Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ModeCom 1010 - Jak zabootować z pendrive i wejść w tryb recovery?

11 Maj 2014 00:55 7860 26
  • Poziom 20  
    Witam serdecznie,

mam takie pytanie. Jestem posiadaczem tabletu Modecom 1010 opartego na Windows 8. Chciałbym przywrócić system partycji recovery. W instrukcji nie jest nic napisane czy jest to jakiś obraz Windowsowy.
    Moje drugie pytanie to jak zabootować ten tablet z pendrive?
    Podłączyłem pod tablet bootowalnego pendrive z którego instalowałem u siebie Ubuntu(działa na pewno i poprawna wersja "bitowa"). Wszedłem do BIOS/UEFI ale nie widzę tam żadnej opcji do zmiany możliwości bootowania.. Widoczny jest tylko dysk SSD...
    Będę wdzięczny za pomoc:)

pozdrawiam serdecznie,

Szefxxx.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 10  
    Cześć.
    Co do ubuntu to pendrive musisz potraktować np programem Rufus. wybrać w nim schemat partcjonowania GPT dla komputerów z UEFI a system plików ustawić na FAT32. Obraz sytemu który chcesz instalować musi być zgodny z EFI aby jego obsługa była mozliwa. Załadowac go w programie i przygotować pendrive. Wtedy powinien sie botować. Z biosu nie da rady sie zabootować ale z EFI nie powinno być problemu , czy się zainstaluje tego nie wiem ale chętnie się dowiem.
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Cześć,

dzięki za odpowiedź. Napisali mi to samo, o czym pisałeś. Potrzebny jest HUB USB i wtedy można działać. Co prawda nie udało mi się podnieść ani installki Ubuntu ani Windows 8.1 z pendrive,mimo widoczności w UEFI. Być może jest to jak piszesz kwestia przygotowania pendrive - będę ten temat investygował. Natomiast nie wiedzieć dla czego nie mogę odpalić Norton Ghost - po załadowaniu DOSa platforma mi zamiera na czarnym ekranie..A po prostu chciałem zrobić sobie w takim razie Hirens Boot i osobną partycję na karcie SD z obrazem systemu bo..recovery. Jak dla mnie to ta partycja systemowa jest do wywalenia bo odpala się automatycznie po 3 nie udanych próbach uruchomienia kompa. Jest to raczej jak dla mnie absurd i dla tego chciałem zwinąć Ghost i mieć go z poziomu Hirens Boot razem z Windows 8.
    Drugim moim problemem jest to iż chciałbym dokonać aktualizacji BIOS (jest produkcji AM). ModeCom oficjalnie krzyczy iż nie ma update.. Ale z doświadczenia wiem iż Intel o takie rzeczy dba. Może byłbyś w stanie mi pomóc rozwikłać tą zagadkę jakie to SKU/MoBo i gdzie szukać?

pozdrawiam serdecznie,

Szefxxx:)
  • Poziom 11  
    F9 na ekranie startowym
    lub
    Uruchom ponownie z shiftem.
    Opcja użyj urządzenia - aby zabootować z pendrive.
    Opcja rozwiąż problemy - aby przywrócić system.

też mam ten tablet
  • Poziom 11  
    Linuksa na razie chyba nie odpali, gdyż
    posiada 32 bitowy efi shell.
  • Poziom 1  
    Witam.

Nie było mnie tu kilka dni.

Szefxxx co do Twoich pytań to nie udało mi się nic ustalić , poszukiwania w sieci również nic nie wniosły. Generalnie na temat modecom 1010 jest bardzo mało informacji poza tymi które określają jego specyfikacje :)
    W międzyczasie udało mi się zbotować pendrive z windows 8 jednak przy próbie instalacji wywala error. Serwis odcina się od udzielania informacji na temat instalacji innych systemów niz dedykowany dla tego modelu. Z komend efi również nie udalo mi sie zabootować win 8 - możliwe że mam uszkodzoną partycję recovery. Dostępu do pełnego uefi nie mam bo chyba w tym sprzęcie pełnego uefi nie postawiono.

