Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop KR-7010 - Piszczące trafo

krychast 25 Sty 2015 13:33 4656 62
  • #31 25 Sty 2015 13:33
    RitterX
    Poziom 36  

Najsłabszym elementem powielacza jest połączenie szeregowo dwóch kondensatorów 22nF/630V do stabilizacji 1200V. Trzeba to zamienić na jeden 10nF/2kV...22nF/2kV. Może być też jeden MKP na 1500V. C415 ma o tyle związek z C420+C421, że póki nie ma wlutowanego sprawnego C415 póty nie ma też pełnego napięcia anodowego i kondensatory połączone w szereg jakoś to trzymają. BA159 zamiast obecnie zastosowanych diod też jest dobrym posunięciem. Ten oscyloskop był budowany z tego co było dostępne a projektowany przez kogoś ze sporym akademickim wykształceniem ale z dosyć mglistym pojęciem praktycznym. Stąd takie kwiatki jak szeregowe połączenie dwóch "idealnych" kondensatorów na 630V by stabilizować 1200V.

• #32 25 Sty 2015 13:42
    krychast
    Poziom 20  

Dzięki za ciekawe sugestie.Faktycznie układ powielacza jest dość ''interesujący''.W zasadzie zamiast dwóch kondensatorów C420 i C421 można dać jeden powiedzmy na 1500V.Właśnie podmieniłem kondensatory w powielaczu wg Twojej rady ale pisk i brak 1200V jest nadal.

• #33 25 Sty 2015 17:53
    RitterX
    Poziom 36  

Odłącz przewód biegnący do lampy czyli z punktu na płytce po C421+C420 a przed siatką przyspieszającą, Sprawdź kondensator C414. Tak na marginesie po powielaczu a przed lampą powinien być jeszcze rezystor rzędu 1-2MR/2W służący do zabezpieczenia lampy przed przeciążeniem. Zmierz napięcia względem masy po kolejnych diodach, na ich katodach. Powinny być rzędu +400V, +800V, +1200V . Tego ostatniego nie mierz jak nie masz czym.
    Jak to nie przyniesie rezultatu to odłącz gałąź układu powielającego ujemne napięcie. Czyli tą, która ma wspólny węzeł z anodą pierwszej diody powielacza i kondensatorem C415. Przewód do dodatniego napięcia anodowego nadal odłączony.

• #34 25 Sty 2015 21:45
    krychast
    Poziom 20  

Ok wszystko podam jutro bo po walce z oscyloskopem zniknęło mi całe zasilanie.Pewnie coś się rozłączyło bo po włączeniu do sieci jest cisza-z zasilacza również cisza ale jak podam +15V to dioda POWER pali się.Chyba powoli znajduje usterkę-na chwilę obecną źle był zalutowany jeden z tranzystorów na przetwornicy przez poprzedniego właściciela plus odlutowana (pęknięty w środku przewód) jednego z uzwojeń wtórnych.Jutro spróbuje odnaleźć zagubione napięcie zasilające.Do transformatora wszystko wchodzi( 230V) i wychodzi napięcie stałe ale gdzieś ginie.

• #35 26 Sty 2015 16:22
    krychast
    Poziom 20  

A więc tak.Po wczorajszych przebojach nie udało mi się odnaleźć wszystkich napięć.Po włączeniu oscyloskopu do sieci słychać prze ułamek sekundy jakby załączał się stary TV kineskopowy.Napięcie zmienne dochodzi do mostka prostowniczego.Wychodzi z mostka około 18V.

Potem idzie do tranzystora T403 skąd wychodzi +15V.Na kolektore T402 jest napięcie 18V na emiterze +15V i na bazie również +15V.Na katodzie D403 również +18V.Napięcie poprzez R402 dochodzi do kolektora T401 jednak ani na bazie ani na emiterze (gdzie powinno byc +5V a jest 0,4V) nie ma napięć.Tranzystor wymieniony i dalej to samo.Na diodzie Zenera D 407 również nic.Dioda POWER led nie pali się.Brakuje mi już pomysłów a byłem tak blisko.

• #36 26 Sty 2015 16:42
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Słuchaj kolega z pracy mówił mi że standardowa usterka braku napięcia 1200V to przebite uzwojenie żarzenia z uzwojeniem wysokiego napięcia. Przemierz sobie uzwojenia. Dawali mała przekładkę miedzy uzwojeniami wysokiego a żarzenia.

