Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w domku dwurodzinnym - prośba o ocenę

Jenolo 11 Maj 2014 11:19 21432 45
  • #1 11 Maj 2014 11:19
    Jenolo
    Poziom 8  

Witam

Buduje dom wraz z rodzicami, stan surowy już zamknięty, pora zatem na instalacje elektryczną. Jako iż kable, przewody i druciki nie są mi obce (ukończone technikum elektroniczne, kilka semestrów zaliczonych na politechnice), postanowiliśmy, że instalację położę sam. Dom budujemy tuż obok starego, już w rozsypce domu jednorodzinnego, który przyłączony jest napowietrznie do sieci elektrycznej. Moc przyłącza 3 fazowego 13kW, zabezpieczenie przedlicznikowe 3x25A, układ sieci TNC. W momencie kończenia budowy, złoże wniosek do ZE o przełożenie starego przyłącza w granice działki (kabel do nowego domu pójdzie ziemią) i zwiększenie mocy przyłączeniowej do 20kW z zabezpieczeniem 3x32A (takie wydaje mi się wystarczy na domek dwurodzinny). Pomiary i sprawdzenia instalacji, ewentualnie poprawki w rozdzielnicy dokona wykwalifikowany elektryk, kolega z pracy.
    Dom budujemy bez kredytu, więc mam dużo czasu na realizacje instalacji i już dość sporo się naczytałem, miedzy innymi forum elektrody i narysowałem schemat całej instalacji. Prosiłbym o ocenę schematu doświadczonych elektryków, jeśli są jakieś rażące błędy wytykać i ganić...Chciałbym pokazać schemat mojemu elektrykowi i nie chciałbym sie ośmieszać.

Uwagi do schematu:
    -z racji budowy bez kredytu, zaplanowałem na schemacie pralki w łazienkach i w pralni, chodzi o to, że najpierw po wprowadzeniu, pralki będą w łazienkach, a dopiero później przy wykańczaniu piwnicy zrobimy pralnie
    -rozdział PEN-a myślę zrobić w piwnicy przy wejściu kabla ziemnego i bednarki do domu, czy dobrze to nie wiem, proszę o opinie czy tak będzie lepiej, czy lepiej w rozdzielnicy głównej na parterze (zreśzta to będzie wykonywał elektryk)
    -a pro po bednarki - niestety za późno zacząłem interesować się budową i nie został zrobiony uziom fundamentowy, wiec jesteśmy zmuszeni wykonać otokowy, wrrrr

Schematy:

Cała instalacja

Rozdzielnica Poddasze

Rozdzielnica Parter

Piwnica

1 29
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 11 Maj 2014 11:47
    kosmos99
    Poziom 34  

Dlaczego na obwody jednofazowe stosujesz RCD czterobiegunowe?

0
  • #3 11 Maj 2014 12:17
    fighter
    Poziom 21  

Dlatego RCD na jednofazowe odbiorniki bo kolega nie ma doświadczenia jedynie teoretyczne chyba i myśli, że sobie zaprojektuje i poprawnie wykona całą instalacje bez doświadczenia a później jak już wszystko będzie zrobione to elektryk poprawi, albo tylko kwitek wypisze bo po co poprawiać jak już wszystko zrobione. Pytanie tylko czy będzie dało się to poprawić później ? Schemat to jedno a wykonanie tego na ścianach i w życiu to osobna sprawa. Nawet jak na schemacie coś tam rozumiesz to w wykonywaniu tego większość może być spieprz_na. Warunki zmiany sposobu zasilania i zwiększenia mocy też dopiero po zakończeniu instalacji bo po co wcześniej. Na końcu ZE coś wymyśli czego autor nie przewidział i znowu będzie trzeba nowy wątek o przyłączeniu zakładać.

Kolego jeśli masz elektryka który się pod robotą podpisze to z nim wszystko powinieneś ustalać, uzgadniać i z jego pomocą wykonywać.

-1
  • #4 11 Maj 2014 14:01
    Jenolo
    Poziom 8  

kosmos99 napisał:
    Dlaczego na obwody jednofazowe stosujesz RCD czterobiegunowe?

Szczerze? Ów elektryk z pracy mi tak poradził ze względu na koszty i miejsce w rozdzielnicy. Powiedział, że RCD 3f zadziała tak samo, jedynie problemem będzie to że po zadziałaniu wyłączą się wszystkie trzy obwody... Mam to na uwadze... Jeśli jest jeszcze jakiś inny powód, dla którego nie powinno się tak wpinać RCD 3f napisz proszę, pouczę mojego elektryka i zmienię na schemacie.