Może ma ktoś inny pomysł na ponowną instalację 8?
  • Poziom 11  
    Jak przygotowałeś pendrive z win8, bo może w tym problem
  • Poziom 10  
    Hej,
    pendrive z windowsem przygotowałem Rufusem. Użyłem partycjonowania GPT dla komputerów z UEFI. Wersja windowsa 8 oczywiście 32 bitowa.
  • Poziom 11  
    Też przygotowałem taki pendrive i przeprowadziłem próbę, ale przerwałem instalację bo system mam w porządku. A w jakim momencie występuje błąd?
  • Poziom 10  
    Poszło.
    Miałem włączony secure boot.
    Udało mi się zainstalowac 8.1 PRO :)

Dodano po 3 [godziny] 1 [minuty]:

Oficjalnie na urządeniu instalowany jest windows 8 w wersji VL (volume licensing).
  • Poziom 10  
    A jak z obsługą wszystkich peryferiów po zainstalowaniu linuxa ?

Ps. Odbiegający trochę od tematu jednak ku informacji dla tych którzy zdecydują się na instalację windowsa 8 - na stronie modecomu są do pobrania sterowniki dla peryferiów które ich wymagają.
  • Poziom 20  
    Cześć:)

Ja także, postawiłem Windows 8 za pomocą Rufus'a. Postawiłem co prawda wersję 8.1 Enterprise (Jest do pobrania za darmo ze strony Microsotu). Standartowe Recovery usnąłem i zamiast tego zrobiłem sobie obraz partycji za pomocą GHOST z DOS'a.
    Z urządzeń peryferyjnych to wiem że działa drukarka - sprawdziłem u siebie na HP 1005P, aparaty cyfrowe(testowałem na Canon D5 oraz Olympus e450) oraz sterowniki midi(Reloop Spin 2+), pendrive czy telefon wykrywa bez problemu. Nie wiem natomiast jak sprawa wygląda w przypadku dysków USB SSD tzn czy port będzie w stanie uciągnąć zasilanie tego.
    Faktycznie,wsparcie jest bardzo mizerne a kontakt z wsparciem technicznym dość nędzny.
    O, to świetna wiadomość! Spróbuję odpalić Ubuntu dzisiaj!:)Ciekawe czy inne wersje też by dało radę zabootować:)
    Jeszcze jedna kwestia, czy ktoś z Was może wie gdzie szukać update BIOS do tej platformy? Na pewno jest, bo to dość nowe rozwiązanie,Modecom milczy jak zaklęty. Udało mi się ustalić w jednej z recenzji iż producentem tego sprzętu jest bodajże PICO.
    Pytanie do posiadaczy:
    Czy Wam także tablet skrzypi w okolicach ramki od tylnego aparatu albo sprawia wrażenie koło portów jak by był nie równo sklejony/spasowany?

Pozdrawiam serdecznie,
    Szefxxx:)
  • Poziom 11  
    Co do Ubuntu, to na razie nie instalowałem, tylko uruchomiłem wersję live.
    Odpaliłem 12, bo akurat miałem obraz na dysku, inne oczywiście zgodne z EFI też powinny pójść.

Jeśli chodzi o obudowę to zauważyłem lekkie skrzypienie, ale mój tablet był chyba otwierany, bo utknęła mi karta microsd i musiałem skorzystać z pomocy serwisu.

Jeszcze jedno, mam też dedykowaną klawiaturę, ale ma beznadziejny touchpad, może macie z tym jakieś doświadczenia?

Pozdrawiam,
    W.W
  • Poziom 10  
    Oj skrzypi, skrzypi. Poza tym przycisk power działa jak mu pasuje ;) generalnie co do wykonania sprzęt pozostawia sporo do życzenia jednak modecom zrobił milowy krok porównując jego pierwsze tablety. Sprzedaż idzie im swietnie , zobaczymy kiedy pojawią się pierwsze informacje dotyczące awarii. Co do opcji update biosu to nic nie znalazłem.
  • Poziom 20  
    Cześć:)

Nie mam z tym doświadczenia. Posiadam jedynie huba USB oraz najprostszą klawiaturę na BT tak aby się dostać do BIOSa;)
    Zgadzam się, to spora rewolucja cenowa. Jednakże, w tej samej cenie można mieć Toshibę WT8-102A i parę innych, które jakościowo są lepsze. Jednakże, dla mnie ekran 8" jest zbyt mały do tego systemu,dlatego wybrałem też Modecom.
    Mam nadzieję iż ten sprzęt dotrzyma chociaż do końca gwarancji:) Z przyciskami nie mam problemu, natomiast spasowanie materiałów to jest jakaś masakra...
    Napisałem do "producenta" tabletu w sprawie BIOSa. Ciekawe co i czy mi odpiszą:)
    Kolego, jak się Tobie udało odpalić Ubuntu?Ściągnąłem tą wersję o której pisałeś. Następnie wywaliłem te pliki. Obraz wypalałem na pendrive po przez Rufus'a. Tą samą opcję odnośnie bootowania zaznaczyłem,ale nie mogę podnieść platformy z tego nośnika.
    BTW czy komuś udało się wykonać BOOT z katy microSD?

Szefxxx.
  • Poziom 11  
    Uruchomienie Ubuntu:

1 - obraz iso wypalamy rufusem
    2 - podmieniamy bootx64 na bootia32 (w katalogu efi\boot)

W.
  • Poziom 20  
    Dzięki:)Ale skąd dokąd mam podmienić te pliki?Mógłbyś napisać dokładnie ścieżki?
    Czy ten drugi plik mam usunąć?
    Pytanie do użytkowników: Ile Wam się ładuje bateria i ile wytrzymuje??
    Mi podczas ładowania tablet w okolicach drugiego aparatu bardzo się grzeje, tak że nie można go w ogóle dotknąć.. Zastanawiam się czy nie reklamować sprzętu.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Przygotowany rufusem (partycjonowanie GPT) pendrive posiada katalog EFI\Boot, a w nim pliki bootx64.efi i grubx64.efi. Kasujesz plik bootx64.efi, a wgrywasz plik bootia32.efi ściągnięty stąd https://github.com/jfwells/linux-asus-t100ta/raw/master/boot/bootia32.efi

Kasowanie pliku bootx64.efi nie jest jednak konieczne.

Czas pracy na akumulatorze, zależny od obciążenia i jasności ekranu, przeciętnie około 4 - 5 godz.
  • Poziom 20  
    Dziękuję:)Pomogło:) Niestety, by pobawić się Linuxem, trzeba sobie samemu zbudować obraz i zainstalować środowisko obsługujące dotyk;) Ale faktycznie działa.
    Mam jeszcze pytanie: Jak zrobić tutaj dual boota z obsługą HirensBoot albo czegoś innego by można było przejść na partycję na karcie SD by odtworzyć sobie obraz Ghosta?
    Czy komuś z Was udało się pod Windows 8.1 podłączyć po WiFi z obsługą "N"?czy tylko B i G?
  • Poziom 20  
    Projekt fajny:) Ale nie działa WiFI czy dźwięk, ale póki co temat w głębokim developmencie;)
  • Poziom 2  
    Pozwoliłem sobie odświeżyć temat...
    Mam zamiar kupić taki tablet,a że są to dla mnie spore pieniądze stąd moja prośba o opinie po dłuższym czasie użytkowania (zwłaszcza chodzi mi o trwałość sprzętu, awaryjność i czas pracy na baterii)
    Jak z serwisem?
    Z góry dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam
    Tadeusz
  • Poziom 11  
    Jak na razie jestem ze sprzętu zadowolony. Obawiałem się o wydajność ale jest zupełnie przyzwoita. Mam jednak dwie uwagi: dedykowana klawiatura ma kiepski touchpad oraz gniazdo na karty sd w moim egzemplarzu wymaga uważnej obsługi.
  • Poziom 20  
    Jakoś wykonania naprawdę jak na tą cenę, zważywszy na ekran to naprawdę jest niezła. Poza tym to tak naprawdę Chińczyk z logo Intela oraz sprzedawany pod marką Modecom. Nie mniej jednak mój tablet zaliczył zgon. Mianowicie podczas ładowania łagodnie mówiąc spuchła bateria i pękła matryca. Dokładnie 14sty dzień serwisu. Żadnej odpowiedzi ani informacji na temat kiedy będzie sprzęt naprawiony. Zapewne skończy się na wymianie na nowy. W każdym razie chyba przesiądę się na coś innego. Smutne.
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedzi.
    A jak z baterią?
    Pozdrawiam
    Tadeusz.
  • Poziom 20  
    Z baterią raczej dość przeciętnie. No wręcz dość poniżej przeciętnej.

EDIT:
    Moje problemy z Modecomem dobiegły końca gdyż przesiadłem się na Acera Aspire P3.
    Zamykam wątek.