• #37 26 Sty 2015 16:49
    krychast
    Poziom 20  

Wysokie chyba odzyskam-był błąd lutowania tranzystora na przetwornicy i jedno uzwojenie wtórne wisiało w powietrzu ,jak pisałem wczoraj zniknęło mi napięcie stałe,wyżej opisałem gdzie ginie.Jak możesz rzuć okiem na schemat bo dla mnie ten oscyloskop to coraz większa zagadka.

• #38 26 Sty 2015 19:52
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Nóżka 5 ul 1111 powinno być + 9.5V, nóżka + 7 8.5V
    Na diodzie D 403 powinno być + 12V, także colektor T402 a na emiterze + 7,5V tak wynika ze schematu. Dioda zenera D407 5,6V.

• #39 26 Sty 2015 20:26
    krychast
    Poziom 20  

Napięcia:
    Nóżka 5 3,5V
    Nóżka 7 16V
    D 403 18,8V
    kolektor T2 18,8V
    emiter T2 15,6V
    Dioda zenera 3,5V

aha dioda zenera miała zwarcie nie wiedzieć czemu-została wymieniona oczywiście

• #40 27 Sty 2015 21:12
    krychast
    Poziom 20  

A więc tak.Wyjąłem przetwornice a w zasadzie samo trafo.

Między punktem 410 a 411 brak przejścia
    Między punktem 413 a 415 brak przejścia

Dziwne że cokolwiek tam działało.

Wygląda na uwalone uzwojenie pierwotne trafa.Uzwojenia wtórne ok.Czy ktoś przewijał uzwojenia w tym transformatorze? Warto się za to brać i czy jest sens?

• #41 28 Sty 2015 07:24
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Pierwotne uwalone ?? Albo żle coś kolega pomierzył.

• #42 28 Sty 2015 16:44
    krychast
    Poziom 20  

Brak połączenia między 410 a 411 oraz 413 a 415.

Jest połączenie między 410 a 412 oraz 414 a 415

cooltygrysek zobacz na schemat ale pomiar chyba jest prawidłowy

• #43 28 Sty 2015 18:43
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

wylutuj to trafo i zobacz czy nie uwalone przy szpilkach. Jak tak to trzeba przewinąć.

• #44 28 Sty 2015 22:13
    arelektroda
    Poziom 22  

Zamiast przewijać można spróbować kupić za nieduże pieniądze niesprawny oscyloskop z tej rodziny z zasilaniem 12V i z niego wyjąć te trafo.

• #45 28 Sty 2015 23:01
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Tylko trafić trudno bo w tych modelach trafo padało dość często ale nie na pierwotnym tylko na wtórnym a konkretnie z wysokiego napięcia przebicia na żarzenia.
    Ja bym się pokusił na odwinięcie i ponowne nawinięcie :-)

• #46 28 Sty 2015 23:03
    krychast
    Poziom 20  

Trafo wylutowane.Wszystko jest tak jak pisałem.Były dwa wiszące przewody w powietrzu ale to już wcześniej ustaliłem.Jakie oscyloskopy miały takie same trafo?

• #47 28 Sty 2015 23:08
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

możesz dla przypomnienia zrobić foto tego trafa ??

• #48 29 Sty 2015 12:06
    arelektroda
    Poziom 22  

Takie trafo mają oscyloskopy serii KR mające możliwość zasilania 12V bo te trafo to część przetwornicy. Poszukaj na znanym portalu.

• #49 29 Sty 2015 18:52
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Nie wszystkie KR miały wewnętrzną przetwornice napięć zasilających.Większość miała na klasycznym trafie. Natomiast żarzenie oraz wysokie napięcie było na trafopowielaczu.

• #50 29 Sty 2015 19:43
    arelektroda
    Poziom 22  

Dlatego napisałem

arelektroda napisał:
    oscyloskopy serii KR mające możliwość zasilania 12V
    .

• #51 30 Sty 2015 00:07
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

ach nie zrozumiałem czy chodzi o zasilanie z zewnętrznego zasilacza czy z wbudowanego. teraz zajarzyła mi się lampka :-) Faktycznie maja możliwość zasilania z zewnętrznego zasilacza transformatorowego.