Co do wypowiedzi @fighter, z góry zakładającego że instalację wykonam źle powiem tylko tyle: nie jeden chciałby mieć tak poukładane przewody jak na moich ścianach (zdjęcia później, jak przestanie padać), mam juz sporo instalacji położonej.
    Po drugie mógłby pan panie @fighter doradzać na forum, a nie tylko wyśmiewać i kpić.

0
  • #5 11 Maj 2014 14:08
    kosmos99
    Poziom 34  

Jenolo napisał:
    .jeśli jest jeszcze jakiś inny powód dla którego nie powinno się tak wpinać RCD 3f

Jest szansa, że podczas zadziałania (przy niekorzystnych warunkach) może dojść do uszkodzenia któregoś z odbiorników.

1
  • #6 11 Maj 2014 15:41
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

Z tego co widzę w schemacie, lepiej 3 razy sprawdź charakterystyki czasowo-prądowe zabezpieczeń bo może Ci zabraknąć selektywności.

0
  • #7 11 Maj 2014 16:04
    Akrzy74
    Poziom 39  

To ja się pytam- gdzie jest projekt instalacji elektrycznej i dlaczego nie wyciągnąłeś wniosków z pokrewnych tematów/dyskusji na forum?

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #8 11 Maj 2014 16:31
    retrofood
    Moderator

Jenolo napisał:

Szczerze? Ów elektryk z pracy mi tak poradził ze względu na koszty i miejsce w rozdzielnicy. Powiedział, że RCD 3f zadziała tak samo, jedynie problemem będzie to że po zadziałaniu wyłączą się wszystkie trzy obwody... Mam to na uwadze... Jeśli jest jeszcze jakiś inny powód, dla którego nie powinno się tak wpinać RCD 3f napisz proszę, pouczę mojego elektryka i zmienię na schemacie.

Co do wypowiedzi @fighter, z góry zakładającego że instalację wykonam źle powiem tylko tyle: nie jeden chciałby mieć tak poukładane przewody jak na moich ścianach

1. Pouczysz swojego elektryka? Czyli uczył Marcin Marcina? Kolego, lepiej zmień swojego elektryka od razu, bo najwyraźniej o instalacjach wie dokładnie tyle co Ty. Jeśli "zapomina" się o uziomie fundamentowym i radzi stosować RCD trójfazowe, to nawet nie mamy o czym rozmawiać.
    2. Ładne ukladanie przewodów na ścianach to troszeczkę za mało.

Jenolo napisał:

Po drugie mógłby pan panie @fighter doradzać na forum, a nie tylko wyśmiewać i kpić.

A Ty, Kolego, skup się nie na szukaniu aklamacji dla swoich pomysłów, tylko na uważnym czytaniu. Ja się nie doszukałem żadnych kpin, ani wyśmiewania. Stwierdzenia podane przez Kol. fighter są słuszne, nie masz szansy na poprawne wykonanie instalacji przy swoich założeniach.

-1
  • #9 11 Maj 2014 16:51
    jann111
    Poziom 31  

Ja bym tak nie dołował autora. Sam fakt, że chce mieć jakiś projekt jest już godne pochwalenia, pomijając ułomności tego co tam z kolegą stworzyli. Mam przed sobą dwa projekty aktualne instalacji domów jednorodzinnych różnych projektantów i posiadają również podobne ułomności. Podpisane przez osoby z uprawnieniami budowlanymi projektowymi. Rzeczywistość w mieszkaniówce jest taka, że projekty to fikcja. Branża elektryczne w nich występuje bo tak "woła" PB aby dostać pozwolenie na budowę. Niestety za projekty wykonawcze nikt nie chce płacić. Smutne to ale prawdziwe.

0
  • #10 11 Maj 2014 16:54
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Smutne (ale prawdziwe) jest to, że koledze kropki i przecinki się poprzestawiały.
    Dziwnie to wygląda :cry:

0
  • #11 11 Maj 2014 21:46
    Jenolo
    Poziom 8  

Troszkę mi się oberwało widzę, pewno i słusznie. Zresztą napisałem, aby ganić mnie za błędy w schemacie.

retrofood napisał:
    Kolego, lepiej zmień swojego elektryka od razu, bo najwyraźniej o instalacjach wie dokładnie tyle co Ty

Poważnie nad tym myślę.

