Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - Makro wyszukujące frazę z kolumny B i przypisujące do tekstu w kolumnieA

kamilka234 11 Maj 2014 13:25 1344 10
  • #1 11 Maj 2014 13:25
    kamilka234
    Poziom 5  

Dzień dobry,
    Mam duży problem. W kolumnie A mam około 2000 nazw pełnych w kolumnie B mam nazwy skrócone około 1500 (przykładowa nazwa pełna: S.C. Bitpol Jerzy Kowalski nazwa skrócona: Bitpol). Potrzebne mi makro które by przyporządkowało w kolumnie C nazwę skróconą z kolumny B do nazwy pełnej z kolumny A. Czy jest takie makro, które pomogło by mi to uporządkować? Próbowałam to zrobić sama na zasadzie wytnij wklej, ale widzę ile czasu to zajmuje a ja mam czas do jutra rana. Widzialam tu podobne tematy, ale niestety nie mogłam znaleźć tego dokładnie o co mi chodzi. Bardzo proszę o pomoc.

• #2 11 Maj 2014 15:52
    marcinj12
    Poziom 40  

Chyba nie rozumiem - piszesz, że w kolumnie A masz pełną nazwę, a w kolumnie B - skróconą. To co chcesz przyporządkowywać??
    No chyba, że one są przemieszane i w wierszu nie masz "pary"?

• #3 11 Maj 2014 17:06
    kamilka234
    Poziom 5  

W komórce B mam nazwy skrócone ale nie są ułożone w takiej kolejności jak w komórce B. W komórce A są ułożone alfabetycznie i w komórce B też alfabetycznie ale jeżeli mam pełną nazwę S.C. Bitpol a skróconą Bitpol to są one w innych wierszach i przy tak dużej ilości wierszy ciężko mi szukać.

• #4 11 Maj 2014 17:27
    marcinj12
    Poziom 40  

Spróbuj np. takim makrem:

Kod: vb
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

ale ma poważne wątpliwości, czy dla rzeczywistych danych dobrze dopasuje wyniki...

• #5 11 Maj 2014 18:14
    kamilka234
    Poziom 5  

Niestety, wyszukuje mi tylko dokładnie taką samą nazwę, czyli jak mam nazwę skrótową to nie chce jej przypisać to nazwy pełnej.

• #6 11 Maj 2014 18:18
    marcinj12
    Poziom 40  

No właśnie, zapomniałem napisać - to makro dopasowuje (wyszukuje) pełną nazwę do skróconej, czyli odwrotnie jak pisałaś. Tak jest prościej.
    Ale mając już dopasowaną pełną nazwę do skrótu można zamienić kolumny B z C i użyć funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO aby je dostawić do "oryginalnych" nazw.

• #7 11 Maj 2014 18:47
    kamilka234
    Poziom 5  

Nie, nie to makro dopasowuje mi nazwę tylko wtedy kiedy jest identyczna w obu kolumnach, czyli nie chce dopasować Bitpol do S.C. Bitpol. Dopasuje siętylko wtedy gdy w obu kolumnach mam S.C. Bitpol. A skrótów nie przyporządkowuje. Masz może jakiś inny pomysł, który mógłby mi pomóc?

• #8 11 Maj 2014 22:08
    marcinj12
    Poziom 40  

No i będzie dyskutować... :]
    W załączniku masz przykład, kliknij sobie.
    W kolumnie C dopasuje pełne nazwy do skrótów w kolumnie B.
    Jak już to zrobi, to skopiuj gdzieś obok kolumny B i C, zamień je miejscami, a w (pustej) kolumnie B użyj funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO, żeby wyszukać po pełnej nazwie skrót. Już Ci nawet do drugiego arkusza przykład wstawiłem o co chodzi.

• #9 12 Maj 2014 08:03
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

:arrow: marcinj12
    Tak nieśmiało wtrącę... Nie będzie prościej to odwrócić?

Kod: vb
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
    P.S. Od siebie dołożyłem Bitpol Jerzy=bitpol

• #10 12 Maj 2014 09:46
    marcinj12
    Poziom 40  

adamas_nt napisał:
    :arrow: marcinj12
    Tak nieśmiało wtrącę... Nie będzie prościej to odwrócić?
    W pełni się zgadzam, można i tak :) Plus za użycie lcase. :) Jednak co głowa to głowa ;)

• #11 13 Maj 2014 23:50
    kamilka234
    Poziom 5  

Bardzo bardzo dziękuję, wszystko działa :).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME