Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router sprzętowy z zarządzaniem pasmem

11 Maj 2014 11:42 1599 1
  • Poziom 22  
    Witam

Mam pytanie i prośbę o poradę, co wybrać z dostępnych routerów pozwalających na zarządzanie pasmem.

Mianowicie, teraz w małej sieci używam jako routera komputera PC zbudowanego na płycie z procesorem Atom. Z użyciem systemu debian wykonałem nat dla sieci wewnętrznej, klient uzyskuje adres IP z dhcp po MAC. Dla adresu IP przydzielone jest pasmo. Zmiana IP ręcznie niewiele da ponieważ IP jest na stałe przypisane w statycznej tablicy ARP do MAC. Po zmianie IP nie będzie miał wyjścia na zewnątrz. Dodatkowo na interfejsie wewnętrznym "LAN" podniesiona jest pula publicznych IP, którą dostałem od dostawcy. Część komputerów w sieci może dzięki temu uzyskać publiczny adres IP. Na routerze dodatkowo pracuje oprogramowanie asterisk będące centralą telefonii VOIP.

Wymogi, jakie oczekuję od routera to by miał możliwości jakie mam teraz. Tu z podziałałem pasma i zarządzaniem dostępem myślę że nie będzie problemu, jednak co w przypadku z możliwością przypisania dodatkowej puli publicznych adresów IP wewnątrz sieci. Dodatkowo chciałbym by pracował pod kontrolą systemu linux, co umożliwiłoby mi uruchomienie programowej centralki VOIP asterisk.

Prośba o poradę, co w tym przypadku wybrać.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 10  
    Myślę, że każdy router, dla którego dostępne jest Tomato lub DD-WRT powinien spełnić twoje oczekiwania.

Jeżeli chodzi o publiczne IP, to zerknij tutaj:
    Link