Choć z tym
    retrofood napisał:
    Jeśli "zapomina" się o uziomie fundamentowym
    się nie mogę zgodzić, bo fundamentów nie kładł elektryk. Dwóch partaczy budowało domek i jestem strasznie wściekły o to, że mój ojczym ich zatrudnił. Nie tylko brak uziomu fundamentowego mnie denerwuje, jak kładę przewody, ściany miejscami przypominają fale Dunaju.

Czy tak będzie w porządku jeśli chodzi o RCD?
    Przykład dla poddasza, na parterze i w piwnicy zrobiłbym analogicznie.

pol102 napisał:
    Z tego co widzę w schemacie, lepiej 3 razy sprawdź charakterystyki czasowo-prądowe zabezpieczeń bo może Ci zabraknąć selektywności.

O który fragment instalacji chodzi, które zabezpieczenia, proszę o podpowiedź?

retrofood napisał:
    A Ty, Kolego, skup się nie na szukaniu aklamacji dla swoich pomysłów, tylko na uważnym czytaniu. Ja się nie doszukałem żadnych kpin, ani wyśmiewania. Stwierdzenia podane przez Kol. fighter są słuszne, nie masz szansy na poprawne wykonanie instalacji przy swoich założeniach.

Może i słusznie napisał o moim teoretycznym podejściu jak narazie, i o tym że do ZE należało by sie wybrać wcześniej, ale zirytowało mnie to, że z góry założył, iż instalacja na ścianach będzie spieprz_na. Tak to zrozumiałem.

Obiecane zdjęcia, niestety robione pod wieczór i telefonem, z góry przepraszam za jakość.

Instalacja elektryczna w domku dwurodzinnym - prośba o ocenę [/quote]

0
  • #12 11 Maj 2014 22:59
    pol102

Jenolo napisał:

pol102 napisał:

O który fragment instalacji chodzi, które zabezpieczenia, proszę o podpowiedź?

Byłbym złośliwy dokładnie to wskazując. Wobec tego najpierw skrót myślowy: "Zachowanie selektywności zabezpieczeń polega głównie na zachowaniu zadziałania aparatu zabezpieczającego najbliższego w stosunku do miejsca uszkodzenia lub awarii"

oraz linki do tematów pokrewnych:
    http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&Itemid=39&jfile=viewtopic.php&f=12&t=10527
    http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&Itemid=39&jfile=viewtopic.php&f=23&t=15129
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1570512.html
    http://www.forumsep.pl/viewtopic.php?t=653

0
  • #13 12 Maj 2014 13:21
    Jenolo
    Poziom 8  

Z tą selektywnością zabezpieczeń to nie taka prosta sprawa jak mi się wydawało na początku, a im więcej czytam i próbuje to zrozumieć tym większy mam mętlik w głowie. Wywnioskowałem jak na razie, że chodzi panu panie pol102 o szeregowe łączenie wyłączników nadprądowych. Nie powinno się ich łączyć w szereg bo podczas zwarcia w którymkolwiek z obwodów zadziałanie może być przypadkowe. Zatem jak mniemam, wstawienie wyłączników głównych zalicznikowych B25 3f dla poszczególnych poziomów (parter, poddasze, piwnica) domu jest błędem, bo jak pisze wyżej podczas zwarcia zadziała ów bezpiecznik i prądu nie będzie na całym poziomie,a może nawet wywali bezpieczniki przedlicznikowe, zależy co tam ZE wstawi.

Wydaje mi się, żeby zachować jakąkolwiek selektywność powinienem zastosować bezpieczniki selektywne (te z racji ceny odpadają) lub bezpieczniki topikowe zwłoczne. Ale jakie wartości tych dobezpieczeń dobrać,żeby zachować selektywność względem wyłączników a bezpiecznikami przedlicznikowymi. Ciężka sprawa. Może coś podpowiecie? Będę dalej zagłębiał się w temat, ale teraz czas iść do pracy...

0
  • #14 12 Maj 2014 13:43
    retrofood
    Moderator

Jenolo napisał:
    Z tą selektywnością zabezpieczeń to nie taka prosta sprawa jak mi się wydawało na początku,

Z całą resztą jest tak samo.
    Nie zapomnij przestudiować tematów o zasadach doboru generatora i przyłączania go do sieci.