• #52 30 Sty 2015 12:28
    arelektroda
    Poziom 22  

Głównie z akumulatora i to w określonym zakresie napięć od do. Na tylnym panelu podłącza się stałe zasilanie zewnętrzne z pominięciem zasilacza sieciowego zaprojektowanego dla częstotliwości od 50-400 Hz.

• #53 30 Sty 2015 14:02
    krychast
    Poziom 20  

Dodaje zdjęcia sorry za jakość robione telefonem. Oscyloskop KR-7010 - Piszczące trafo Oscyloskop KR-7010 - Piszczące trafo Oscyloskop KR-7010 - Piszczące trafo

• #54 30 Sty 2015 20:04
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Rdzeń klejony jest czy da się ruszyć ?? Ja już nie pamiętam polskich traf z tamtego okresu.

• #55 30 Sty 2015 21:48
    RitterX
    Poziom 36  

Rdzeń zawsze daje się ruszyć lecz nigdy ne widomo czy potem pozostanie w stanie nadającym się do wykorzystania? Są dwa sposoby rozebrania możliwie bezpiecznie trafo impulsowego. Pierwszy polega na gotowaniu trafo w wodzie przez kilka minut. Drugi na utopieniu trafo w acetonie i odczekaniu doby tak by rozpuścić lakiery. W obu przypadkach trzeba użyć nowego drutu nawojowego. Stary nie będzie się już nadawał. Dlatego trzeba umieć zdecydować rdzeń czy uzwojenia? Oczywiście mamy wybór i jeżeli chcemy zachować uzwojenia to można roztłuc rdzeń i zamienić go na inny o znacznie lepszych parametrach magnetycznych. Polfer zatrzymał się na 3C8. Jedyne co jest potrzebne to zmierzenie przed rozwałką geometrii rdzenia. Rozwałka nie jest wcale taka łatwa a przynajmnie bezpieczna. Odradzam traktowanie brutalne młotkiem gdyż spieki pryskają. Mają tę paskudną właściwość, że są przyciągane przez oczy niczym przez magnesy. Dlatego by dokonać rozłupania kulturalnie zawija się rdzeń w gazetę tak by boczne kolumny stykały się ze ściankami papierowego walca i dopiero wtedy traktuje niezbyt mocno cięższym narzędziem.

• #56 30 Sty 2015 22:20
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Hahaha ubawił mnie ten kawałek o oczach magnetycznych hihihi. A tak na poważnie to całkiem ciekawa teoria że oczy maja takie właściwości magnetyczne względem spieków ferromagnetyka. :-) ja mam jeszcze jeden patent. Rozgrzewam rdzeń Hotem to zawsze działa.

• #57 31 Sty 2015 09:55
    krychast
    Poziom 20  

Rdzeń bardzo ładnie rozkłada się na dwie części w takie kwadratowe litery W.Przedzielone są tekturką.Nie jest ani popękany ani pokruszony.

• #58 31 Sty 2015 10:12
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Dobra polska robota niestety przekładki miedzy uzwojeniami spieprzyli, a były by nie do zajechania :-). Pewnie jakiś jajogłowy typek stwierdził ze za długo by to działało.
    Nic tylko odwijać, odwijać, a jak już będziesz to robił, to zachowaj kolejność i kierunek uzwojeń. Zrób sobie rozpiskę warstw i licz zwoje na warstwę głownie tego uzwojenia wysokiego napięcia oraz tego 80V. Jak będziesz nawijał to daj przekładkę porządną pomiędzy uzwojeniami niskiego napięcia a uzwojeniem wysokiego napięcia. Przede wszystkim pomiędzy uzwojeniem żarzenia.

• #59 31 Sty 2015 13:29
    krychast
    Poziom 20  

Czy metoda z wrzątkiem będzie dobra? Stosował ktoś? Przewijać całe trafo czy tylko niedziałające uzwojenia?

• #60 25 Kwi 2015 18:41
    krychast
    Poziom 20  

Witam, powracam do walki z przetwornicą. Odwinąłem wszystkie uzwojenia. Był tam taki chaos że szkoda gadać. Poprzedni właściciel tak namieszał w uzwojeniach że dopiero po odwinięciu wszystkich ułożyłem wszystko na papierze w logiczną całość. Pomieszane były uzwojenia i źle polutowane-nie do tych punktów co trzeba. Nasuwa się pytanie czysto techniczne. Czym odizolować uzwojenia i czym zalać cały transformator po nawinięciu na nowo?