z żoną, że pieniądze z pracy to pieniądze na dom, rodzinę itp. a to co sobie uciułam na naprawach to na rozwój wiedzy i sprzęt. Wiesz mógł bym iść do pracy w sobotę i zarobił bym tyle samo co w niecały rok na naprawach :) Bardziej chodzi mi o doświadczenie i zrozumienie a nie na pieniądzach. Zbieram teraz na oscyloskop i zasilacz regulowany, za rok może dwa... :)
    mirex napisał:
    monekx napisał:

Niekoniecznie przy poprawnych napięciach musi być uszkodzona matryca ... i odwrotnie - przy niepoprawnych niektórych musi być uszkodzony T-CON.

Da mi to większe prawdopodobieństwo bo tak to strzelanie na oślep.

mirex napisał:
    A jejkujejku co za syf podał ci wskazówkę - podobne do innych T-Con dla porównywalnych matryc Samsunga.

Strasznie zamglona ta wskazówka. Staram się znaleźć odpowiednie wartości ale jakoś nie mogę. Nawet jak są podobne to i tak nie będę wiedział czy są prawidłowe ;/

0
  • #6 11 Maj 2014 16:45
    mirex
    Poziom 43  

No to musisz liczyć na na pomoc kogoś, kto specjalnie dla ciebie rozbierze swój telewizor lub kogoś, kto akurat ma sprawny "na warsztacie".

Możesz też po prostu poznać dokumentację dla TPS65167A.
    Jak się rozejrzysz po internecie, to to i tamto się znajdzie. Na przykład:

Cytat:
    Vin 12V, Von 18.8V, Vcomgj 6V, Vst2 5.52V, Vof ( - 7.8V ), Vdd 3.3V, Vddr2 1.8V

Zawarłem to w cytacie, choć to nie dosłowny cytat, ale po poprawkach, żeby było czytelne. Dane w przypadku uszkodzonej matrycy, choć w inny sposób.

A co by się stało, gdybyś najpierw podał swoje pomiary, a dopiero potem dopytywał? ;)

0
  • #7 11 Maj 2014 17:00
    monekx
    Poziom 14  

Już podaję napięcia.

Vin 12V
    Von 19,06V
    Vcomgj 5,91V
    Vst2 5,38V
    Vof (-7,71V)
    Vdd 3,3V
    Vddr2 1,8V

Wydaje mi się że takie odchyłki nie mają większego znaczenia.

Te dane są z tematu z ruskiej strony o złym połączeniu flexa ? Przynajmniej tak rozszyfrowałem ten temat.
    Znalazłem też podobny temat z pionowymi pasami gdzie uszkodzona była pamięć K4D263238K-UC50

0
  • #8 11 Maj 2014 17:23
    mirex
    Poziom 43  

No to masz jeszcze bardziej kompletne dane o napięciach. ;)
    To na co jeszcze czekasz? Zamawiaj komplet, lutownicę już masz.

Napisałem na samym początku. Kup moduł, przekonasz się, a drugi sobie naprawisz. A może nawet sprzedasz. ;)
    Albo wszystko sprzedasz, gdyby to jednak było co innego. ;)

0
  • #9 11 Maj 2014 17:49
    monekx
    Poziom 14  

Sprzedać zawsze trudniej niż kupić :) Po schłodzeniu pamięci delikatna poprawa. Zamówiłem 2 pamięci, zobaczymy co z tego wyniknie. Dam znać o rezultatach. Zamówiłem je z Azji wiec może to trwać do 25 dni... Pozdrawiam i dziękuję wszystkim :)

0
  • #10 12 Maj 2014 01:37
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

Witam dyskusantów.

Kolega monekx chce się uczyć naprawiać telewizory, w tym akurat nie ma nic złego ale moim zdaniem wartoby skorzystać najpierw z jakiejś literatury itp. jak zbudowana jest matryca LCD i za co odpowiedzialny jest T-con. Oczywiście nie ma na rynku książek serwisowych uczących ludzi naprawiać telewizory (tak jak dawniej, TV CRT, wydania wielojęzyczne) bo jest to dalej 'misterium' ale ma to również oczywisty cel, niemniej są manuale szkoleniowe, książki w formacie PDF np. autorstwa Jestin Yang, nawet można wpisać sobie w Google ' faulty LCD screen photos i wyjdzie ci.....niestety może nawet podobne zdjęcie do tego co zamieściłeś na górze....

Dlatego nie możesz obwiniać innych użytkowników, bo to jest dział serwisowy, gdzie jeden z drugim wymienia się już swoimi doświadczeniami i spodziewa się 'korzystnych lub merytyrocznych' informacji, co prawda jeden agresywniejszy w rozmowach inny nie.

Ale ogólnie, mirex ma tu rację.