0
  • #15 12 Maj 2014 14:07
    pol102

Napisałem bardzo klarownie, że chodzi o charakterystyki czasowo-prądowe. Zrozumienie tych "szlaczków" oraz przypadkowa wiedza czym jest pętla zwarcia oraz jej wpływ na zabezpieczenia jest arcyważna. UB co prawda nie mam, ale ręczę całym posiadanym ze studiów materiałem, że nie da się ot tak zrozumieć "projektowania instalacji". Na studiach elektrotechnicznych 2 semestry poświęca się na to zagadnienie, które uzupełniane jest jeszcze innymi przedmiotami.

Jako, że linkowanie do materiałów, które mogą zniknąć jest niezgodne z regulaminem, podaję frazę do google: "koks115 projekt instalacji elektrycznej".
    Znajdzie tam kolega prace zaliczeniowe oraz inżynierskie, które autorzy udostępnili pozostałym rocznikom elektrotechniki PWSZ Leszno.

Liczę na głęboką refleksję ;)

0
  • #16 12 Maj 2014 17:56
    kosmos99
    Poziom 34  

Jenolo napisał:
    Choć z tym
    retrofood napisał:
    Jeśli "zapomina" się o uziomie fundamentowym
    się nie mogę zgodzić, bo fundamentów nie kładł elektryk.

Fundamentów elektryk nie robi, ale uziom już tak. Według mnie osoba wykonujca fundament nie musi wiedzieć o potrzebie wykonania uziomu.
    Ja bym jednak obwód oświetlenia łazienki zabezpieczył RCD.

0
  • #17 12 Maj 2014 20:28
    kaczmarr95
    Poziom 8  

Rozdzielenie płyty indukcyjnej i piekarnika pod osobne zabezpieczenia.

0
  • #18 12 Maj 2014 20:35
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

kosmos99 napisał:
    Fundamentów elektryk nie robi, ale uziom już tak. Według mnie osoba wykonujca fundament nie musi wiedzieć o potrzebie wykonania uziomu.
    Czyli każdy sobie ... jak chce. Kierownika budowy brak, Prawa budowlanego niet, rozporządzeń wykonawczych do tegoż również.
    Wolna amerykanka, i hulaj dusza !

0
  • #19 12 Maj 2014 20:40
    kosmos99
    Poziom 34  

A dlaczego płyta i piekarnik nie są zabezpieczone RCD?

0
  • #20 12 Maj 2014 20:44
    kkas12
    Poziom 41  

A czy muszą być?
    To bez RCD ochrona przeciwporażeniowa nie istnieje?
    Norma 4-41 jasno precyzuje, że gniazda obsługiwane przez osoby niepoinstruowanie muszą być chronione wysokoczułym wyłącznikiem różnicowoprądowym, zaś w stosunku do odbiorników przyłączanych bez użycia gniazda i wtyczki tego wymogu już nie ma.

Ile razy można to wyjaśniać???

0
  • #21 12 Maj 2014 20:47
    kosmos99
    Poziom 34  

elpapiotr napisał:
    zyli każdy sobie ... jak chce. Kierownika budowy brak, Prawa budowlanego niet, rozporządzeń wykonawczych do tegoż również.
    Wolna amerykanka, i hulaj dusza !

Może gdyby uziom fundamentowy w projekcie był w rozdziale o fundamentach, a nie instalacji, byłoby lepiej. W dodatku w projektach jest tylko wzmianka o tym żeby uziom wykonać według oddzielnego projektu, skoro jest potrzebny to chyba powinien być w projekcie głównym.

0
  • #22 12 Maj 2014 20:50
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

To po grzyba co niektórym UB, skoro bez odpowiedniej wzmianki, w odpowiednim miejscu nie potrafią myśleć ?

0
  • #23 12 Maj 2014 20:52
    kosmos99
    Poziom 34  

kkas12 napisał:
    czy muszą być?
    To bez RCD ochrona przeciwporażeniowa nie istnieje?
    Norma 4-41 jasno precyzuje, że gniazda obsługiwane przez osoby niepoinstruowanie muszą być chronione wysokoczułym wyłącznikiem różnicowoprądowym, zaś w stosunku do odbiorników przyłączanych bez użycia gniazda i wtyczki tego wymogu już nie ma.

Ile razy można to wyjaśniać???

