Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik DC, o dużym zakresie szybkości obrotów

11 Maj 2014 15:59 900 2
  • Poziom 2  
    Witam!

Mam problem. Jestem w trakcie robienia sterowanego statywu do kamery. Na początku chcę dodać, że mam duże oczekiwania i chcę wysokiej dokładnosci i płynnosci statywu. Zastosowalem w nim silniki krokowe sterowane sterownikiem TB6600 który steruje nawet 1/16 kroku. Z poczatku wydawało się okej lecz niestety drgania wywołane mikrokrokami które następnie przenosiły się na koła zębate, nie dawały porządnego efektu. Następnie użyłem silniki DC o bardzo dużej przekładni 3obr/min plus do tego moja przekladnia zębata zastosowana w tym statywie czyli 1:5 to daje mniej wiecej niecały obrót na minute i jest, udało się, bo jest wysoka płynność, można bardzo wolno, dokładnie sterować.. I tu jest moje kolejne wymaganie na którym padłem.. Można napieciem sterować szybkością tego silnika, od 1,5V do 18V (czyli max ile daje mój zasilacz) i tak przesadzam bo silnik jest 12V i raczej za wiele nie mogę przesadzać z zwiększaniem napięcia by uzyskać większe obroty.. Krótko mówiąc chce żeby się dało sterować wolno czyli tak jak jest teraz ale tez fajnie gdyby się dało zwiększyć obroty np z 3obr/min do 10obr/min.

Wiecie jaki silnik DC użyć by uzyskać taki duży zakres obrotów? Czy są wgl takie? Może to inny rodzaj silnika albo jakieś servo?
  • Poziom 28  
    Nie jestem szpecem w tej diedzinie ale zrób przekładnię np. 1-100 i zwykły silniczek.a jesli posiadasz zasilacz to napięciem będziesz mógł sterowac szybkośc.
  • Poziom 2  
    hmm sam nie jestem w stanie zrobić tak dużej przekładni dlatego zastosowałem silnik z taką przekładnią wiec chyba na jedno wychodzi. Silnik 4obr/min dobierałem w ten sposób ilość obrotów, żeby uzyskać pożądaną dokładność, bardzo wolne obroty. Zrobiłem w ten sposób dlatego że silniki prądu stałego steruje się napięciem i zwiększając napięcie zwiększam obroty i moc silnika a gdybym zrobił na odwrót i zastosowałbym silnik z nieco większymi obrotami to chcąc zmniejszyć obroty musiałbym zmniejszyć jego moc a na to nie mogę sobie pozwolić chyba że znajdę taki silnik który ma bardzo dużą moc, nie jest duży i zmniejszając jego obroty napięciem, jego moc będzie dalej wystarczająca.. ale skąd taki silnik?:|