0
  • #11 12 Maj 2014 21:01
    monekx
    Poziom 14  

Dziękuję za nakierowanie na materiały szkoleniowe. Zakupiłem jeden i jestem z niego bardzo zadowolony :)

zbyszekskibinski napisał:
    nawet można wpisać sobie w Google ' faulty LCD screen photos i wyjdzie ci.....niestety może nawet podobne zdjęcie do tego co zamieściłeś na górze....

Znalazłem coś takiego w sieci co skłoniło mnie do starania się zlokalizować usterkę na tconie. Obrazek nr 3 pasuje w 90% do mojego tv, za wyjątkiem tego jasnego łuku. Link(zastanawia mnie dlaczego napisali że zazwyczaj tcony są nienaprawialne) Wiadome że jest tyle opinii ile osób. Nie wszyscy podają rzetelne i prawdziwe informacje. Mój tv może mieć uszkodzoną matrycę, jednak znalazłem 2 osoby które twierdzą, że naprawiły taką usterkę wymieniając tcon. Zakup pamięci jest tańszy od całego tcona i podejmę się ryzyka.

zbyszekskibinski napisał:
    Dlatego nie możesz obwiniać innych użytkowników, bo to jest dział serwisowy, gdzie jeden z drugim wymienia się już swoimi doświadczeniami i spodziewa się 'korzystnych lub merytyrocznych' informacji, co prawda jeden agresywniejszy w rozmowach inny nie.

Ale ogólnie, mirex ma tu rację.

Ja nie chce obwiniać i chyba nie obwiniłem.

Tzn. że nie kwalifikuję się jako początkujący serwisant tv i nie powinienem tutaj pisać ?

Ma rację i tak zrobię. Najpierw zmienię pamięć, potem tcon, jak to nie pomoże to tv w częściach pójdzie do kartonu z napisem "dawca"

Wiem że nie ma w tym serwisu, testowania i wiedzy. Ta usterka przewyższyła mnie i dlatego napisałem na forum. Gdyby to był zimny lut, kondensator, bezpiecznik czy inna prosta rzecz to już byłby naprawiony.

0
  • #12 12 Maj 2014 21:52
    mirex
    Poziom 43  

monekx napisał:
    Tzn. że nie kwalifikuję się jako początkujący serwisant tv i nie powinienem tutaj pisać ?

Ma rację i tak zrobię.

Nadinterpretacja. ;)
    Chciałbym widzieć wszystkie tematy na tym forum takie, jak ty założyłeś!
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13588862#13588862
    monekx napisał:
    Wiem że nie ma w tym serwisu, testowania i wiedzy.

Nieprawda. Już się dużo nauczyłeś. Może nawet bardzo dużo.
    Nie jest problemem niewiedza. Problemem jest niechęć lub nieumiejętność jej zdobycia.

0
  • #13 14 Maj 2014 22:32
    monekx
    Poziom 14  

Nie mogłem wytrzymać i podmieniłem te pamięci miejscami. Nawet dwa razy bo za pierwszym nie zaznaczyłem, która jest dolna, a która górna :D Miałem nadzieje że usterka też się zmieni miejscami, niestety nic z tego. Jeszcze dużo muszę się nauczyć bo za cholerę nie wiem jak to działa. Wiem tyle, że grzanie i chłodzenie pamięci zmienia objawy. Zamówiłem też tcona, będzie od 5 do 7 dni to się przekonam czy to on kuleje.

0
  • #14 21 Maj 2014 23:27
    monekx
    Poziom 14  

Dotarła pamięć, dotarł też tcon. Już od razu muszę się pochwalić, że zmiana tcona naprawiła telewizor :)

Pamięci w starym tcon jeszcze nie zmieniłem, bo wydaje mi się, że zamiana ich miejscami była w miarę wiarygodnym testem, że to nie wina pamięci. Mam ochotę naprawić ten tcon, tylko że do nich nawet nie ma schematów. Jak będzie chwila to wlutuję te pamięci. Niestety 2 procesory są BGA, a do tego nie mam narzędzi.
    W każdym bądź razie jestem zaskoczony, że przy takich objawach to nie matryca. Kupiłem 2 tv od jednego gościa, a ten drugi(brak lewej polowy obrazu) ma właśnie problem z taśmą miedzy driverem, a szkłem. Dam jeszcze znać jak poszło z naprawą tcona i temat zamknę. Dziękuję wszystkim którzy się udzielili :)

Dodano po 5 [godziny] 33 [minuty]:

Wlutowałem nowe pamięci do starego tcona i zrobiłem błąd. Nie zauważyłem że dwie nogi są zwarte i w efekcie 1 pamięć jest zepsuta. Z tym uszkodzeniem tv wyświetla wizje z mało widocznymi mrugającymi poziomymi liniami. Na nowym tconie telewizor działa jak powinien, wiec stwierdzam na 90% że to pamięć. Mam nauczkę, następnym razem sprawdzę 2 razy połączenia. Pozdrawiam i zamykam

0