A jeśli piekarnik będzie posiadał wtyczkę to autor pewnie zrobi gniazdko, albo może stwierdzić, że brakuje mu gniazdka i zasili je z tego obwodu.

0
  • #24 12 Maj 2014 20:53
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

I wtedy założy RCD. Takie to skomplikowane ?

0
  • #25 12 Maj 2014 21:01
    kosmos99
    Poziom 34  

Skomplikowane nie jest, ale może się to wiązać ze znaczną modyfikacją (min 4 wolne miejsca w jednym rzędzie)

0
  • #26 12 Maj 2014 21:05
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Ta mocna modyfikacja na pewno nie zajmie przewidziane ≧ 30 % wolnego miejsca rezerwowego rozdzielnicy.

0
  • #27 12 Maj 2014 21:32
    kkas12
    Poziom 41  

Cytat:
    A jeśli piekarnik będzie posiadał wtyczkę to autor pewnie zrobi gniazdko, albo może stwierdzić, że brakuje mu gniazdka i zasili je z tego obwodu.
    Więc od pytania o sposób zasilania tych odbiorników należało zacząć a nie wygłaszać mentorskim tonem pytanie zawierające potępienie przedstawionego rozwiązania.
    Więc nie dorabiaj teraz ideologii do swej nietrafionej teorii.

-1
  • #28 13 Maj 2014 13:35
    Jenolo
    Poziom 8  

Przy pomocy życzliwych wiem jak mogę rozwiązać problem selektywności,żeby zabezpieczyć WLZ. Są w ofercie ETI tak zwane ograniczniki mocy, które będą działać jak wyłączniki selektywne...Nie posiadają one członu zwarciowego, a jedynie przeciążeniowy., posiadają dźwignie do załączania czyli nie będę musiał wymieniać topików w razie przeciążenia.

retrofood napisał:
    Nie zapomnij przestudiować tematów o zasadach doboru generatora i przyłączania go do sieci.

Jeśli chodzi o agregat i hybrydowe połączenie z UPS-em to mam świadomość, że powinienem poinformowąć o tym fakcie ZE i dobrać odpowiednie urządzenia (UPS i agregat). Aczkolwiek wg mojego pomysłu nie wiem czy jest konieczne informowanie ZE, gdyż nie chce stosować żadnego przełącznika sieć-agregat a jedynie fizyczne przekładać kabel zasilający UPS z gniazdka sieci do gniazdka Agregatu wypuszczonego gdzieś na dwór.
    A pro po UPS-a i agregatu, czy zabezpeiczenie przed UPS-em B16 jest właściwe, jeśli niektóre zabezpieczenia za nim mają tą samą wartość?

kosmos99 napisał:

Czy jest to aż tak konieczne? Musiałbym lekko zmodyfikować juz położone przewody.

0
  • #29 13 Maj 2014 13:39
    kkas12
    Poziom 41  

Cytat:
    ...przekładać kabel zasilający UPS z gniazdka sieci do gniazdka Agregatu wypuszczonego gdzieś na dwór.
    Czyli jak?
    Przedłużacz wtyczkami zamontowanymi na obu końcach?
    Paranoja.
    Cytat:
    kosmos99 napisał:
    Cytat:

Czy jest to aż tak konieczne? Musiałbym lekko zmodyfikować juz położone przewody.

Norma 7-701 wyraźnie precyzuje iż wszystkie obwody "łazienkowe" należy zabezpieczyć wysokoczułym wyłącznikiem RCD.

0
  • #30 13 Maj 2014 16:06
    Jenolo
    Poziom 8  

Nie do końca zrozumiałeś, być może niejasno sprecyzowałem rozwiązanie. W piwnicy obok rozdzielnicy stawiam ups-a. Obok robię dwa gniazdka i je podpisuje na jednym sieć na drugim agregat. Z obu gniazdek kieruje się do rozdzielnicy przewodem 3x2,5 normalnie w tynku celem zabezpieczenia upsa dwoma bezpiecznikami, do sieci lub do agregatu. Następnie z tej rozdzielnicy od bezpiecznika pod agregat kładę przewód na dwór również w tynku i robię gniazdko dedykowane pod agregat. Nie wiem czy w ogóle kiedykolwiek je wykorzystam bo agregat kupie pewno dopiero przy wolnej gotówce (a tej długo nie będzie) lub podczas jakiegoś kryzysu (pozrywane sieci w okolicy, itp.)

0
  Szukaj w 5mln produktów